Domů
Ropa
Shell upustil od těžby u Aljašky kvůli nedostatečným zásobám

Shell upustil od těžby u Aljašky kvůli nedostatečným zásobám

Společnost Shell upustila od kritizovaných plánů na těžbu ropy v oblasti Arktidy blízko pobřeží Aljašky. Celý průzkum oblasti společnost již nyní vyšel na miliardy dolarů, které musí společnost odepsat. Důvodem zrušení plánů na těžbu byly nedostatečné výsledky při hledání ložisek ropy. 

Rozhodnutí Royal Dutch Shell bude pravděpodobně velice pozitivně přijato ekologickými skupinami, které proti těžbě dlouhodobě protestovaly.

Těžařská společnost dále argumentovala vysokými náklady na těžbu a nepředvídatelným regulatorním prostředím, které dělá z těžby riskantní projekt.

Vysoké náklady na těžbu jsou problémem především nyní, kdy se ceny ropy Brent propadly pod 50 dolarů za barel. Již nyní byla řada projektů pozastavena nebo úplně zrušena.

Z prohlášení společnosti je zřejmé, že byla nalezeny ložiska ropy a zemního plynu, ale není zde dostatečná záruka dalšího objevování v této lokaci.

„Shell nyní zastaví další prozkoumávání ložisek zemního plynu a ropy u pobřeží Aljašky. Důvodem jsou zejména průzkumy ohledně zásob surovin, vysoké náklady na těžbu a nestabilní regulatorní prostředí, které se může změnit v neprospěch společnosti.“
Tisková zpráva společnosti Shell

Společnost Shell již nyní ocenila svoji činnost na Aljašce na 3 mld. dolarů. Jsou zde i další závazky, které společnost Shell má a které mohou s náklady významně pohnout. Více bude zřejmé z pravidelné finanční zprávy za třetí čtvrtletí.

Proti těžbě se vyhranily mezinárodní ekologické skupiny, včetně Greenpeace, zejména kvůli možnostem úniku ropy v ekologicky významných vodách a kvůli klimatickým změnám, které by další těžba fosilních paliv přinesla.

„Shell nadále přisuzuje průzkumům v této oblasti velký význam, přestože současné průzkumy jsou zklamáním. Tato oblast i nadále zůstává strategicky významnou pro Aljašku a Spojené státy americké.“
Marvin Odum, ředitel těžby Shell Upstream Americas

Úvodní obrázek: climatedesk.org

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Metan se zbytečně pálí při těžbě ropy, přitom ohřívá planetu. Čeští vědci ho chtějí převádět na metanol
21. červen 2022, 09:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se