Argentina a Čína podepsaly smlouvu na dva jaderné reaktory

DomůRychlé zprávyArgentina a Čína podepsaly smlouvu na dva jaderné reaktory

Čína má Argentině dodat dva jaderné reaktory – jeden tlakovodní reaktor na těžkou vodu CANDU (PHWR) a druhý tlakovodní reaktor Hualong-1 (PWR). Smlouva byla mezi 19 dohodami podepsanými v Pekingu během setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a argentinského prezidenta Mauricia Macriho.

V listopadu 2015 podepsala Argentina s Čínou smlouvu na výstavbu čtvrtého a pátého jaderného reaktoru – celkově třetí reaktor CANDU v lokalitě Atucha a tlakovodní reaktor na nespecifikovaném místě. Náklady údajně činily zhruba 15 miliard dolarů (asi 355 miliard korun), přičemž Čína podle toho, co v té době vydala kancelář argentinského prezidenta, měla přispět zhruba 85 % požadovaného financování.

V roce 2016 bylo podepsáno memorandum o porozumění, která potvrzovala, že dohoda uzavřená předchozí vládou tehdejší prezidentky Cristiny Fernandez je stále platná.

V půlce května letošního roku byla podepsána smlouva mezi Nucleoeléctrica Argentina SA (NASA), China National Nuclear Corporation (CNNC) a dceřinou společností CNNC China Zhongyuan Engineering Corporation (CZEC) na dodávku již dříve dohodnutých reaktorů. Smlouvu podepsal prezident NASA Omar Semoloni, předseda představenstva CNNC Wang Šou-ťün a prezidentem CZEC Jang Čchao-tungem.

Podle dohody CNNC a NASA bude zahájena výstavba CANDU-6 PHWR o elektrickém výkonu 700 MWe v roce 2018. Druhý dohodnutý reaktor Hualong-1 o elektrickém výkonu 1000 MWe se začne budovat v roce 2020.

Výstavba jaderného reaktoru CANDU bude v režii argentinské společnosti NASA (projektant, architekt, stavitel a provozovatel nového reaktoru), protože je držitelem práva na technologii.

Čínský export jaderných technologií pokračuje

V roce 2012 došlo k rozhodnutí o racionalizaci projektu jaderného reaktoru čínské provenience. Byly spojeny projekty CNNC na ACP1000 a projekt CGN (China General Nuclear Power Group) na ACPR1000. Ze spojení vznikl standardizovaný jaderný reaktor Hualong-1 (HPR1000).

I přes značnou standardizaci nabízí obě společnosti mírně odlišná řešení, ve kterých se projevují původní projekty. Obě společnosti mají i svoje vlastní dodavatelské řetězce.

Hualong International Nuclear Power Technology – společný podnik mezi CGN a CNNC byl vytvořen na podporu konstrukce reaktoru Hualong-1 na exportních trzích – byl oficiálně zahájen v březnu 2016.

Pákistánská elektrárna Karachi bude pravděpodobně prvním vývozem jednotek Hualong-1. Projekt Hualong-1 je rovněž podporován pro použití v jaderné elektrárně Bradwell ve Velké Británii.

Zdroj úvodní fotografie: World Nuclear News