Domů
Ropa
Ropě pomáhá nahoru vyhlídka na růst globální ekonomiky a poptávky po energii

Ropě pomáhá nahoru vyhlídka na růst globální ekonomiky a poptávky po energii

Ropa
Bez komentáře
8. listopad 2021, 18:13
ČTK

Cenám ropy pomáhá na začátku týdne nahoru vyhlídka na růst globální ekonomiky a poptávky po energii. Už minulý týden je podpořilo rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu a jejích spojenců v čele s Ruskem, tedy skupiny známé jako OPEC+, dodržet stávající plán zvyšování těžby. Američtí představitelé jednají o řešení aktuálně vysokých cen ropy.

Kolem 16:30 SEČ cena severomořské ropy Brent rostla o 0,6 procenta na 83,24 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 0,55 procenta na 81,72 dolaru za barel. Za minulý týden Brent ztratil téměř dvě procenta a ropa WTI oslabila o skoro tři procenta.

Rozhodnutí skupiny OPEC+ nepřivítal americký prezident Joe Biden, který ji vyzval, aby těžbu zvýšila, a zchladila tak trh. V sobotu pak Biden řekl, že jeho vláda má k dispozici „jiné prostředky“ k tomu, aby čelila vysokým cenám ropy.

Americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová dnes uvedla, že Washington zvažuje možnosti, jak řešit vysoké ceny benzínu a topení ve Spojených státech. Podle některých analytiků by vláda mohla přikročit k čerpání amerických strategických ropných rezerv.

K dobré náladě na trhu přispěla i nejnovější statistika z Číny. Růst čínského vývozu v říjnu podle ní sice zpomalil, ale překonal odhady. Pomohla mu větší globální poptávka a lepší situace dodavatelských řetězců, které narušila pandemie. Čína je druhá největší světová ekonomika a významný dovozce ropy.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentleden83,2482,74
New York – NYMEXWTIprosinec81,7281,27

vjn jrm

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Náhrada za ruskou ropu: Vídeň podpoří rozšíření ropovodu vedoucího do Česka
17. květen 2022, 13:36
Embargo na ropu se kvůli maďarské blokaci odkládá, nové sankce na Rusko se zřejmě přijmou bez ní
13. květen 2022, 06:55
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se