Domů
Rychlé zprávy
Bude Westinghouse na prodej? Potenciálním kupcem může být KEPCO

Bude Westinghouse na prodej? Potenciálním kupcem může být KEPCO

Po odhalení finančních problému společnosti Toshiba se začíná spekulovat o možném prodeji Westinghousu a potenciálních zájemcích. Zatímco řada společností v tomto odvětví je vyloučena, za nejpravděpodobnějšího označil deník Financial Times jihokorejskou společnost KEPCO. Spojitost mezi společnostmi je jak v rovině obchodní, tak i technologické.

V návaznosti na odpisy ve výši miliard dolarů společnosti Westinghouse způsobené nepovedenou výstavbou jaderných bloků v USA se začíná uvažovat nad možností, že by ji mohl její vlastník Toshiba nabídnout k prodeji. Potenciálním zájemcem by podle Financial Times mohla být především jihokorejská společnost Kepco.

I přes veškeré problémy, které v současné době Westinghouse má, může jít ze strany jihokorejské společnosti o logický krok.

Toshiba totiž v návaznosti na finanční problémy oznámila, že uvažuje nejen nad možným prodejem kontrolního podílu ve společnosti, ale také nad prodejem podílu v konsorciu NuGen.

O účast v konsorciu má Kepco zájem již delší dobu. Díky tomu by si otevřela dveře nejen na trh Velké Británie, ale i na trh evropský. Velká Británie také jako jedna z evropských zemí i nadále uvažuje nad rozvojem jaderné energetiky.

Design reaktoru APR 1400

Kepco má navíc zájem o stavbu dalších reaktorů. Do roku 2020 je jejím cílem postavit dalších 6 reaktorů a oživit zahraniční dodávky, jelikož poslední proběhla v roce 2009 pro Spojené arabské emiráty.

Pro projekt NuGen i Westinghouse je účast jihokorejské společnosti výhodná i z toho důvodu, že na rozdíl od potenciálních zájemců z Číny a Ruska neskrývají takové bezpečnostní riziko, na které se v případě těchto dvou zemí ve spojitosti s jadernou energetikou často poukazuje.

Některé společnosti již nyní koupi Westinghousu odmítly nebo jsou ze své pozice na trhu prakticky vyloučeny. Již dříve tutu možnost odmítla společnosti Mitsubishi, která má v současnosti společný projekt s francouzskou Arevou. Hitachi na druhé straně hovoří o významných technologických rozdílech.

V neposlední řadě je mezi Westinghousem a Kepcem spojitost i v oblasti technologické. Kepco dodává reaktor typu APR-1400, který vychází z amerického modelu System 80+ a je vlastněný Westinghousem.

Za potenciálního partnera pro výstavbu jaderné elektrárny v ČR označil Kepco i bývalý ministr Jan Mládek.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
7. březen 2017, 09:50

"Potenciálním zájemcem by podle Financial Times mohla být především japonská společnost Kepco."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se