Domů
Ropa
Ropných vrtů v USA přibývá, podle analytiků je již dno pryč
Flickr @ Nicholas A. Tonelli http://www.flickr.com/photos/nicholas_t/

Ropných vrtů v USA přibývá, podle analytiků je již dno pryč

Ve Spojených státech amerických se v posledních pěti ze šesti týdnů zvýšil počet ropných vrtů. Napomáhá tomu dlouhodobá vyšší cena ropy, která se blíží 50 dolarům za barel. Celkem je nyní v USA podle zpráv Baker Hughes 351 vrtů.

V USA se začínají potvrzovat předpoklady některých analytiků, které označovaly 50 dolarů za hraniční cenu, kdy začnou opět ožívat američtí těžaři ropy. Alespoň tomu nasvědčují data od Baker Hughes, které zaznamenaly nárůst počtu aktivních ropných vrtů v posledních pěti ze šesti týdnů.

V tomto týdnu přibylo 10 nových ropných vrtů a jejich celkový počet se zastavil na 351 ve srovnání s loňskými 645. Nejvíce vrtů pro těžbu ropy bylo v USA v říjnu roku 2014, kdy celkový počet dosahoval 1609. Od konce května přibylo již 35 vrtů.

Díky dalšímu růstu je možné, že již sektor prošel dnem a produkce ropy by v návaznosti na větší aktivitu těžařů mohla opět brzy růst.

Současný vzrůstající počet ropných vrtů je v letošním roce ojedinělý, protože do minulého týdne pouze v pěti týdnech z šetadvaceti došlo k růstu jejich počtu a průměrně ubývalo 8 vrtů týdně. V loňském roce byly poklesy ještě vyšší: těžaři snižovali počty v průměru o 18 vrtů týdně a celkem jich ubylo 963.

„Věříme, že počet vrtů našel své dno koncem května na počtu kolem 316 a očekáváme, že těžby ropy jej najde v únoru 2017 při těžbě 7,735 milionu barelů denně.“

Analytik UBS (Reuters)

Počet vrtů pro těžbu plynu se v minulém týdnu zastavil na 88 vrtech a od poloviny dubna jejich počet prakticky stagnuje. Cena zemního plynu na spotovém trhu Henry hub přitom v posledních týdnech roste a blíží se $3 za MMBtu. Ještě v březnu tohoto roku byla cena pouze $1,73 za MMBtu.

Cena zemního plynu v USA, spotový trh Henry Hub zdroj: eia.gov

Nízká cena zemního plynu je hlavním důvodem k tomu, že se v USA zvyšuje podíl výroby elektřiny ze zemního plynu na úkor uhlí. Podle zpráv z trhu se však situace kolem růstu ceny plynu změní a očekává se nový pokles cen.

//

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.