Domů
Ropa
Tokajev nařídil zvětšit přepravu ropy trasou obcházející Rusko
Těžba ropy, pokles cen ropy

Tokajev nařídil zvětšit přepravu ropy trasou obcházející Rusko

Ropa
6 komentářů
8. listopad 2022, 09:11
ČTK

Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev nařídil zvýšit objemy ropy přepravované přes přístavy Aktau a Kuryk u Kaspického moře na 20 milionů tun ročně, uvedl na svém webu ruský list Kommersant s odvoláním na komuniké prezidentské kanceláře. Trasa vedoucí přes Kaspické moře obchází Rusko, zdůraznil deník.

Minulý měsíc agentura Reuters uvedla, že ropné společnosti v Kazachstánu začaly testovat alternativní trasy pro dodávky ropy do Evropské unie, a to včetně trasy přes kaspický přístav Aktau do ropovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan (zvaný BTC). Nové trasy by umožnily firmám míjet tranzit přes ropovod Caspian Pipeline Consortium (CPC), spojující ropná pole na západě Kazachstánu s ruským přístavem Novorossijsk na pobřeží Černého moře.

Vývoz kazachstánské ropy představuje více než jedno procento světových dodávek, čili okolo 1,4 milionu barelů za den. Po 20 let se přepravovala ropovodem CPC do Novorossijsku a na světový trh. V červenci ruský soud pohrozil uzavřením CPC kvůli závadám porušujícím ochranu přírody. Vláda Kazachstánu a velké zahraniční firmy pak uzavřely kontrakty s dalšími společnostmi, napsal Kommersant.

Západ Moskvu obviňuje, že omezováním dodávek energií se mstí za sankce, které západní státy na Rusko uvalily za jeho invazi na Ukrajinu.

Tězba břidlicového plynu Polsko
Ilustrační foto

Prostřednictvím ropovodu CPC se loni vyvezlo 54 milionů tun ropy kazachstánské lehké ropy CPC Blend, což znamená 1,2 milionu barelů denně. Přes terminál v ruském přístavu Novorossijsk dosud proudí 80 procent ropy vyvážené z Kazachstánu. Manipulační kapacita ropovodu je 67 milionů tun ročně. Jeho délka je přes 1500 km a vedle Transněfti jsou dalšími akcionáři KazMunayGas (19 procent), Chevron Caspian Pipeline Consortium Company (15 procent), LUKARCO (12,5 procenta), Mobil Caspian Pipeline Company (7,5 procenta), Rosněfť-Shell Caspian Ventures Limited (7,5 procenta) a Eni International (dvě procenta).

Ropovod BTC se táhne v délce 1760 kilometrů. Denně jím na trase od Kaspického moře přes Gruzii do terminálu v Ceyhanu na středomořském pobřeží Turecka může protéct až milion barelů ropy. Přepravuje hlavně ázerbájdžánskou ropu, která je velmi kvalitní.

Ropovod zahájil provoz v roce 2006 a je první, kterým teče ropa těžená v oblasti Kaspického moře a neprochází ruským územím. Hlavním akcionářem s podílem 30,1 procenta je britská společnost BP. Ázerbájdžánská státní ropná firma Socar drží 25 procent. Dalšími akcionáři jsou americké firmy Chevron a ConocoPhillips, norský StatoilHydro, italská Eni a francouzský Total.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Karel Salaj
8. listopad 2022, 10:17

To jsou furt jen samé sliby, přitom máme zásobníky plynu plné, ale nemůžeme jim topit kvůli jeho drahotě, obdobné to je s ropou...tím chci říct, že ropa možná bude, ale za kolik...

hlpb
8. listopad 2022, 10:24

Karle, ber to pozitivně, otužíš se a budeš chodit víc pěšky, nic lepšího si pro své zdraví nemůžeš přát, stejně jako většina obyvatel Evropy.

Pravoslav Motyčka
8. listopad 2022, 13:21

Všechno bude , ale jen pro někoho. Ale řeknu Vám co bude , česká národní banka intervenuje ve prospěch koruny od začátku války na to vynaložila asi 1100 miliard korun ( to není překlep) za 7 měsíců tedy přibližně celý státní rozpočet. Tyto ohromné peníze prakticky způsobují , že koruna má ještě nějakou cenu a je za co dovážet drahé energie. V současnosti má ČNB ještě 130 mld USD tedy 3,2 bilionů korun pokud bude intervenovat stejně jako teď pak nejpozději za rok a půl bude zcela bez prostředků. Podle mě pád měny je nevyhnutelný , takže sedět v zimě doma nemusíte peníze co ušetříte stejně ztratí cenu. Buď si něco kupte a nebo vyměňte koruny za dolary dokud je čas.

Petr
9. listopad 2022, 18:36

Bože, který ruský generál vede vaší ruku? Intervence v řádu desítek a stovek miliard korun jsou drsné, ale standardní opatření.

Petr
9. listopad 2022, 18:33

Sorry, ale plyn už za chvíli bude tak drahý jako před válkou. Stejně tak ropa.

Richard Vacek
8. listopad 2022, 11:41

Západní politici si asi myslí, že budou na Rusko uvalovat jedny sankce za druhými a Rusko na to nebude nijak reagovat.

Spíš by se mělo vyhodnotit, jak se předpoklady západu o vlivu sankcí na rychlé ukončení ukrajinského konfliktu vyplňují. A jestli skutečně sankce více postihují Rusko než nás. Protože zatím to vypadá, že sankce přinášejí mimořádné zisky všem zemím (včetně Ruska), které vyvážejí sankcionované suroviny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se