Těžba ropy v Rusku byla v srpnu nejvyšší od března

2. září 2019, 10:33
DomůRopaTěžba ropy v Rusku byla v srpnu nejvyšší od března

Těžba ropy v Rusku se v srpnu zvýšila na 11,249 milionů barelů denně, což byl nejvyšší údaj od března. Těžba tak byla nad úrovní, ke které se Rusko zavázalo v prosincové dohodě s Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalšími předními producenty. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ruské ministerstvo pro energetiku. V červenci těžba činila 11,15 milionu barelů denně.

V tunách těžba vzrostla na 47,763 milionů tun z červencových 47,149 milionu tun. Vývoz ropovody mírně stoupl na 4,61 milionu barelů denně z 4,609 milionu barelů denně v předchozím měsíci.

Údaje o růstu těžby v Rusku přicházejí poté, co agentura Reuters odhadla, že těžba OPEC v srpnu poprvé v letošním roce stoupla. Vyšší dodávky z Iráku a Nigérie překonaly pokles těžby v Íránu i pokračující výrazné omezení těžby předního světového vývozce – Saúdské Arábie.

K vyšší těžbě v Rusku přispěla hlavně firma Rosněfť, jejíž těžba stoupla meziměsíčně o pět procent na téměř čtyři miliony barelů denně. Těžba Gazprom Něfť se snížila o 4,1 procenta na 814.000 barelů denně kvůli údržbě na polích v Arktidě.

Rusko se v dohodě s OPEC zavázalo, že sníží těžbu ropy ve srovnání s loňským říjnem o 228.000 barelů denně. To podle propočtů agentury Reuters znamená, že Rusko by mělo těžit 11,17 až 11,18 milionu barelů denně.

Ministr pro energetiku Alexandr Novak minulý týden připustil, že těžba ropy v srpnu byla o něco vyšší, než se Rusko zavázalo. Cílem země je však i nadále plnit dohodu.

Produkce zemního plynu stoupla na 55,48 miliard metrů krychlových z červencových 54,66 miliardy metrů krychlových.

Štítky: ropaRusko
Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...