Domů
Ropa
Ropa zdražuje kvůli obavám ohledně dodávek
Zdroj: Berardo62 / Flickr

Ropa zdražuje kvůli obavám ohledně dodávek

Ropa
Bez komentáře
13. květen 2022, 17:08
ČTK

Ceny ropy se dnes zvyšují, přetrvávají obavy z nedostatečných dodávek suroviny na trh. Cena severomořské ropy Brent kolem 16:30 SELČ vykazovala nárůst o zhruba 2,9 procenta na 110,59 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala dokonce 3,2 procenta na 109,49 dolaru za barel.

Ropný trh nadále znepokojují vyhlídky na zavedení embarga na dovoz ruské ropy do Evropské unie, které navrhla Evropská komise v rámci nového balíku protiruských sankcí. Tento týden navíc vzrostly obavy ohledně dodávek ruského plynu do EU.

Ukrajina se rozhodla přestat používat jednu z klíčových tras tranzitu ruského plynu do Evropy a ruská plynárenská společnost Gazprom oznámila, že kvůli ruským sankcím již nebude moci vyvážet plyn do EU potrubím Jamal přes Polsko. „Růst evropských cen zemního plynu bude mít nevyhnutelně vlit také na ropu,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Jeffrey Halley ze společnosti OANDA.

Růst cen ropy nicméně brzdí obavy ze zpomalování světové ekonomiky, za kterými stojí zejména vyhlídky na zpřísňování měnové politiky a rozsáhlé koronavirové uzávěry v Číně. Mezinárodní agentura pro energetiku (IEA) ve čtvrtek uvedla, že klesající poptávka po ropě by spolu s růstem těžby na Blízkém východě a ve Spojených státech měla zabránit nedostatku ropy v důsledku nižších dodávek z Ruska.

Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentčervenec110,59107,45
New York – NYMEXWTIčerven109,49106,13

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Metan se zbytečně pálí při těžbě ropy, přitom ohřívá planetu. Čeští vědci ho chtějí převádět na metanol
21. červen 2022, 09:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se