Domů
Elektrárny ve světě
Americký regulátor: americké JE nejsou ohroženy problémy Arevy

Americký regulátor: americké JE nejsou ohroženy problémy Arevy

Americký jaderný regulační úřad (NRC) v tomto týdnu vydal seznam komponent amerických jaderných reaktorů, které byly dodány z francouzské kovárny Le Creusot. Mnoho dílů z této továrny patřící společnosti Areva se potýká s kvalitativními vadami. Dle NRC není nijak snížena bezpečnost 17 amerických reaktorů, které byly zásobeny z Le Creusot.

První zjištěná vada, která odstartovala celé dění, byla detekována na začátku roku 2015 na nově budovaném EPR jaderném bloku Flamanville. Následnými testy byla odhalena na reaktorové nádobě zóna s vysokou koncentrací uhlíku. Ta by dle některých zdrojů mohla mít za následek zhoršení mechanických vlastností. Výstavba této elektrárny se i kvůli tomuto incidentu prodlužuje a prodražuje. Aktuálně je naplánována do roku 2020.

Při auditu v kovárně Le Creusot, z které postižená reaktorová nádoba pochází, byly objeveny nesrovnalosti v dokumentaci. Pro 400 dílů byla zfalšována dokumentace, která hodnotí, zda díly vyhovují kvalitativním standardům.

Americký jaderný regulační úřad (NRC) si v návaznosti na tento incident vyžádal od společnosti Areva seznam všech dílů, které byly z kovárny Le Creusot dodány do amerických jaderných reaktorů. Ty byly dodány do 17 reaktorů v 13 lokalitách. Z velké části jde o náhradní díly paragenerátoru a tlakové nádoby.

Dle vyjádření společnosti Areva nebyly všechny dodané díly namontovanány, a tedy ani provozovány.

Bezpečnost 17 amerických reaktorů, do kterých byly dodány zmíněné díly, není dle NRC nijak snížena. Již nainstalované díly jsou pravidelně sledovány a testovány dle amerických standardů. Další kroky NRC se budou odvíjet od stále probíhajících testů materiálů přímo ve francouzském Le Creuset.

„Protože v dnešní době neexistují žádné důkazy o snížení bezpečnosti, není možné, aby NRC přikázalo odstavení vybraných jaderných elektráren nebo testování zmíněných dílů, tak jak navrhovali někteří lidé. Nicméně pokud se takovéto důkazy objeví, je NRC připraveno podniknout příslušné kroky k zajištění jaderné bezpečnosti,“ uvedl tiskový mluvčí Americké jaderné regulační komise, David McInture

zdroj úvodní fotografie: LeMonde

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.