Domů
Elektrárny v ČR
ČEZ zatím nebude podávat další žalobu na Škodu JS kvůli svarům
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

ČEZ zatím nebude podávat další žalobu na Škodu JS kvůli svarům

Elektrárny v ČR
1 komentář
7. listopad 2017, 13:58
ČTK

Energetická společnost ČEZ zatím nebude žalovat firmu Škoda JS o další peníze v souvislosti s chybnými kontrolami potrubí v Jaderné elektrárně Dukovany. V rozhovoru pro ČTK to řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. ČEZ už loni v listopadu podal na Škodu JS žalobu o náhradu škody 611 milionů korun. Uvedl tehdy, že částka nemusí být konečná. Plzeňská Škoda JS dlouhodobě tvrdí, že odpovědnost za škody necítí.

Letos v únoru Beneš ČTK řekl, že ČEZ bude po určité době žalovat Škodu JS o další náhradu škody. Podotkl tehdy, že požadovaná výše by měla být velmi podobná loňské žalobě. Dnes uvedl, že se tak zatím nestalo.

„Není k tomu v tuto chvíli důvod, protože bychom tím akorát zvýšili soudní poplatek, který musíme jako žalující zaplatit. Z hlediska právní praxe nám bylo doporučeno nejdřív vysoudit první tranši a pak jít do další,“ sdělil.

Ilustrační foto

Odmítl, že by ČEZ nechal záležitost promlčet.

Podání souvisí s předloňským zjištěním v Dukovanech, kdy byly při prověrce dokumentace nalezeny nekvalitní rentgenové snímky svarů. Správu zařízení elektráren měla na starosti právě Škoda JS, která si ale na kontroly svarů najímala externího dodavatele.

Kvůli kontrolám vyráběl například od poloviny září do konce prosince 2015 proud pouze jeden ze čtyř bloků. Kromě Dukovan firma zintenzivnila kontrolu také ve druhé z tuzemských jaderných elektráren v Temelíně.

Server oEnergetice.cz dnes upozornil , že teprve od tohoto pondělí pracují obě tuzemské jaderné elektrárny na plný výkon.

Stalo se tak po 956 dnech, poprvé od 27. března 2015. Samotné Dukovany nepracovaly na plný výkon 802 dní od 28. srpna 2015. O víkendu skončila v dukovanské elektrárně odstávka třetího reaktorového bloku. Beneš dnes potvrdil dřívější informaci, že celkové dopady odstávek tuzemských jaderných elektráren mezi roky 2015 až 2017 činí až deset miliard korun.

Ilustrační foto

Případem se zabývá i policie. ČEZ již dříve podal trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením na podvod. Další oznámení podal Státní úřad pro jadernou bezpečnost, podle kterého mohl být spáchán trestný čin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti.

Český rozhlas Radiožurnál v neděli uvedl , že podle jeho informací se policie zabývá i pochybením na straně ČEZ.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Vláďa
8. listopad 2017, 06:17

Už to tady bylo několikrát ale nikdo nenapsal o jaké svary se jedná. Každé zařízení má nějaký název.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se