Domů
Elektrárny v Evropě
Bradwell se stane první částečně vyřazenou jadernou elektrárnou ve Velké Británii

Bradwell se stane první částečně vyřazenou jadernou elektrárnou ve Velké Británii

Společnost Magnox Ltd oznámila úspěšné dokončení dekontaminace bazénů sloužících k ukládání použitého jaderného paliva v odstavené jaderné elektrárně Bradwell v anglickém Essexu. Elektrárna se stane první ve Velké Británii, která vstoupí do pasivně udržovaného bezpečného stavu.

Dva reaktory Magnox o výkonu 125 MWe byly provozovány od roku 1962 do roku 2002. Za 40 let životnosti elektrárny vyrobily okolo 60 TWh. Elektrárna nyní prochází zrychleným programem vyřazování z provozu. Momentálně je za polovinou prací, po jejichž konci se stane první elektrárnou ve Velké Británii, která vstoupí do stavu označovaného jako Care & Maintenance (péče a údržba).

Během Care & Maintenance stavu budou veškeré zbylé struktury elektrárny uchovány v tzv. pasivním bezpečném stavu po řadu let. To umožní přirozené snížení radiace těchto částí, což vyústí v nákladově efektivnější konečné vyřazení elektrárny.

Dekontaminace bazénů zabrala celkem 4 roky. Dekontaminováno bylo přes 10 tisíc metrů čtverečních obvodových stěn, podlah a stropů.

„Jedná se o významný úspěch v přípravě místa pro konečně uzavření. V průběhu projektu bylo odpovídajícím způsobem zlikvidováno více než 2,5 kilometrů potrubí a více než 120 tun kovového odpadu,“ tvrdí Trevor Frost, projektový manažer dekontaminace bazénů vyhořelého paliva.

Během provozní životnosti byly bazény využívány k dočasnému ukládání a chlazení spotřebovaného paliva před tím, než bylo přemístěno do komplexu Sellafield k přepracování. Bazény byly vyčerpány a stabilizovány v roce 2012, následné práce pokračovaly v odstraňování nadbytečného vybavení a dekontaminací zbytku souvisejících budov a infrastruktury.

Z reaktorů bylo odstraněno palivo na konci roku 2005 a toto palivo bylo následně odstraněno z areálu elektrárny. Hala s turbínou byla zbořena v roce 2011. Počátkem letošního roku se Bradwell se stal prvním elektrárnou s reaktory Magnox, ve které byly vyprázdněny a dekontaminovány veškeré podzemní skladovací prostory.

Úvodní fotografie: Dan Davison, Flickr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se