Domů
Ropa
Ropné společnosti hlásí meziroční propad zisku, Eni je ve ztrátě
Zdroj: Berardo62 / Flickr

Ropné společnosti hlásí meziroční propad zisku, Eni je ve ztrátě

Za druhé čtvrtletí hlásí ropné společnosti výrazné meziroční snížení zisku. Exxon Mobil a Phillips 66 se zisk propadl o polovinu a více, Eni hlásí propad do ztráty. Růst cen ropy z první poloviny roku se v druhé polovině otočil zpět k propadu.

Zisk za druhé čtvrtletí Exxon Mobil, největší veřejně obchodované ropné společnosti, se meziročně propadl o 59 %. Letošní čistý zisk za zmiňované období dosáhl 1,7 miliardy dolarů, před rokem to bylo 4,19 miliardy dolarů.

Konsolidovaný zisk Phillips 66 je na tom podobně. Ve druhém čtvrtletí 2016 dosáhl 496 milionů dolarů, o rok dříve to bylo 1,01 miliardy dolarů.

Italská ropná společnost Eni se ve stejném období propadla do ztráty, která čítala 290 milionů euro. O rok dříve přitom v 2Q zaznamenala čistý zisk 505 milionů euro.

Předpoklady zisku byly ve většině případů optimističtější. Exxon, který je obecně známý svými přesnými odhady zisku se netrefil poprvé od druhého čtvrtletí minulého roku. Také další ropné společnosti včetně Shell, BP a Statoil hlásí ve druhém čtvrtletí horší výsledky oproti předpokladům.

„Nepřesnost v odhadu je velká a přináší důvod pro nejistotu.“

Analytik společnosti Santander Jason Kenney

Ceny ropy po svém růstu opět klesají

Růst cen ropy, který trval od poloviny ledna letošního roku se v červnu zastavil, od té doby zaznamenává jak Brent, tak WTI pokles. Dnes ceny ropy poklesly na své minimum od dubnových hodnot, Brent je na cestě k dosažení nejvyšší měsíční ztráty od listopadu 2015. Důvodem je zpomalující se ekonomický růst, který způsobuje hromadění zásob ropy a ropných produktů.

Úvodní fotografie: Berardo62, Flickr

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.