Domů
Ropa
Ropa výrazně zlevňuje kvůli obavám o poptávku, cena Brentu klesla pod 70 USD
Zdroj: Flickr / Ed Schipul

Ropa výrazně zlevňuje kvůli obavám o poptávku, cena Brentu klesla pod 70 USD

Ceny ropy se dnes výrazně snižují kvůli obavám, že nové koronavirové restrikce v Asii zpomalí oživování poptávky. Severomořská ropa Brent tak sestoupila pod hranici 70 dolarů za barel. Ke zlevňování přispívá rovněž silnější kurz amerického dolaru a zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) při OSN o závažných a nezvratných důsledcích globálního oteplování.

Kolem 13:00 SELČ vykazovala cena Brentu pokles o zhruba čtyři procenta na 67,85 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela 4,2 procenta na 65,41 dolaru za barel. Za celý minulý týden se ceny ropy snížily zhruba o šest procent. Zaznamenaly tak nejprudší týdenní pokles za čtyři měsíce, napsala agentura Reuters.

„Se zrychlujícím se tempem šíření koronavirové mutace delta se vrátily obavy z možného poklesu globální poptávky po ropě,“ uvedl analytik Gordon Ramsay ze společnosti RBC.

Podle analytiků z firmy ANZ vyhlídky pro poptávku zastiňují zejména koronavirové restrikce v Číně, která je druhým největším spotřebitelem ropy na světě.

Ceny ropy tlačí dolů rovněž dnešní výstup dolaru na čtyřměsíční maximum vůči euru. Silnější dolar zdražuje ropu a další komodity z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla podkopává poptávku.

Dnešní zpráva IPCC uvádí, že lidská činnost jednoznačně způsobila růst teploty na Zemi, stojí za nedávnými zásadními výkyvy klimatu, vlnou veder či záplavami a vedla k menší stabilitě celé planety. Vědci, kteří připravovali zprávu, se shodují na potřebě snížit emise všech skleníkových plynů a nejen oxidu uhličitého, kterému je věnována největší pozornost.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

říjen

67,85

70,70

New York – NYMEX

WTI

září

65,41

68,28

pmh ank

Komentáře

(3)

Josef

10. srpen 2021, 10:56

Co se týče covidu v Číně, moc velké šance bych tam tomu nedával, očkují 15 milionů dávek denně podáno cca 1,8 miliardy dávek to je 62% proočkovanost. Očkují se tam "dobrovolně" prakticky všichni včetně dětí od 5 let, kromě asi 1% populace kde to není ze zdravotních důvodů možné. Na 80% se dostanou za 33 dní a podle posledních reálných odhadů nejsou jejich vakciny co se účinnosti týče horší než západní. Z tohoto pohledu je v podstatě vyloučeno, aby se jim tam covid nějak rozmohl i kdyby všechno odvolali tak už to nestihne nicméně a už teď tam mají méně případů než my. Počítám, že za 2 týdny budou zase covid free.

T

9. srpen 2021, 15:40

Co je nam to platny,kdyz u benzinky je za 98oktanu za 38kc !!!

Jiri

9. srpen 2021, 20:02

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.