Těžba ropy v Rusku se v lednu zvýšila na nejvyšší úroveň od srpna

3. únor 2020, 11:27
DomůRopaTěžba ropy v Rusku se v lednu zvýšila na nejvyšší úroveň od srpna

Těžba ropy a plynových kondenzátů v Rusku v lednu vystoupila na 11,28 milionu barelů denně z prosincových 11,26 milionů denně. Ocitla se tak nejvýše od loňského srpna. S odvoláním na údaje ministerstva energetiky o tom dnes informovala ruská tisková agentura Interfax.

Plynové kondenzáty nejsou součástí těžebních kvót, na kterých se Rusko dohodlo s Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalšími předními producenty. Informace o těžbě bez plynových kondenzátů nejsou k dispozici, upozornila agentura Reuters.

OPEC se koncem roku 2018 s Ruskem a několika dalšími spojenci domluvil na snížení dodávek ropy zhruba o 1,2 milionu barelů denně. Rusko se v rámci dohody zavázalo, že sníží těžbu o 228.000 barelů denně proti úrovni z října 2018. Podle ruského ministra energetiky Alexandra Novaka vykazovala těžba v Rusku na konci loňského prosince pokles proti říjnu 2018 zhruba o 240.000 barelů denně.

Cílem dohody o snížení produkce je podpořit ceny ropy a omezit nadbytečné dodávky suroviny na trh. Koncem loňského roku se OPEC a jeho spojenci rozhodli snížení prohloubit o dalších 500.000 barelů denně, tedy na 1,7 milionu barelů denně. Rozšířená dohoda platí do konce prvního čtvrtletí letošního roku.

Novak tento týden uvedl, že Rusko je připraveno navrhnout přesun dalšího jednání OPEC a spojenců z března na únor, a to kvůli obavám z poklesu poptávky po ropě po vypuknutí epidemie koronaviru v Číně.

Těžba ropy v rámci OPEC v lednu klesla na několikaleté minimum. Saúdská Arábie, která je největším vývozcem, a další země kolem Perského zálivu snížily těžbu více, než jim stanovují limity. Dodávky z Libye klesly kvůli blokádě přístavů a ropných polí.

Štítky: ropaRusko