Domů
Ropa
Ropa zdražuje, napětí mezi Ruskem a Západem umocňuje obavy ohledně dodávek
Ruský prezident Vladimir Putin
Zdroj: www.kremlin.ru / Creative Commons / CC-BY-4.0 (licence)

Ropa zdražuje, napětí mezi Ruskem a Západem umocňuje obavy ohledně dodávek

Ropa
9 komentářů
21. únor 2022, 20:31
ČTK

Ropa dnes zdražuje. Napětí mezi Ruskem a Západem kvůli Ukrajině umocňuje obavy ohledně dodávek této suroviny. To její ceny udržuje v blízkosti 100 dolarů za barel, napsala agentura Reuters.

Severomořská ropa Brent kolem 18:10 SEČ stoupala o 1,4 procenta na 94,88 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala růst o 1,4 procenta na 92,32 dolaru za barel.

Rusko má u ukrajinských hranic podle odhadů USA až 190.000 vojáků. Americký prezident Joe Biden během víkendu konstatoval, že Moskva může útok zahájit kdykoli. Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes informoval, že Biden a ruský prezident Vladimir Putin se v zásadě dohodli na summitu o Ukrajině. Kreml uvedl, že žádné bezprostřední plány na setkání nejsou.

Rusko tvrdí, že dnes jeho ozbrojené složky zlikvidovaly skupinu „diverzantů“, kteří se z Ukrajiny pokusili o narušení ruské hranice. Bezpečnostní složky podle ní zabily pět „narušitelů“ hranice v Rostovské oblasti. Kyjev vzápětí ruské tvrzení označil za falešnou zprávu.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že v případě napadení Ukrajiny bude Rusko odříznuto od mezinárodních finančních trhů a bude mu odepřen přístup k významným vývozním artiklům potřebným k modernizaci jeho ekonomiky.

Růst cen ropy byl omezen možností návratu více než jednoho milionu barelů íránské ropy denně na trh v případě obnovení dohody o íránském jaderném programu z roku 2015.

O dohodě, kterou Teherán podepsal se Spojenými státy, Británií, Francií, Německem, Ruskem a Čínou, se ve Vídni s přestávkami jedná od loňského dubna. Írán od jednání očekává zrušení sankcí, jež proti němu USA obnovily po svém odstoupení od dohody v roce 2018. V pátek nejmenovaný vysoký představitel Evropské unie prohlásil, že dohoda je „velmi blízko“.

„Pokud dojde k ruské invazi, jak v posledních dnech varovaly Spojené státy a Británie, futures na ropu Brent by se mohly vyšplhat nad 100 dolarů za barel, a to i v případě, že bude dosaženo dohody s Íránem,“ uvedl analytik Vivek Dhar ze společnosti Commonwealth Bank.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentduben94,8893,54
New York – NYMEXWTIbřezen92,3291,07

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Jiří Kelnar
22. únor 2022, 10:31

No, tak mám takový pocit, že bylo vlastně dost prozíravé, vyřadit z tendru na Dukovany, vy víte koho. Korejci to třeba dostaví dráž, bude to stejně trvat dlouho, ale lepší než to stavět s nožem u krku. A máme motivaci se zbavit, co nejdřív i plynu a udělat Evropu nezávislejší na jiných zemích.

hlpb
22. únor 2022, 11:02

Vyřazení rusáků bylo samozřejmě správné, je to náš nepřítel. Nemá cenu o tom vůbec diskutovat. Myslím, že v nejbližších letech z ruska moc nedovezeme. A aktuálně sledujeme ruskou ekonomickou sebevraždu v přímém přenosu. Od rusáků se odkloní skoro celý svět, myslím, že konečně všichni pochopily, že jediná cesta jak rusáky zastavit znamená je ekonomicky zdevastovat, jak se to podařilo USA v 80. letech = rozpad SSSR.

minduton
22. únor 2022, 11:29

Aspoň po nich nikdo nebude chtít taky držet green deal. Celá tahle krize defacto vráží kudlu do zad green dealu, protože Leyenová bude muset chtě nechtě povolit opratě "domácímu" uhlí.

Jan Veselý
22. únor 2022, 11:39

Naopak, je to argument navíc pro HAFO nových panelů, vrtulí, baterek, elektromobilů, zateplování, zeleného vodíku pro chemickou syntézu, ... Každá z těch věcí pořádně Putina praští přes prkenici, s trvalým efektem.

hlpb
22. únor 2022, 12:29

Tak to doufáte marně, naopak současná situace urychlí výstavbu VTE a FVE a přechod na H2. Každý panel na střeše znamená méně spáleného zemního plynu.

Jan Veselý
22. únor 2022, 11:43

Jo, Sovětský Svaz s konečnou platností ekonomicky odrovnaly důsledky arabského ropného embarga. Ropa se, kromě dopravy, prakticky přestala používat. A v dopravě se začalo tlačit na úspornost vozidel. Za pár let se to nasčítalo natolik, že cena ropy zkolabovala a následně začal kolabovat Sovětský Svaz. I když v jeho případě to byla nejspíše jen poslední kapka.

hlpb
22. únor 2022, 12:27

Hlavní důvod byl, že se USA rozhodli SSSR uzbrojit. A SSSR na zbrojení v 80. letech dávalo víc jak polovinu HDP. Myslím, že je potřeba to zopakovat, Evropa a USA. Kanada, Japonsko, Austrálie musí začít víc zbrojit a tím vyčerpá ekonomicky Rusko. Samozřejmě omezit dovoz surovin z Ruska atd.

Jan Veselý
22. únor 2022, 12:51

Kolaps ceny ropy v 80. letech se nevylučuje s uzbrojením. Navíc SSSR vyhníval zevnitř a jeho gerontokracie nebyla s tím schopna cokoliv dělat.

Asi se shodneme, že hlavními prostředky boje proti Putinustánu jsou pro nás dnes - FV panely, větrné turbíny, Li-ion články, elektromobily, zateplování budov, tepelná čerpadla, zelený vodík pro chemickou syntézu, ... Prostě pořádně praštit přes prkenici, s dlouhodobým efektem. Tohle jsou investice a mají ekonomickou návratnost. Zbrojení je čistá spotřeba, takhle ať si penězi plýtvají jiní.

Pavel
22. únor 2022, 13:13

tak odrovnat ekonomiku velikosti Spanelska (az tak hluboko Rusko pod vedenim te male opicky v Kremlu kleslo) opravdu nebude problem. Rusky export zbrani klesl za predlonsky rok na 3mld USD. Uz ten jejich vojensky srot nikdo nechce. Jenom malinke Finsko pod vlivem ruske politiky uzavrelo kontrakt na 60 kusu F-35 za 10mld UDS. To jen tak pro ilustraci. Rusko vzdy bylo hlavne potemkiada. Velky reci a holy zadek. Dokud vysavali penize z podrobenych statu, to se jim to zilo. PRoto ten stesk po ussr.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se