Domů
Ropa
Těžba ropy v Rusku loni poprvé od roku 2008 klesla

Těžba ropy v Rusku loni poprvé od roku 2008 klesla

Těžba ropy v Rusku se loni poprvé od roku 2008 snížila. V průměru činila 10,27 milionu barelů denně, což je nejméně od roku 2011, ukázala statistika ruského ministerstva energetiky. Hlavním důvodem je dohoda s ostatními producenty o snížení těžby za účelem podpory cen a také dopady pandemie. Uvedla to dnes agentura Interfax. Od ledna se Rusko chystá těžbu zvýšit.

Vyjádřeno v tunách země loni vytěžila 512,68 milionu tun ropy a kondenzátů. Pokles je ale zhruba v souladu s očekáváním. O rok dříve těžba dosáhla postsovětského maxima 560,2 milionu tun, respektive 11,25 milionu barelů denně.

Méně než loni Rusko naposledy těžilo v roce 2011, kdy produkce dosáhla 511,43 milionu tun.

Moskva loni v dubnu přistoupila na snížení své produkce ropy o více než dva miliony barelů denně. Vzhledem k tomu, že je to dobrovolné snížení, znamená to zcela bezprecedentní krok, poznamenala agentura Reuters. Snížit produkci se tehdy zavázali jak členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), tak i někteří jejich spojenci, právě včetně Ruska. Tato skupina se označuje jako OPEC+.

Cena severomořské ropy Brent se nyní pohybuje mírně nad 50 dolary za barel. Loni v dubnu v reakci na šok způsobený pandemií přechodně spadla až k 20 dolarům za barel.

Od dubnové dohody, která byla podle objemu snížení těžby rekordní, začala skupina OPEC+ těžební omezení postupně odbourávat. Od ledna by toto uskupení mělo začít na trh dodávat navíc 500.000 barelů denně.

OPEC+ by se měl k dalšímu jednání sejít v pondělí 4. ledna. Očekává se, že Rusko začne od ledna těžit navíc 125.000 barelů ropy denně. Místopředseda ruské vlády a ministr energetiky Alexandr Novak řekl, že jeho země podpoří postupné zvyšování těžby, od února za celou skupinu OPEC+ o dalších 500.000 barelů denně.

Analytici poukazují na to, že trh už je teď v lepší kondici než loni v březnu a dubnu, kdy poptávka prudce klesla v reakci na první vlnu pandemie covidu-19.

„Kvůli opatření skupiny OPEC+ je teď na trhu deficit kolem tří milionů barelů denně,“ poznamenala analytička Darja Kozlovová ze společnosti VYGON Consulting.

Ta působí jako poradce v otázkách energetiky a radí i ruské vládě. „V mnoha zemích se začalo očkovat (proti covidu-19), takže se možná dočkáme taktického zvýšení o dalších 500.000 barelů denně (dohodnutých) v lednu. Další kroky budou záviset na situaci na trhu,“ dodala.

Štítky:ropaRusko

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.