Domů
Ropa
Ropné firmě Aramco klesl kvůli nižším cenám a poklesu prodeje zisk o 14 procent
Zdroj: Saudi Aramco
Zdroj: Saudi Aramco

Ropné firmě Aramco klesl kvůli nižším cenám a poklesu prodeje zisk o 14 procent

Ropa
1 komentář
7. květen 2024, 10:14
ČTK

Saúdskoarabské ropné firmě Saudi Aramco v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk o 14,4 procenta na 27,3 miliardy USD (634,5 miliardy Kč), což bylo v souladu s očekáváním analytiků. Důvodem byly nižší ceny ropy a objem prodeje. Navzdory slabším výsledkům firma vyplatí za první čtvrtletí dividendu. Oznámila to v dnešní tiskové zprávě.

Navzdory poklesu zisku firma vyplatí na dividendách za první čtvrtletí 31 miliard USD. Saúdskoarabská vláda přímo vlastní ve firmě podíl 82,2 procenta a je do značné míry závislá na platbách od této společnosti, které zahrnují také licenční poplatky a daně.

Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy na světě. Vynakládá ale miliardy dolarů na diverzifikaci své ekonomiky a hledá alternativní zdroje budoucího růstu. K financování ambiciózního programu reforem tak potřebuje příjmy z prodeje ropy.

V současnosti země těží zhruba devět milionů barelů denně, což je výrazně pod její kapacitou 12 milionů barelů denně. Saúdská Arábie je součástí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která se loni v dubnu dohodla se svými spojenci na snížení produkce o více než jeden milion barelů denně. Arábie pak loni v červnu oznámila další dobrovolné snížení těžby o jeden milion barelů denně. Cílem rozhodnutí je podpořit ceny ropy.

Aramco je největším producentem ropy na světě. Na globální těžbě této suroviny se podílí asi deseti procenty.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
hellokitty
7. květen 2024, 10:49

bude to asi hlavne pokles predaja, lebo nejaky pokles cien som si na pumpe nevsimol, ked tak mozno par halierov

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se