Domů
Ropa
Ropa zdražuje vlivem pozitivních statistik hospodářství Číny a USA
Ocean Star Offshore Drilling Rig and Museum (Galveston, Texas).
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

Ropa zdražuje vlivem pozitivních statistik hospodářství Číny a USA

Ropa
3 komentáře
6. duben 2021, 21:10
ČTK

Ceny ropy dnes posilují vlivem pozitivních statistik čínského a amerického hospodářství. Smazaly část ztrát z předchozí seance, kdy ropa Brent i WTI odepsaly přes tři dolary kvůli anoncovanému zvýšení těžby skupinou OPEC+ a dopadům pandemie covidu-19. Ta nadále způsobuje výkyvy na trzích.

Kolem 18:15 SELČ si cena severomořské ropy Brent připisovala 1,8 procenta na 63,28 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu stoupala o 2,1 procenta na 59,86 dolaru za barel.

Institut řízení dodávek (ISM) v úterý oznámil, že index aktivity sektoru služeb Spojených států se v březnu vyšplhal na rekord. Odvětví služeb posílilo též v Číně, kde vykázalo nejprudší nárůst tržeb za tři měsíce.

Ilustrační foto

Od pondělí uvolní protipandemická opatření Británie, která mimo jiné otevře obchody, jež neprodávají jen nezbytné zboží, vnější prostory restaurací nebo také kadeřnictví. Negativně ceny ropy ovšem ovlivňují nové restrikce ve většině Evropy a nárůst nově nakažených v Indii.

Skupina OPEC+, která sdružuje hlavní producenty z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojence včetně Ruska, ve čtvrtek rozhodla, že bude od května do července každý měsíc zvyšovat těžbu: v květnu o 350.000 barelů, v červnu o dalších 350.000 a v červenci ještě o 400.000 barelů denně. Írán, který měl z omezení těžby výjimku, též zvyšuje produkci ropy.

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentčerven63,2862,15
New York – NYMEXWTIkvěten59,8658,65
Štítky:ropa
USA
čína

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
juan
6. duben 2021, 21:46

Není pravda, že ropa zdražuje. Naopak, cena ropy WTI jde od roku 2008 průběžně stále dolů.V současnosti ropa zatím ještě není "nedostatková" - protože i v loňském roce byla spotřeba výrazně (a udržitelně) snížena v důsledku latentní hospodářské krize, zejména v odvětví mobility (-> letecká doprava). V současné době tedy (stále) existuje pokles v poptávce, který udržuje nízkou cenu. To vše však není pro producenty vzorem pro budoucnost - a mnohé investice do ropy zítřka jsou již několik let vynechány.

Nyní ještě úpadek systému těžby ropy tolik nevnímáme, protože tento systém se v současnosti kanibalizuje - to znamená: je hnán do opotřebení. Staré zdroje, stávající infrastruktura slouží současné poptávce - nové investice, pro dodávky pozítří, jsou téměř nulové.

Každým dnem se však zvyšuje množství energie potřebné k výrobě jednoho barelu ropy. Tato energie v jiných ekonomických systémech chybí, takže efektivní čistý výnos (nebo přebytek) nově vytěženého barelu ropy se neustále snižuje. V konečném důsledku lze vykonávat méně ekonomické činnosti s přidanou hodnotou - a proto lze za barel ropy zaplatit méně. Při takto nízké ceně však již ve většině případů nelze pokračovat v těžbě a zejména v průzkumu ložisek ropy. To pak také omezuje teoreticky možný růst ceny ropy - pokud by se nakonec během několika málo let stala nevratně vzácnější. Přesně to říká model ETP.

Dramatické na modelu ETP je, že předpovídá neustále klesající cenu ropy - což nakonec znemožňuje producentům pokračovat v jejich obchodním modelu. Zároveň "ekonomika" jako celek nemá kupní sílu, aby mohla výrobcům platit "více" nebo dostatečně. To vše se děje proto, že v těžené ropě je méně "přebytečné energie", která může méně "pohánět" ekonomiku a sloužit méně komplexně - což je věc, kterou mnozí ekonomové (včetně Krugmana) a manažerští papežové (včetně Malika) nedokážou resp.nechtějí pochopit.

Modelu ETP se podrobně věnuje Berndt Warm. V této souvislosti mohu také doporučit článek Thomase Hoofa z časopisu "Tumult" (2018):IMMER WENIGER VOM MEHR-Das Ende der Reichlichkeit -kde mimořádně dobře popisuje dilema, ve kterém se nacházíme! Dalším článkem je "The narrative problem after peak oil"(2020) od Tima Watkinse - který mohu rovněž doporučit.

Josef
7. duben 2021, 10:46

Pokud by to byla pravda zafungoval by zákon nabídky a poptávky , tedy nabídka by šla dolů a poptávka nahoru ve výsledku tedy i cena. Zatím je to tak, že už při ceně okolo 60USD / barel produkce ropy dlouhodobě roste od 80 USD / barel se Číně vyplatí vyrábět pohonné hmoty z uhlí.

Juan
9. duben 2021, 10:31

Ceny ropy už nikdy dlouhodobě nevystoupí nad 70 USD. To netvrdí jen Berndt Warm ale i Gail Tverberg a Tim Morgan, kteří shodně říkají, že narativ: "Vyšší ceny energií budou v budoucnu fungovat" je prostě mýtus, který vytvořili ekonomové, kteří nechápou, jak ekonomika skutečně funguje, s ohledem na všechny zpětné vazby. Od určitého okamžiku ceny ve skutečnosti již nemohou držet krok s rostoucími náklady na těžbu surovin. Stagnující mzdy v mnoha odvětvích neumožňují pracujícím, po uspokojení základních životních nákladů, utrácet za tzv. discretionary consumption. Světová ekonomika tak dosahuje hranic cenové dostupnosti u celé řady komodit, z nichž téměř všechny podléhají klesajícím výnosům, což je víceméně opak rostoucí efektivnosti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se