Co čekat od cen elektřiny a plynu v roce 2025? Pohled společnosti Centropol
Od krachu Bohemia Energy, jednoho z největších dodavatelů energií, uplynuly tři roky. Pro statisíce zákazníků, kteří si tehdy zvolili tříleté fixace cen, nyní nastává klíčový moment rozhodování. Současně už uběhla delší doba od energetické krize z roku 2021, ale trh stále nese její dozvuky. K tomu se přidává rostoucí tlak na regulovanou složku ceny elektřiny kvůli potřebným investicím do infrastruktury, která ovlivňuje náklady domácností i firem.
Jaký bude vývoj trhu s energetickými komoditami v roce 2025 a co přinese zákazníkům? Na to jsme se ptali hned několika dodavatelů elektřiny a plynu.
Toto je první část rozhovoru s Jiřím Matouškem, členem představenstva a marketingovým ředitelem společnosti Centropol.
Jaké faktory podle vás budou mít největší vliv na cenu elektřiny a plynu v roce 2025?
Od ledna a v dalším průběhu roku se budou ceny energií pro velkou část klientů postupně snižovat v závislosti na končících cenových fixacích. Důvodem jsou postupné nákupy za příznivé ceny v roce 2024. Pokud jde o letošní ceny na velkoobchodních trzích, které ovlivní ceníky dodavatelů na roky 2026 a 2027, v lepším případě předpokládám spíše setrvalý stav než další pokles. Přetrvá vysoká volatilita na denním i forwardovém trhu a do konce zimního období neočekávám pozitivní cenový vývoj.
V závislosti na zhoršujících se výhledech evropských ekonomik může klesat celková spotřeba elektřiny i zemního plynu. Dekarbonizace energetiky a odpovídající přebudování infrastruktury si vyžádá ohromné investiční náklady a zcela jistě nás čeká dlouhodobý růst regulovaných cen.
Geopolitická situace je zásadní, byť Evropa se své energetické zdroje, zejména zemního plynu, snaží diverzifikovat. Skoro o čtvrtinu krátkodobě vzrostla cena zemního plynu v závislosti na eskalaci sporu mezi Gazpromem a společností OMV. Jen pro připomenutí, rakouská OMV se po vyhrané arbitráži ohledně dluhu ruského Gazpromu rozhodla omezit platby za dodávku plynu, aby tak dluh postupně umořila, a ruská strana v polovině listopadu loňského roku zareagovala zastavením dodávek pro Rakousko. Objem exportu z Ruska se přitom nezměnil, převzali jej obchodníci ostatních států.
K 1. lednu 2025 skončil (poznámka redakce: tranzit skončil k 1. 1. 2025) tranzit zemního plynu z Ruska přes Ukrajinu, a potrubím se tak ruská surovina do Evropy dostává už jen přes Turecko plynovodem TurkStream. Probíhají sice jednání na využití plynovodu na ukrajinském území pro přepravu plynu z Ázerbájdžánu, ale je otázkou, jaké objemy může tato země Evropě poskytnout.
Na druhé straně bude mít pravděpodobně na ceny pozitivní dopad zvýšená produkce ropy i zemního plynu, která je očekávaná po nástupu nové administrativy v USA.
Ceny budou dále ovlivňovány postupující regulací. Od roku 2027 ovlivní ceny zemního plynu především pro domácnosti systém emisních povolenek EU ETS II. Ten se bude týkat také benzínu a nafty. Aktuálně je jedna tuna emisí “naceněna“ na 45 EUR, což by znamenalo zvýšení ceny zemního plynu o 12–17 procent. Jak se trh s emisními povolenkami bude chovat, ale nelze nyní jakkoliv predikovat. Jedná se v zásadě o investiční komoditu.
Jak vidíte dlouhodobý vývoj cen elektřiny a plynu? Očekáváte návrat k předkrizovým úrovním, nebo naopak trvalé změny ve struktuře cen?
Za předkrizové období lze považovat začátek roku 2021, kdy se již ale plně projevily dopady dekarbonizace a ceny energií rostly. Na úroveň cen z roku 2021 se lze dostat snad jen restartem evropské ekonomiky, tedy prakticky nelze. Jen ceny za distribuci elektřiny vzrostly od roku 2021 o 30 procent u běžných distribučních sazeb a u topenářských dokonce o 50 procent. Platby za příkon, lidově za jistič, vzrostly od roku 2021 o 35–75 procent.
Ještě v létě roku 2021 jsme prodávali elektřinu s fixní cenou na dva roky za 1 869 Kč bez DPH/MWh, na konci roku 2021 již za 3 250 Kč bez DPH/MWh. Z tohoto pohledu se ceny silové elektřiny na trhu začaly přibližovat cenám konce roku 2021. V kombinaci s růstem regulovaných cen a fixních platů se ale českým spotřebitelům ve srovnání s rokem 2021 zvýšila celková platba za elektřinu minimálně o 60 procent.
Regulované ceny pro rok 2025 jsou poměrně příznivé a dobrou zprávou pro spotřebitele je trvalý pokles cen za silovou elektřinu, který majoritní části domácností letos přinese meziroční úsporu. Nejvíce ušetří domácnosti, kde se elektřina používá pro vytápění. Při spotřebě 12,5 MWh za rok bude úspora představovat zhruba 11 tis. Kč.
Aktuální mírné zvýšení regulované složky ceny elektřiny i plynu je ale pravděpodobně na dlouhou dobu poslední a v dalších letech bude růst výraznější.
Doporučili byste zákazníkům v současné době fixaci ceny energií?
Ano, doporučil bych fixaci ceny elektřiny konzervativně na dva roky. Potenciální ztráta úspory v případě mírného poklesu cen je málo podstatná vůči riziku cenového růstu. U zemního plynu bych doporučil sjednat pevnou cenu také. U stabilních dodavatelů, jako je Centropol, není chybou setrvat také na klasických produktech na dobu neurčitou, které se chovají více jako cena na období jednoho roku.
U ceníků na dobu neurčitou není ale cena fixovaná. Pouze velmi aktivním klientům ochotným okamžitě reagovat bych nerozmlouval produkty s dynamickými cenami navázanými na denní trh či měsíční fixace. Centropol poskytuje jak spotové produkty, tak produkty s měsíční fixací ceny, přesto nejoblíbenější jsou fixace na 2 roky, 1,5 roku či na 1 rok a samozřejmě klasická doba neurčitá.
Jakým způsobem zajišťujete dostatečné dodávky plynu a elektřiny, můžete nám přiblížit váš nákupní proces?
Díky naší konzervativní nákupní strategii jsme v roce 2021 i dalších krizových letech dokázali přijímat tisíce klientů od končících dodavatelů či od obchodníků, kterým nezbylo nic jiného, než své klienty přesunout na produkty s dynamickými cenami. Důsledně dodržujeme bezpečné postupné nákupy na více let dopředu, klíčovou disciplínou je predikce spotřeb, aktivně obchodujeme na denním i vnitrodenním trhu.
Na maximum využíváme plynové zásobníky, ve kterých ukládáme zemní plyn. Schopnost dodržet konzervativní nákupní strategii spolu se silným finančním zázemím postupně oddělí dodavatele úspěšné od neúspěšných či znovu těch, kteří budou končit svoji činnost. Energetický trh bude i nadále náročný a osobně bych nikomu ze svých blízkých nedoporučil experimentovat s přechodem k neznámým dodavatelům.
Čím se odlišujete od ostatních dodavatelů na trhu? Nabízíte zákazníkům nějaké extra benefity, které by mohly zvýšit jejich spokojenost nebo jim přinést úspory?
Pro klienty Centropolu jsme sjednali řadu významných cenových zvýhodnění zaměřených primárně, ale nejen, na úspory energií. Nejpopulárnější a klienty nejžádanější je trvalé cenové zvýhodnění nabídky produktů značky Samsung. Největší slevy jsou poskytovány na úsporné pračky, ledničky a ostatní domácí spotřebiče a klient se k nim dostane prostřednictvím naší online Samoobsluhy.
K dalším benefitům patří cenové zvýhodnění sjednané u prověřených partnerů na instalaci domácích výroben elektřiny či tepelných čerpadel nebo na vybavení z oblasti chytré domácnosti. Svým klientům se snažíme překládat energetiku do srozumitelného jazyka, vydáváme pro ně časopis Céčko a jsme pro ně dostupní online, telefonicky a prostřednictvím deseti zákaznických centrech po celé republice i osobně.
Především pro ně ale zajišťujeme bezpečnou dodávku elektřiny a zemního plynu a díky naší nákupní strategii můžeme opakovaně snižovat ceny a dlouhodobě doručovat ceny atraktivní. K tomu nám pomáhá nízká míra byrokracie a slušná úroveň flexibility. Lidskost je hodnota, kterou bychom si přáli, aby naši klienti ve spojení s námi vnímali a odlišovala nás od běžné konkurence.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se