Zpracování ropy v Kralupech bylo zastaveno, ČR zvyšuje dovoz pohonných hmot

26. květen 2016, 18:56
DomůRopaZpracování ropy v Kralupech bylo zastaveno, ČR zvyšuje dovoz pohonných hmot

Výroba v kralupské rafinerii stojí. Kvůli mimořádné události z minulého úterý bylo v minulých dnech zastaveno zpracování ropy. Odstávka potrvá několik týdnů, uvedl petrochemický holding Unipetrol na svých webových stránkách.

Na věc upozornil server Lidovky.cz, podle nějž se výroba benzinu zcela zastavila v neděli a petrolejáři se nyní snaží výpadek pokud možno v plné míře nahradit zvýšením dovozu. Web připomněl, že jen na částečný výkon pracuje od loňského výbuchu i litvínovská rafinérie stejného vlastníka.

„Byla odstavena celá výroba kralupské rafinérie. V současné době se odhaduje, že odstávka rafinérie Kralupy potrvá několik týdnů,“ řekl serveru mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

„Unipetrol nás již kontaktoval se sdělením, že v Kralupech je výpadek výroby jejich produktů. Situaci monitorujeme,“ řekl dnes ČTK předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Nedostatek pohonných hmot v Česku podle něj aktuálně nehrozí.

Import vzroste, situace je pod kontrolou

Připomněl, že SSHR má nouzové zásoby ropy a ropných produktů na 93 dní. „V tuhle chvíli jde o benzin, protože Kralupy, to je především otázka benzinu. Konkrétní množství benzinu v rezervách sdělovat nebudu, ale podle našich předběžných informací je situace zvládnutelná,“ uvedl.

Mluvčí státního distributora paliv Čepro Lenka Svobodová ČTK řekla, že společnost je připravena i přes výpadek Kralup plnit stabilizační roli v zásobování českého trhu.

„V současné době navyšujeme objem importovaných pohonných hmot jak pro vlastní spotřebu, tak pro své partnery,“ uvedla. Čepro v Česku vlastní síť EuroOil se 190 čerpacími stanicemi.

Situaci řeší i státem ovládaný provozovatel ropovodů Mero, který do tuzemských rafinérií dodává ropu.

„Dodávky ropy s Unipetrolem koordinujeme a snažíme se mu maximálně pomoci,“ řekl ČTK generální ředitel firmy Stanislav Bruna.

Švagr uvedl, že jednou z možností jak Unipetrolu pomoci by bylo dočasné uskladnění ropy, kterou si Unipetrol od Mero objednal, ale nemůže ji nyní zpracovat, v nádržích v centrálním tankovišti ropy u Nelahozevsi. Ty patří Mero, SSHR v nich ale má zajištěnu určitou volnou kapacitu. Správa proto s Mero jedná. „Za stávajícího uspořádání není uložení možné. Vedeme proto aktivně jednání se SSHR, aby se tak v souladu se smluvními a legislativními omezeními mohlo stát,“ potvrdil také Bruna.

Rafinerie společnosti Unipetrol. Zdroj: Unipetrol

Neplánovaná odstávka způsobena krakovací jednotkou

Neplánovanou odstávku si podle webových stránek Unipetrolu vyžádala mimořádná událost na jednotce fluidního katalytického krakování, která nastala 17. května. V následujících dnech bylo zastaveno zpracování ropy. Odstávka má dopad i na výrobu litvínovské rafinerie, která pokračuje v omezeném režimu. Je omezena i výroba polypropylenu.

„Přesný dopad na využití litvínovské rafinerie a výrobu polypropylenu a odhad negativního dopadu na finanční výsledky skupiny Unipetrol je nyní předmětem dalšího vyhodnocení a analýz,“ uvedla firma.

Jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v Česku je Česká rafinérská, která Unipetrolu patří. Roční kapacita obou českých rafinérií v Kralupech a Litvínově je dohromady zhruba devět milionů tun ropy, z čehož na kralupskou rafinérii připadá 3,3 milionu tun.

Štítky: ropaUnipetrol