Domů
Rychlé zprávy
Bude Westinghouse na prodej? Potenciálním kupcem může být KEPCO
Jaderná elektrárna Barakah

Bude Westinghouse na prodej? Potenciálním kupcem může být KEPCO

Po odhalení finančních problému společnosti Toshiba se začíná spekulovat o možném prodeji Westinghousu a potenciálních zájemcích. Zatímco řada společností v tomto odvětví je vyloučena, za nejpravděpodobnějšího označil deník Financial Times jihokorejskou společnost KEPCO. Spojitost mezi společnostmi je jak v rovině obchodní, tak i technologické.

V návaznosti na odpisy ve výši miliard dolarů společnosti Westinghouse způsobené nepovedenou výstavbou jaderných bloků v USA se začíná uvažovat nad možností, že by ji mohl její vlastník Toshiba nabídnout k prodeji. Potenciálním zájemcem by podle Financial Times mohla být především jihokorejská společnost Kepco.

I přes veškeré problémy, které v současné době Westinghouse má, může jít ze strany jihokorejské společnosti o logický krok.

Toshiba totiž v návaznosti na finanční problémy oznámila, že uvažuje nejen nad možným prodejem kontrolního podílu ve společnosti, ale také nad prodejem podílu v konsorciu NuGen.

O účast v konsorciu má Kepco zájem již delší dobu. Díky tomu by si otevřela dveře nejen na trh Velké Británie, ale i na trh evropský. Velká Británie také jako jedna z evropských zemí i nadále uvažuje nad rozvojem jaderné energetiky.

Design reaktoru APR 1400
Design reaktoru APR 1400

Kepco má navíc zájem o stavbu dalších reaktorů. Do roku 2020 je jejím cílem postavit dalších 6 reaktorů a oživit zahraniční dodávky, jelikož poslední proběhla v roce 2009 pro Spojené arabské emiráty.

Pro projekt NuGen i Westinghouse je účast jihokorejské společnosti výhodná i z toho důvodu, že na rozdíl od potenciálních zájemců z Číny a Ruska neskrývají takové bezpečnostní riziko, na které se v případě těchto dvou zemí ve spojitosti s jadernou energetikou často poukazuje.

Některé společnosti již nyní koupi Westinghousu odmítly nebo jsou ze své pozice na trhu prakticky vyloučeny. Již dříve tutu možnost odmítla společnosti Mitsubishi, která má v současnosti společný projekt s francouzskou Arevou. Hitachi na druhé straně hovoří o významných technologických rozdílech.

V neposlední řadě je mezi Westinghousem a Kepcem spojitost i v oblasti technologické. Kepco dodává reaktor typu APR-1400, který vychází z amerického modelu System 80+ a je vlastněný Westinghousem.

Za potenciálního partnera pro výstavbu jaderné elektrárny v ČR označil Kepco i bývalý ministr Jan Mládek.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
7. březen 2017, 09:50

"Potenciálním zájemcem by podle Financial Times mohla být především japonská společnost Kepco."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516