Domů
Ropa
Těžba ropy v Norsku přes omezení loni stoupla o pětinu
Ilustrační foto.

Těžba ropy v Norsku přes omezení loni stoupla o pětinu

Ropa
6 komentářů
14. leden 2021, 16:17
ČTK

Těžba ropy v Norsku loni podle předběžných údajů stoupla o 20 procent na 1,7 milionu barelů denně, přestože těžbu omezily stávky a vládní restrikce, jejichž cílem bylo podpořit globální ceny ropy. Uvedl to dnes státní úřad nazvaný Norské ředitelství pro ropu (NPD), který je zodpovědný za regulaci ropných zdrojů. Další růst těžby úřad čeká i v dalších letech, i když odhad růstu na roky 2021 až 2023 snížil. Norsko je největším producentem ropy v západní Evropě.

Na letošní rok úřad čeká růst produkce o 3,6 procenta na 1,76 milionu barelů denně. Původně přitom počítal s růstem na 1,87 milionu barelů denně, uvedla agentura Reuters. Úřad však zlepšil výhled růstu těžby na rok 2024, kdy počítá s růstem o 2,6 procenta na 2,1 milionu barelů denně. To bude nejvyšší těžba za 16 let.

Norsko začalo s těžbou ropy a plynu ze svého kontinentálního šelfu před 50 lety. Země je přesvědčena, že zatím vyčerpala zhruba polovinu z dostupných zdrojů. „Naše odhady naznačují, že v šelfu je dost ropy a plynu na to, aby ropný průmysl mohl vytvářet hodnotu ještě dlouhou dobu,“ uvedla šéfka NPD Ingrid Sölvbergová.

K růstu těžby pomáhají nová pole. Státem ovládaná společnost Equinor by měla příští rok spustit druhou fázi těžby na ropném poli Johan Sverdrup a o rok později v arktickém poli Johan Castberg.

Pomaleji se podle předpokladů bude zvyšovat i těžba zemního plynu. Letos se ve srovnání s loňským rokem patrně mírně zvýší, růst však bude o téměř osm procent nižší než úřad NPD čekal před rokem. Důvodem je mimo jiné požár v závodě Equinoru na zkapalněný zemní plyn Hammersfest.

Loni se vyhloubilo pouze 31 průzkumných vrtů, což je nejméně od roku 2007 a mnohem méně než původně plánovaných 50. Menší počet způsobila pandemie, která omezila práci na hledání nových zásob v moři. Letos by se počet vrtů mohl zvýšit na 40.

Norsko se loni po 18 letech připojilo k dohodě předních světových producentů o koordinovaném omezení těžby ropy, které mělo podpořit cenu suroviny. Kromě snížení těžby od června do prosince také odložilo zahájení těžby na několika nových polích.

Průměrná těžba ropy v Norsku dosáhla v roce 2000 vrcholu 3,1 milionu barelů denně. Předloni ale klesla na 30leté minimum 1,4 milionu barelů denně.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
PetrV
14. leden 2021, 18:05

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze.

Dušan
15. leden 2021, 14:54

Venezuela je iný "level" ... pre budovanie socíku a neskôr i pre americké sankcie sú radi ak vyťažia aspoň niečo ....

Je zaujímavé, že jej výpadok si svet ani nevšimol ...

OPEC už nemá tú silu čo v minulosti a pravdu povediac jeho zadadnutia už málokoho zaujímajú (mimo expertov), lebo dosahy na trh majú rozhodnutia už len obmedzené ..... a vzhľadom na to, že sami signatári dohody často veľmi nedodržujú, tak je to skôr o tom čo by sa mohlo stať a nie čo sa stane, keď sa niečo dohodnú.

frank
14. leden 2021, 21:59

hm , vždycky je zábava vidět, když někdo roubuje své názory na něco čemu nerozumí , protože jestli na něčem měna " amíků" rozhodně nestojí, tak to je právě těžba ropy... dalo by se možná , s větší porcí pravdy říci, že opak je pravdou, tedy že cena ropy stojí na hodnotě dolaru, ale to už by mohlo být pro některé moc složité :)

Denis
15. leden 2021, 12:01

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze.

Standa
16. leden 2021, 16:29

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze.

Bizon
16. leden 2021, 18:24

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se