Domů
Ropa
Ropě pomáhá nahoru vyhlídka na růst globální ekonomiky a poptávky po energii

Ropě pomáhá nahoru vyhlídka na růst globální ekonomiky a poptávky po energii

Cenám ropy pomáhá na začátku týdne nahoru vyhlídka na růst globální ekonomiky a poptávky po energii. Už minulý týden je podpořilo rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu a jejích spojenců v čele s Ruskem, tedy skupiny známé jako OPEC+, dodržet stávající plán zvyšování těžby. Američtí představitelé jednají o řešení aktuálně vysokých cen ropy.

Kolem 16:30 SEČ cena severomořské ropy Brent rostla o 0,6 procenta na 83,24 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 0,55 procenta na 81,72 dolaru za barel. Za minulý týden Brent ztratil téměř dvě procenta a ropa WTI oslabila o skoro tři procenta.

Rozhodnutí skupiny OPEC+ nepřivítal americký prezident Joe Biden, který ji vyzval, aby těžbu zvýšila, a zchladila tak trh. V sobotu pak Biden řekl, že jeho vláda má k dispozici „jiné prostředky“ k tomu, aby čelila vysokým cenám ropy.

Americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová dnes uvedla, že Washington zvažuje možnosti, jak řešit vysoké ceny benzínu a topení ve Spojených státech. Podle některých analytiků by vláda mohla přikročit k čerpání amerických strategických ropných rezerv.

K dobré náladě na trhu přispěla i nejnovější statistika z Číny. Růst čínského vývozu v říjnu podle ní sice zpomalil, ale překonal odhady. Pomohla mu větší globální poptávka a lepší situace dodavatelských řetězců, které narušila pandemie. Čína je druhá největší světová ekonomika a významný dovozce ropy.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

leden

83,24

82,74

New York – NYMEX

WTI

prosinec

81,72

81,27

vjn jrm

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.