Domů
Ropa
Ustupuje Putin ropným magnátům nebo získává lepší vyjednávací pozici?

Ustupuje Putin ropným magnátům nebo získává lepší vyjednávací pozici?

Ropa
Bez komentáře
21. červen 2019, 15:28
Daniel Grecman

Ruský prezident Vladimir Putin před nedávnem prohlásil, že ceny ropy jsou v současné době pro Rusko přijatelné. Dokonce přidal, že ruská ekonomika by snesla i 40 $ za barel. Pro jedny značí jeho prohlášení ústup ropným magnátům, pro druhé jde o vylepšení vyjednávací pozice před nadcházejícím se setkání zástupců OPEC+.

Nedávné prohlášení Vladimira Putina pro mnohé v překladu znamenalo, že přistoupil na požadavky ropných magnátů své země a Rusko s největší pravděpodobností nebude souhlasit s prodloužením dohody OPEC+ o ropných škrtech. Současná dohoda vyprší na konci června. Pro další to ovšem znamenalo pouze to, že se ruský prezident snaží vylepšit svou vyjednávací pozic před nadcházejícím jednáním OPEC+, na kterém se rozhodne o (ne)prodloužení produkčních kvót.

Rusko vs. Saúdská Arábie

Rusko, dle Vincenta Lauermana, redaktora Oilprice.com, potřebuje vyšší cenu ropy, než tvrdí Vladimir Putin. A to především z ekonomických a geopolitických důvodů.

Důkazem mohou být dvě předchozí kola ropných produkčních škrtů od OPEC+ při relativně nízkých cenách ropy, které Rusko podpořilo. Nyní má však Saúdská Arábie, jeden z hlavních představitelů OPEC, horší vyjednávací pozici, jelikož se navrátila, vzhledem k potřebě relativně vysokých cen ropy, k roli označované jako swing producer. Swing producer je schopný zvyšovat či snižovat dodávku komodity za minimální náklady a tím ovlivňovat cenu na trhu.

Jisté je, že Saúdská Arábie potřebuje výrazně vyšší ceny ropy než Rusko, aby vyrovnala svůj vládní rozpočet – nejčastěji se uvádějí ceny okolo 80-85 $/barel.

„Samotný ruský zpracovatelský průmysl nemá zájem o velmi vysoké ceny ropy,“ pronesl Vladimir Putin na setkání s mezinárodními zpravodajskými agenturami 6. června. „Průměrná cena kolem
60-65 $ za barel je docela uspokojivá, nepotřebujeme hnát cenu výše, už máme slušnou marži, pokud jde o náš rozpočet,“ doplnil Putin.

Zmínil také, že Rusku stačí na vyrovnání svého rozpočtu 40 $ za barel.

Pohled ruských společností a vliv ropy z USA

Ruské společnosti nynější produkční škrty podporovaly výrazně méně než ty předešlé z roku 2016, kdy byla cena ropy extrémně nízko. Výkonný ředitel ruského ropného gigantu Rosněftu, Igor Sechin, napsal v únorovém dopise adresovaném Vladimiru Putinovi, že nynější škrty v produkci představují pro Rusko strategickou hrozbu. Strategickou hrozbu dle Sechina představuje fakt, že snížení produkce umožňuje USA převzít ruský podíl na trhu.

„Má smysl (pro Rusko) snížit produkci ropy, když by USA okamžitě převzalo náš podíl na trhu?“, byl Sechin citován agenturou Intergax. „Musíme bránit náš podíl na trhu,“ dodal Sechin.

Situace pro Rusko, dle Vincenta Lauermana, není tak růžová, jak tvrdí Vladimir Putin, zvlášť s jeho geopolitickými ambicemi. Kreml může vybalancovat svůj vládní rozpočet, ovšem jeho devizové rezervy v loňském roce při průměrné ceně rop Brenty 71 $ za barel vzrostly “pouze” o 36 miliard USD, navzdory 8,8 miliardám USD přímých zahraničních investic.

„Putinův sen o ruském míru nemůže být postaven za 40 $ za barel, dokonce ani za 60-65 $ za barel,” komentoval vyjádření ruského prezidenta energetický konzultant Cyril Widdershoven.

Nadcházející setkání zástupců OPEC+

Pokud Rusko neplánuje další kooperaci se členy OPEC, respektive OPEC+, pro manipulaci cen ropy, proč by finalizovalo dohodu o nové organizaci?  27. května ruská agentura TASS informovala, že ruský energetický ministr, Alexander Novak, očekává uzavření nové dohody OPEC+ do jednání ve Vídni (25.-26. červen). Rusko se Saúdskou Arábií shoduje, že pokud nedojde k prodloužení produkčních škrtů, tak by mohla ropa spadnout až pod 40 $ za barel.

Lze tedy očekávat, že dojde k prodloužení ropných produkčních škrtů s výhodnou dohodou pro Rusko. Cena v druhé polovině letošního roku bude záviset na prognóze růstu spotřeby (ovlivněno např. obchodní válkou mezi USA a Čínou) a dále vývojem produkce v Íránu, Venezuele a v Libyi. Analytici odhadují ceny ropy v průměru okolo 75 $/barel.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se