Domů
Ropa
Ropa výrazně zlevňuje kvůli obavám o poptávku, cena Brentu klesla pod 70 USD
Zdroj: Flickr / Ed Schipul

Ropa výrazně zlevňuje kvůli obavám o poptávku, cena Brentu klesla pod 70 USD

Ropa
3 komentáře
9. srpen 2021, 15:12
ČTK

Ceny ropy se dnes výrazně snižují kvůli obavám, že nové koronavirové restrikce v Asii zpomalí oživování poptávky. Severomořská ropa Brent tak sestoupila pod hranici 70 dolarů za barel. Ke zlevňování přispívá rovněž silnější kurz amerického dolaru a zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) při OSN o závažných a nezvratných důsledcích globálního oteplování.

Kolem 13:00 SELČ vykazovala cena Brentu pokles o zhruba čtyři procenta na 67,85 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela 4,2 procenta na 65,41 dolaru za barel. Za celý minulý týden se ceny ropy snížily zhruba o šest procent. Zaznamenaly tak nejprudší týdenní pokles za čtyři měsíce, napsala agentura Reuters.

„Se zrychlujícím se tempem šíření koronavirové mutace delta se vrátily obavy z možného poklesu globální poptávky po ropě,“ uvedl analytik Gordon Ramsay ze společnosti RBC.

Podle analytiků z firmy ANZ vyhlídky pro poptávku zastiňují zejména koronavirové restrikce v Číně, která je druhým největším spotřebitelem ropy na světě.

Ceny ropy tlačí dolů rovněž dnešní výstup dolaru na čtyřměsíční maximum vůči euru. Silnější dolar zdražuje ropu a další komodity z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla podkopává poptávku.

Dnešní zpráva IPCC uvádí, že lidská činnost jednoznačně způsobila růst teploty na Zemi, stojí za nedávnými zásadními výkyvy klimatu, vlnou veder či záplavami a vedla k menší stabilitě celé planety. Vědci, kteří připravovali zprávu, se shodují na potřebě snížit emise všech skleníkových plynů a nejen oxidu uhličitého, kterému je věnována největší pozornost.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentříjen67,8570,70
New York – NYMEXWTIzáří65,4168,28

pmh ank

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Čína s Ruskem posilují vazby na poli energetiky. Země jednají o nákupu ropy do strategických rezerv
19. květen 2022, 12:58
Když naši ropu nechcete, prodáme ji Asii, vzkázalo Rusko Evropě
19. květen 2022, 11:09
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Josef
10. srpen 2021, 10:56

Co se týče covidu v Číně, moc velké šance bych tam tomu nedával, očkují 15 milionů dávek denně podáno cca 1,8 miliardy dávek to je 62% proočkovanost. Očkují se tam "dobrovolně" prakticky všichni včetně dětí od 5 let, kromě asi 1% populace kde to není ze zdravotních důvodů možné. Na 80% se dostanou za 33 dní a podle posledních reálných odhadů nejsou jejich vakciny co se účinnosti týče horší než západní. Z tohoto pohledu je v podstatě vyloučeno, aby se jim tam covid nějak rozmohl i kdyby všechno odvolali tak už to nestihne nicméně a už teď tam mají méně případů než my. Počítám, že za 2 týdny budou zase covid free.

T
9. srpen 2021, 15:40

Co je nam to platny,kdyz u benzinky je za 98oktanu za 38kc !!!

Jiri
9. srpen 2021, 20:02
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se