Domů
Rozhovory
Co čekat od cen elektřiny a plynu v roce 2025? Pohled společnosti TEDOM energie
Zdroj: TEDOM energie
Zdroj: TEDOM energie

Co čekat od cen elektřiny a plynu v roce 2025? Pohled společnosti TEDOM energie

Rozhovory
Bez komentáře
30. prosinec 2024, 07:24
Jakub Malý

Od krachu Bohemia Energy, jednoho z největších dodavatelů energií, uplynuly tři roky. Pro statisíce zákazníků, kteří si tehdy zvolili tříleté fixace cen, nyní nastává klíčový moment rozhodování. Současně už uběhla delší doba od energetické krize z roku 2021, ale trh stále nese její dozvuky. K tomu se přidává rostoucí tlak na regulovanou složku ceny elektřiny kvůli potřebným investicím do infrastruktury, která ovlivňuje náklady domácností i firem.

Jaký bude vývoj trhu s energetickými komoditami v roce 2025 a co přinese zákazníkům? Na to jsme se ptali hned několika dodavatelů elektřiny a plynu.

Toto je první část rozhovoru s Jakubem Odložilíkem, šéfem TEDOM energie. 

Jaké faktory podle vás budou mít největší vliv na cenu elektřiny a plynu v roce 2025?

Budu úplně upřímný. V energetice se za poslední roky stalo více věcí než za předchozí desetiletí. Takže ani ti největší experti dnes nedělají prognózy s lehkým srdcem. Všechno totiž může být velice rychle jinak. Faktorů, které dnes ceny komodit formují, je velké množství a často navíc fungují zcela nezávisle na sobě. Kdybych si však měl tipnout:

V případě plynu budou do ceny nejvíce promlouvat geopolitické důvody. S největší pravděpodobností jeho cena opět poroste, hodně však bude záležet na množství odběru z Ruska a obecně vývoji rusko-ukrajinské války. Elektrickou energii pak z mého pohledu prodraží především rostoucí náklady na údržbu sítě a skutečnost, že Česko se v energetické legislativě nepohybuje kupředu tak rychle, jak by mělo.

Zlevnění naopak může přinést práce s novými technologiemi, samovýroba energie nebo třeba provozování zařízení nejen pro výrobu elektřiny, ale třeba i služby vyrovnávání sítě.

Všechny prognózy přirozeně platí jen ve chvíli, kdy nedojde k eskalaci některého z aktuálně běžících světových konfliktů. Zároveň platí, že pokud by naopak došlo k deeskalaci, mělo by to jistě velmi pozitivní vliv. V takovém případně ani ne tak na cenu jako spíše nižší volatilitu energetických trhů.

Jak vidíte dlouhodobý vývoj cen elektřiny a plynu? Očekáváte návrat k předkrizovým úrovním, nebo naopak trvalé změny ve struktuře cen?

U plynu bude hodně záležet na geopolitickém vývoji. Určitá šance, že se ceny umoudří a půjdou dolů, tu jistě je. Předkovidové ceny ale nečekám a myslím, že se už nevrátí nikdy. Situace se ani po válce Ukrajiny s Ruskem nedostane do stavu jako před válkou. Vzájemné geopolitické vztahy budou hrát zásadní roli v dalším určování trhu a strategií se zemním plynem.

U elektřiny pak můžeme očekávat u celkové ceny pomalý růst. Pravděpodobně od příštího roku dál se totiž bude zvyšovat takzvaná distribuční složka, a to v rámci rezervace příkonu – tedy bez vazby na reálnou spotřebu. I kdyby klesala cena komodity, což se mírně jistě dá očekávat, toto opatření se bude do faktur propisovat stále více.

Doporučili byste zákazníkům v současné době fixaci ceny energií?

Jsem přítel spotů a krátkých fixací. Takže pokud je někdo trochu „hráč“ a nevadí mu se v energetice vzdělávat, spotové ceny a krátké fixace jsou pro něj z dlouhodobého hlediska vždy výhodnější. Chytré elektroměry, které umožňují lépe nakládat se spotřebou i výrobou elektřiny, nyní navíc vrací legislativa do hry i pro běžné domácnosti.

Konzervativním odběratelům jsem radil ještě v létě 2024 fixovat na dva nebo tři roky. Teď bych ovšem doporučil počkat do jara a rozhodnout se následně podle situace. Právě pro toto období jsme vyvinuli produkt „Jistota na zimu“, který poslední měsíce do jara pomůže překlenou.

Český trh je velice specifický i s ohledem na predátorské aktivity některých velkých hráčů, takže odhadnout vývoj nabídek, které se navíc často nezakládají ani na reálné ekonomice, je skutečně složité. Ale čekám, že s koncem windfall tax dojde i ke konci zjevných nesmyslů v retenčních aktivitách dodavatelů, a trh se vrátí k ekonomické logice.

Jaro a léto roku 2025 může být vhodné pro delší fixaci, zejména pokud dojde k postupné deeskalaci konfliktů a stabilnějšímu vývoji světové situace.

Jakým způsobem zajišťujete dostatečné dodávky plynu a elektřiny, můžete nám přiblížit váš nákupní proces?

Naše role je jednoduchá – dodavatelé energie fungují jako prostředníci mezi velkoobchodními trhy a koncovými zákazníky. Energie se nakupuje především na specializovaných energetických burzách, jako je evropská EEX (European Energy Exchange) nebo český OTE (Operátor trhu s elektřinou). Pak ale také prostřednictvím dvoustranných smluv pro nákup komodit upravených evropskou legislativou, takzvaných EFET kontraktů.

Naši tradeři uzavírají kontrakty na dodávky elektřiny nebo plynu. Tyto kontrakty mohou být krátkodobé (tedy spotové) pro okamžité dodávky nebo dlouhodobé (takzvané futures) pro dodávky v budoucnu.

Někteří dodavatelé uzavírají také bilaterální dohody přímo s výrobci energie, například elektrárnami, aby si zajistili stabilní dodávky. V našem případě jdeme mimo této cesty také směrem rozvoje vlastních modelů, u kterých například ve formě PPA provozujeme partnerské fotovoltaické elektrárny. Podíl OZE zdrojů přímo vykoupených od lokálních poskytovatelů je v našem mixu již dnes zastoupen asi 12 % a dál roste.

Pro úspěšný trading je klíčová přesná predikce poptávky. K tomu se používají pokročilé algoritmy. Vycházet z historických dat je dnes velmi složité, protože poslední roky byla skutečně jízda. Takže stále častěji nastupuje také AI. Zdaleka nejvíc by Česku pomohla instalace „chytrých elektroměrů“ se zcela přesnými daty o spotřebě, ale v té zoufale zaostáváme. I to však ve výsledku prodražuje cenu pro koncové zákazníky.

Samotná distribuce energie je úkolem regionálních distributorů. Ti zajišťují fyzický přenos elektřiny a plynu prostřednictvím sítí až ke koncovým zákazníkům. Jejich činnost je regulována státem a oddělená od obchodní části dodavatelů energií. Dodavatelé platí distributorům poplatky za využívání těchto sítí, což se následně promítá do celkové ceny pro zákazníka.

Čím se odlišujete od ostatních dodavatelů na trhu? Nabízíte zákazníkům nějaké extra benefity, které by mohly zvýšit jejich spokojenost nebo jim přinést úspory?

TEDOM si zakládá na třech hlavních věcech.

K zákazníkům jsme vždy otevření a féroví. O energetice se snažíme mluvit zcela lidsky a bez hvězdiček pod čarou. Nemám problém komukoli říct „promiňte, ale jsou momentálně výhodnější nabídky, než máme my“.  Zakládáme si zkrátka na dlouhodobém partnerství, a to znamená bavit se vždy jako rovní s rovnými. Náš cíl je mít chytré zákazníky, kteří vědí, proč je výhodné být zrovna s námi.

Druhým pilířem je komunikace se zákazníkem. Chceme, aby u nás měl na všechny věci spojené s energetikou jediný kontakt. Kdykoli cokoli potřebujete, stačí mu mít uložené jedno číslo, na kterém mu telefon zvedne skutečný člověk. A to ještě profesionál, protože u nás jednají se zákazníky kolegové s dlouholetými zkušenostmi v energetice a problematice skutečně rozumí. Na zákaznickém servise nepoužíváme žádné roboty ani automaty.

A pak to nejdůležitější – produkty. Nebojíme se je navrhovat tak, jaké bychom si sami přáli třeba pro naše rodiny. Jsme průkopníci v krátkodobých tarifech se závazkem na jediný měsíc. Byli jsme první, kdo představil tarif „Jistota na zimu“, který pomáhá překlenout to nejturbulentnější období roku. A chceme v rozvíjení nabídky dále pokračovat. Na jaro chystáme další super produkt, který tady nikdy nebyl a budeme první, kdo ho přinese.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se