
Zpracování ropy v Kralupech bylo zastaveno, ČR zvyšuje dovoz pohonných hmot
Výroba v kralupské rafinerii stojí. Kvůli mimořádné události z minulého úterý bylo v minulých dnech zastaveno zpracování ropy. Odstávka potrvá několik týdnů, uvedl petrochemický holding Unipetrol na svých webových stránkách.
Na věc upozornil server Lidovky.cz, podle nějž se výroba benzinu zcela zastavila v neděli a petrolejáři se nyní snaží výpadek pokud možno v plné míře nahradit zvýšením dovozu. Web připomněl, že jen na částečný výkon pracuje od loňského výbuchu i litvínovská rafinérie stejného vlastníka.
„Byla odstavena celá výroba kralupské rafinérie. V současné době se odhaduje, že odstávka rafinérie Kralupy potrvá několik týdnů,“ řekl serveru mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.
„Unipetrol nás již kontaktoval se sdělením, že v Kralupech je výpadek výroby jejich produktů. Situaci monitorujeme,“ řekl dnes ČTK předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Nedostatek pohonných hmot v Česku podle něj aktuálně nehrozí.
Import vzroste, situace je pod kontrolou
Připomněl, že SSHR má nouzové zásoby ropy a ropných produktů na 93 dní. „V tuhle chvíli jde o benzin, protože Kralupy, to je především otázka benzinu. Konkrétní množství benzinu v rezervách sdělovat nebudu, ale podle našich předběžných informací je situace zvládnutelná,“ uvedl.
Velci hraci na trhu s pohonnymi hmotami potvrdili, ze situace je pod kontrolou. #vypadekrafinerie
— Pavel Švagr (@pavel_svagr) 26. května 2016
Mluvčí státního distributora paliv Čepro Lenka Svobodová ČTK řekla, že společnost je připravena i přes výpadek Kralup plnit stabilizační roli v zásobování českého trhu.
„V současné době navyšujeme objem importovaných pohonných hmot jak pro vlastní spotřebu, tak pro své partnery,“ uvedla. Čepro v Česku vlastní síť EuroOil se 190 čerpacími stanicemi.
Situaci řeší i státem ovládaný provozovatel ropovodů Mero, který do tuzemských rafinérií dodává ropu.
„Dodávky ropy s Unipetrolem koordinujeme a snažíme se mu maximálně pomoci,“ řekl ČTK generální ředitel firmy Stanislav Bruna.
Švagr uvedl, že jednou z možností jak Unipetrolu pomoci by bylo dočasné uskladnění ropy, kterou si Unipetrol od Mero objednal, ale nemůže ji nyní zpracovat, v nádržích v centrálním tankovišti ropy u Nelahozevsi. Ty patří Mero, SSHR v nich ale má zajištěnu určitou volnou kapacitu. Správa proto s Mero jedná. „Za stávajícího uspořádání není uložení možné. Vedeme proto aktivně jednání se SSHR, aby se tak v souladu se smluvními a legislativními omezeními mohlo stát,“ potvrdil také Bruna.

Neplánovaná odstávka způsobena krakovací jednotkou
Neplánovanou odstávku si podle webových stránek Unipetrolu vyžádala mimořádná událost na jednotce fluidního katalytického krakování, která nastala 17. května. V následujících dnech bylo zastaveno zpracování ropy. Odstávka má dopad i na výrobu litvínovské rafinerie, která pokračuje v omezeném režimu. Je omezena i výroba polypropylenu.
„Přesný dopad na využití litvínovské rafinerie a výrobu polypropylenu a odhad negativního dopadu na finanční výsledky skupiny Unipetrol je nyní předmětem dalšího vyhodnocení a analýz,“ uvedla firma.
Jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v Česku je Česká rafinérská, která Unipetrolu patří. Roční kapacita obou českých rafinérií v Kralupech a Litvínově je dohromady zhruba devět milionů tun ropy, z čehož na kralupskou rafinérii připadá 3,3 milionu tun.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se