![Zdroj: innogy](/_next/image?url=https%3A%2F%2Foenergetice.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F02%2FDavid-Konvalina-1-1024x477.jpg&w=2048&q=100)
Co čekat od cen elektřiny a plynu v roce 2025? Pohled společnosti innogy
Od krachu Bohemia Energy, jednoho z největších dodavatelů elektřiny a plynu, uplynuly tři roky. Pro statisíce zákazníků, kteří si tehdy zvolili tříleté fixace cen, nyní nastává klíčový moment rozhodování. Současně už uběhla delší doba od energetické krize z roku 2021, ale trh stále nese její dozvuky. K tomu se přidává rostoucí tlak na regulovanou složku ceny elektřiny kvůli potřebným investicím do infrastruktury, která ovlivňuje náklady domácností i firem.
Jaký bude vývoj trhu s energetickými komoditami v roce 2025 a co přinese zákazníkům? Na to jsme se ptali hned několika dodavatelů elektřiny a plynu.
Toto je první část rozhovoru s panem Davidem Konvalinou, ředitelem maloobchodu společnosti innogy.
Jaké faktory podle vás budou mít největší vliv na cenu elektřiny a plynu v roce 2025?
Ceny energií pro koncové zákazníky od začátku roku 2024 klesají. Pokud velkoobchodní ceny zůstanou stabilní, tak navzdory letošnímu mírnému nárůstu regulovaných cen se většina zákazníků innogy může v roce 2025 těšit na nižší ceny.
Odhadujeme, že budeme letos zlevňovat energie více než sedmdesáti procentům našich zákazníků. Myslím si, že to je skvělá zpráva vzhledem k cenovým turbulencím v posledních letech. Po prosincovém zlevňování, od března opět snižujeme ceny zákazníkům bez fixace, kterých máme zhruba 350 tisíc.
Plníme tedy slib, který jsme těmto zákazníkům dali před koncem roku a znovu jim do ceníků promítáme klesající nákupní ceny.
Jak vidíte dlouhodobý vývoj cen elektřiny a plynu? Očekáváte návrat k předkrizovým úrovním, nebo naopak trvalé změny ve struktuře cen?
V prvé řadě je potřeba si přiznat, že návrat cen na předkrizové úrovně z mnoha důvodů není reálný. Když srovnám současnou cenu s cenou před krizí, tak jsme někde na nárůstu 80 až 100 %. V porovnání s tím, co jsme tady viděli v roce 2022 a zejména 2023, kdy stát přistoupil k cenovým stropům, tak situace je v současnosti výrazně lepší.
Také výhled v oblasti komodit na nejbližší roky aktuálně vypadá poměrně příznivě, protože forwardové ceny v příštích letech mírně klesají. Naopak regulované ceny v posledních dvou letech rostou s ohledem na potřebu vyšších investic do energetické infrastruktury. Tedy je předpoklad, že regulovaná složka v budoucnu poroste dál.
Ceny v nejbližších letech ovlivní také nová legislativa, konkrétně od roku 2027 by se měl spustit systém emisních povolenek EU ETS 2, který zatíží mimo jiné i ceny zemního plynu pro domácnosti. Pokud se skutečně tento systém rozběhne, jak je aktuálně navrženo, tak od roku 2027 budou dodavatelé muset nakupovat pro své zákazníky povolenky CO2.
Podle nějakých prvotních vyjádřeních Evropské komise je předpoklad, že emisní povolenka na tunu CO2 bude stát 45 eur, což pro nás znamená, že zemní plyn bude zatížen nějakými 270 Kč za megawatthodinu. V kontextu aktuálních cen by to představovalo zdražení zemního plynu o 15 %.
Doporučili byste zákazníkům v současné době fixaci ceny elektřiny a plynu?
Já osobně už jsem si ceny zafixoval, protože jsem konzervativní člověk a nerad se vystavuji riziku. Takže mám u innogy produkt, který je fixovaný časově na tři roky.
Nicméně tento produkt vám zajistí pokles v každém kalendářním roce. Jmenuje se Optimal 36 a nabízíme ho u obou komodit, jak u zemního plynu, tak u elektřiny. A jak už jsem naznačil, tak díky tomu, že v každém kalendářním roce ceny klesají, tak my tento pokles promítáme zákazníkům už do produktů, které prodáváme nyní.
Naši zákazníci aktuálně fixují nejčastěji na dva roky, kde je cena po celou dobu trvání smlouvy pevná. Další nejoblíbenější volbou jsou zmíněné tříleté fixace s garancí postupného poklesu ceny. Je vidět, že lidé nechtějí riskovat. Řada z nich má stále ještě v paměti krach svého dodavatele a následný cenový šok, kdy jim často účty za energie vyskočily třeba na trojnásobek. Takže fixované produkty aktuálně tvoří 90 až 95 procent našich prodejů.
Jakým způsobem zajišťujete dostatečné dodávky plynu a elektřiny, můžete nám přiblížit váš nákupní proces?
Myslím, že v innogy dlouhodobě prokazujeme, že finanční stabilita, spolehlivost a bezpečnost dodávek jsou naše silné stránky. V průběhu energetické krize jsme se postarali o statisíce zákazníků, jejichž dodavatelé ukončili činnost, a také jsme zachránili další desetitisíce lidí, které jejich dodavatelé svévolně převedli na násobně vyšší spotové ceny.
Obecně se dá říci, že v innogy pro naše zákazníky nakupujeme energie na trzích od evropských dodavatelů průběžně až tři roky dopředu a zohledňujeme při tom také vlastnosti produktů. To znamená, že volíme jiné strategie pro produkty fixované na konkrétní období a jiné zase pro produkty na dobu neurčitou.
Tím pro zákazníky vyhlazujeme výkyvy velkoobchodních cen a díky tomu jim můžeme nabídnout stabilnější cenu. Z dostupných velkoobchodních cen pak zákazníkům namixujeme atraktivní nabídku.
Chci zdůraznit, že připravovaný tzv. index zajištění obchodníka, který je obsažen v chystané novele Energetického zákona (LEX OZE III) splňujeme již nyní. Zjednodušeně jde o to, mít zajištěnou významnou část objemů pro dodávku produktů s fixní cenou již v okamžiku prodeje.
Kromě toho jako největší dodavatel plynu fungujeme jako bezpečnostní pojistka na trhu s plynem a musíme být připraveni kdykoliv zajistit dodávky v režimu dodavatele poslední instance pro zákazníky, které dodavatelé nechají bez dodávek.
Čím se odlišujete od ostatních dodavatelů na trhu? Nabízíte zákazníkům nějaké extra benefity, které by mohly zvýšit jejich spokojenost nebo jim přinést úspory?
Jsme největší dodavatel plynu a čtvrtý největší dodavatel elektřiny v Česku. Celkem zajišťujeme spolehlivé dodávky energií pro 1,7 milionu zákazníků. Zákazníci nás najdou ve více než čtyřiceti pobočkách po celé republice.
Zákazníkům zjednodušuje život naše aplikace a webový portál innosvět, kde najdou veškeré informace týkající se jejich odběrných míst a mohou si zde také vše zařídit online.
Dále máme pro naše zákazníky program Premium s měsíčně aktualizovanou nabídkou atraktivních slev na širokou škálu zboží renomovaných značek. Zákazníci si mohou vybírat z elektroniky, domácích potřeb, sportovního vybavení a spousty dalších.
Další zajímavé slevy zákazníci mohou získat s innogy Kartou. Třeba 40 Kč na vstupenku do kina na všechny české filmy nebo slevu 20 % na jednodenní skipasy do 13 českých skiareálů.
Mohlo by vás zajímat:
No, proste same plusy.
Zaroven jsou jedini kteri kazdemu majiteli FVE smele uctuji mesicne 500 pokutu, ze vubec nejakou FVE maji. Pry kvuli "nepredvidatelnosti" odberů.
Je to nesmysl. Jednak kazdicky zakaznik s NEPRUBEHOVYM merenim - tedy s odectem jednou rocne je taky nepredvidatelny, jen na nej neni "hned" videt, kazdy kdo si doveze furu dreva a rozhodne se ji porezat nebo zapnout klimatizaci atd atd - vsichni jsou nepredvidatelni.
Ja FVE mam a jsem schopen pomerne dost presne predikovat svoji rocni i mesicni spotrebu. Jen se mne na to nikdo nepta. Ale 6000 rocne pokutu za FVE fakt platit nebudu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se