Rusko ve strategickém dokumentu neočekává další prohloubení ropných produkčních škrtů

DomůRopaRusko ve strategickém dokumentu neočekává další prohloubení ropných produkčních škrtů

Ruské ministerstvo energetiky uvedlo v návrhu svého energetického strategického dokumentu, že pokles v dodávce ropy po roce 2020 by mohl vést k vyšším cenám. Přesto státní zastupitelé zmiňují a vidí za určitých podmínek prostor k poklesu cen. S dalšími ropnými produkčními škrty dokument nepočítá.

Pokles v dodávaném množství ropy na trh po roce 2020 by mohl dle ruského ministerstva zapříčinit růst ceny ropy. Ve stejném dokumentu je ovšem zmíněna také nejasná budoucí poptávka s tím, že se v dokumentu předpokládá zpomalení poptávky a dosažení vrcholu před rokem 2030.

„Poptávka po ropných produktech bude utvářena pod vlivem rostoucí spotřeby v dopravě a zároveň snižující se poptávkou v domácnostech a komerčním sektoru, stejně jako v elektroenergetice,“ je uvedeno v návrhu.

Pokud by ceny ropy klesly na hodnotu mezi 25 až 30 dolary za barel, jak zmínil ruský ministr financí Anton Siluanov na počátku tohoto týdne s tím, že taková možnost existuje, bude mít Rusko komerční životaschopnou rezervu po dobu tří let.

„Protože je nepravděpodobné, že by ceny ropy dramaticky vzrostly, pak v případě nedodržení produkčních limitů členských zemí OPEC existuje samozřejmě riziko pádu cen na hodnotu 25-30 USD/barel. Naše rozpočtová politika nám umožňuje obejít tato rizika až po dobu tří let a plnit všechny naše závazky s akumulovanými rezervami,“ řekl médiím Siluanov.

Rusko je při sestavování rozpočtu vzhledem k vysoké volatilitě ceny ropy opatrné a například pro rok 2019 byla výchozí cena ropy stanovena na 41,6 USD/barel. Ruský prezident také v letošním roce prohlásil, že na vyrovnání rozpočtu stačí Rusku pouze 40 USD/barel.

Stěžejní v návrhu strategického dokumentu ovšem zůstává predikce průměrné celkové produkce do roku 2024. Ta předpokládá produkci mírně nad úrovní 11,2 miliónů barelů ropy za den a naznačuje tak, že Rusko neočekává další prohloubení ropných produkčních škrtů.

Štítky: ropaRuskoOPEC
Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují