Domů
Ropa
Ropa zdražuje kvůli obavám ze sankcí na vývoz z Venezuely

Ropa zdražuje kvůli obavám ze sankcí na vývoz z Venezuely

Ceny ropy na světových trzích se dnes zvyšují. Vzhůru je tlačí obavy, že Spojené státy by mohly uvalit sankce na vývoz ropy z Venezuely. Výraznějšímu růstu cen nicméně braní údaje o vyšších zásobách ropy a benzinu v USA.

Kolem 18:45 SEČ vykazovala severomořská ropa Brent nárůst o 0,1 procenta na 61,20 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si připisovala zhruba procento na 53,15 dolaru za barel.

„Trh má skutečně obavy z geopolitických faktorů a z toho, co se stane, pokud budou uvaleny sankce na Venezuelu,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Phil Flynn ze společnosti Price Futures Group.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) dnes oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o osm milionů barelů. Analytici přitom předpovídali, že zásoby vykážou mírný pokles. Údaje EIA rovněž ukázaly, že zásoby benzinu v USA stouply již osmý týden za sebou a dostaly se na nový rekord.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

Ilustrační foto

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

březen

61,20

61,14

New York – NYMEX

WTI

březen

53,15

52,62

Štítky:ropa

Komentáře

(9)

Loudil

24. leden 2019, 20:19

USA opět chtějí dělat světového policajta. Prezident Maduro byl legálně zvolen a USA nyní uznaly prezidentem jim nakloněného "chcápka" z ulice. Tím se konflikt uvnitř Venezuely ještě více prohloubí ,protože opozice bude cítit podporu zvenčí - a nejen cítit, počítám , že USA již posílají opozici tučný bakšiš v penězích a brzy asi přijedou i zbraně. Takže opět nová občanská válka, desetitisíce mrtvých místních obyvatel , když se bude rozhodovat mezi proruským a proamerickým prezidentem. A sankce za dovoz ropy z Venezuely ? Jak může jeden !!! stát světa /USA/ rozhodnout, že dovoz ropy z Venezuely je špatný a kdo ho poruší, tak bude sankcionován ?? Tedy jeden stát OSN to nařídí těm 192 zbývajícím, kteří mají srazit podpatky a klanět se směrem k Washingtonu ?? A když to nesplní, tak je budou USA nějak postihovat ? Je opravdu k nevíře jak hnusný , zparchantělý a odpudivý režim dnes vládne v USA ! Hnus !

Pavel

24. leden 2019, 21:30

Především legálně zvolený venezuelský parlament neuznává diletanta a komunistickou svini madura, který se udržuje u moci násilím a který velmi bohatou Venezuelu přivedl zu grunt, takže lidi tam nemají co žrát.

Je opravdu k nevíře jak hnusný , zparchantělý a odpudivý režim dnes vládne ve Venezuele ! Hnus !

Loudil

24. leden 2019, 23:13

Takže souhlasíte ,aby po případném zavedení sankcí USA na Venezuelu ,když třeba řekněme Maroko doveze nějakou ropu z Venezuely ,byli Maročané sankcionováni USA v obchodě, cestovním ruchu, v politice,..? Jak se může jediný stát světa US stavět do role arbitra, který všechno zná a ví nejlíp a většina zbytku světa se podle nich mýlí ? USA zasahují do vnitřního vývoje Venezuely proto ,že má největší prokázané zásoby ropy na světě , kdyby šlo o porušování lidských práv někde v bezvýznamném státě Afriky, tak by ani nemrkly. To vidíme už léta. Naopak roku 2003 napadly pod vylhanými důvody Irák /také obří zásoby ropy/ a zavinily tam smrt 300 000 nevinných civilistů. V Afganistánu je to podobné. Okupanti táhněte domů !

Carlos

25. leden 2019, 00:32

Je plně v gesci kteréhokoliv státu aby uvalil sankce na jiný, sice to nemá být běžný nástroj, ale je to možné a pak už je to jenom o tom jestli je hodlá aplikovat i řekněme rekurzivně na další státy či osoby, které ze sankcionované země dovážejí, nebo s ní obchodují. Na tom není nic světopolicajtského. U USA je ten dopad jen umocněn velikostí ekonomiky a tím že jsou dost na špici v technologiích. Byť to je jen díky pár firmám, ale i tak je to dost. Víte například jaké důsledky má taková volovina jako export control? Co to může napáchat, co se musí splnit? Jo pokud chcete mít přístup k dobré polovičce moderní techniky, tak holt musíte dělat tak aby to bylo pro zemi majitelů patentů a autorských práv přinejhorším snesitelné to co děláte. Jinak Vás zruinují protože bez moderní techniky můžete tak akorát zastarat. Ale pořád si můžete zcela svobodně vybrat.

Jak řekl Pavel, ekonomiku Venezuely zu grunt přivedli Chavez a Maduro, kde u posledních voleb se dá o jejich legitimitě s velmi pochybovat. Ostatně jako vždy u těchto skrytých diktatur. Ať už je to Jižní Amerika, nebo Afrika, no a nebo třeba Rusko, v momentě kdy nedostane druhá strana šanci na +- rovný přístup ke sdělovacím prostředkům, jsou jí narušovány setkání, eventuálně je jinak bráněno tomu aby mohl protikandidát se plně účastnit předvolební situace a voleb, tak to nemůže být legální proces. Maximálně že by se jednalo o kandidáta, který by představoval závažnou hrozbu, například vyzýval ke genocidě atd. Ne pokud vyzývá proti vládě.

Zásoby ropy ve Venezuele jsou tak maximálně kerogen, břidlice, nebo ropné písky, to opravdu nemá moc smysl exportovat, ano je tam i nějaká klasická ropa, ale i tak jsou ropné zásoby někde na 6-10 místě. Takže nic moc.

Vláďa

25. leden 2019, 07:13

Je to trochu jiné. Před lety jsem ve Venezuele byl pracovně. Měli jsme vyhodnotit stav jedné elektrárny s výhledem na její celkovou opravu. Místní vládce se drží u moci neskutečnou podporou policie a armády. Vedle hotelu vedla dálnice Pan Amerikána která hučela ve dne v noci. Na silnici jezdily pouze americké automobily. Z hotelu na elektrárnu to bylo asi 25 km. Po celé cestě byly rafinérie v různém stádiu rozpadu. Nikde nebyla prováděná běžná údržba. Velký problém bylo dostat nějaké pracovníky na opravy elektrárny. Raději manifestovali než pracovali.

JVr

25. leden 2019, 07:42

Pravdou je, že pokud řekneme USA by neměla udělovat sankce a dělat světového policajta, tak kdo?

OSN? To je zcela nefunkční organizace k tomuto účelu... a k mnoha jiným...

Rusko? Čína? ti mají své problémy a už z toho důvodu, že zasáhnout proti jinému autoritářskému režimu by mohlo znamenat rizko zásahu proti nim... nic takového podporovat nebudou. A jediné jejich angažmá v této situaci bude "nenápadná" podpora Madura - obecně Jižní Amerika je mimo jejich sféru zájmu.

Takže zbývá to USA. Samozřejmě ti v tom vidí i své vlastní zájmy. Dříve raději nezasahovali, protože ono to, že Maduro vede Venezuleu "zu grunt" je pro ně spíše výhodné, snižuje se produkce (ropy a ropných produktů) Venezuley, která USA konkuruje. Možná to má negativum v tom, že běženci z Venezuley utíkají z Venezulety kam jen mohu a to včetně USA, ale to vyřeší Trumpova zeď.. :)

Ale teď už je to tam v tak rozloženém stavu, že se asi USA vyplatí tam rozjet převrat. To samozřejmě znamená odbyt zbraní (ale nejen pro USA, oni tam něco prodají i Rusové)..., a až se to tam uklidní, tak zakázky na rekonstrukce a budování zlikvidované infrastruktury... Samozřejmě se jim podaří získat i vliv v onom lukrativním ropném průmyslu.

Nicméně nemá cenu omlouvat Madura a tvrdit o něm, jak byl všelidově zvolen, a jak je to skvělý prezident a vládce. Obecně vládce, který dovede zemi s obrovskými zásobami ropy do stavu, do jakého ji dovedl.... zcela jasně prokazuje jeho schopnosti vládce... co bychom od řidiče autobusu s minimálním vzděláním čekali? Ten člověk neví kdy odstoupit...

Loudil

25. leden 2019, 10:46

Vládcové jsou různí a Maduro jistě nepatří mezi ty schopné. Ovšem u nás se neprobírá, zda náhodou i USA samy tomu neblahému ekonomickému stavu ve Venezuele záměrně "nepomohly". Domnívám se, že pomohly, stejně jako pomohly "zařídit" nástup fašismu v Chile v září 1973 a nástup opozice na Ukrajině 2014. Někdy stačí "trochu přitlačit" aby to vyšlo. Je veřejným tajemstvím, že oněch více jak 100 zastřelených na Majdanu zvládli pozvaní snajpři od pana Saakašviliho z Gruzie ,kteří pak honem sedli na letadlo a pryč domů. Tito mrtví se pak hodil na policejní síly prezidenta Janukoviče a celý svět /včetně nás v ČR/ propadl onomu "spavedlivému rozhořčení", že tenhle vrah Janukovič ihned musí od válu ! Není někomu divné, že už 5 let !! po Majdanu není vypátrán jediný tento střelec do lidí ? Úplně stejná situace jako u nás 17.11.1989, kdy byla záměrně rozšířena nepravdivá fáma, že síly VB zabily na Národní studenta Šmída. To také "přililo do ohně spravedlivého hněvu" národa proti komoušům, ovšem za několik dní byl onen student vypátrán někde na Moravě, jak si užívá prázdniny. Takže ano, Maduro není zrovna nějaký lumen, ovšem USA k současnému stavu Venezuely jistě přispěly také.

Josef Novak

25. leden 2019, 20:58

Vase znalosti jsou akutecne mimoradne. Proc jimi plytvate zde? Kdybyste odjel do Venezuely a prestal se schovavat tady za bukem, spravil byste to tam a vrazi z volstrytu by svych rejdu museli nechat. A tady by se zase mohlo diskutovat k veci.

Loudil

26. leden 2019, 17:28

Pokud má článek nadpis : "Sankce USA na export z Venezuely" , tak se snad smí nad politikou a sankcemi USA diskutovat. Vidím, že zřejmě i vy patříte mezi schvalovače US okupačních válek pod vylhanými důvody jako Irák 2003= /300 000 mrtvých cvilistů/ a nijak o "věčné pravdě skvělých USA" nemíníte zapochybovat. Vy se tedy zase můžete odstěhovat k panu Trumpovi a chodit mu před Bílý dům každou sobotu tleskat, jak to dobře dělá.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.