Domů
Rychlé zprávy
CGN se plánuje podílet na dostavbě rumunské jaderné elektrárny
Rumunská jaderná elektrárna Cernavoda. Zdroj: Nuclearelectrica

CGN se plánuje podílet na dostavbě rumunské jaderné elektrárny

Čínská společnost China General Nuclear a rumunská státní společnost Nuclearelectrica plánují spolupracovat na dokončení třetího a čtvrtého bloku JE Cernavoda. Ve středu obě společnosti podepsaly předběžnou dohodu o investici.

O plány na dostavbu se má postarat společný podnik CGN a Nuclearelectrica

Dohoda vyzývá k založení společné projektové společnosti, která by sloužila jako „technická a provozní platforma“ pro dokončení bloků Cernavoda 3 a 4. Těmi by měly být těžkovodní reaktory kanadského původu Candu 6 s instalovaným výkonem 700 MW. Podle uzavřené dohody má být společný podnik zřízen během následujících 60 pracovních dnů na období dvou let. CGN má ve zmíněné společnosti mít 51% podíl, zbývajících 49 % pak má držet Nuclearelectrica.

„Dosažení konsensu v procesu vyjednávání, který je výhodný pro obě strany … je ve skutečnosti skutečným zahájením konkrétních kroků pro pokračování a dostavbu reaktorů Cernavoda 3 a 4. Během počátečních dvou let nové společné společnosti pro projekt budeme definovat a strukturovat model, jak lze v projektu pokračovat, což je ve skutečnosti první zásadní fází projektu před výstavbou těchto dvou bloků.“ – Anton Anton, rumunský Ministr energetiky

Bian Shuming, generální ředitel CGN Romania Nuclear Power Co, prohlásil, že CGN je plně odhodlána úzce spolupracovat se svým rumunským partnerem na úspěšném rozvoji dalších fází projektu v souladu s dohodnutými principy.

K podepsání předběžné smlouvy o investici došlo v Bukurešti na rumunském Ministerstvu energetiky za přítomnosti rumunského místopředsedy vlády Viorela Stefana, Ministra energetiky Antona Antona, čínského velvyslance v Rumunku Jiang Yua a čínského ekonomického poradce pro Rumunsko, Guana Ganga. Smlouva byla uzavřena mezi rumunskou státní společností Nuclearelectrica, CGN a CGN Central and Eastern Europe Investment (Romania) Co (CEERI), dceřinou společností CGN.

Předběžná smlouva byla 10. dubna schválena akcionáři společnosti Nuclearelectrica. CGN rovněž smlouvu schválila ve svém interním schvalovacím procesu.

V JE Cernavoda jsou již v provozu 2 podobné reaktory

V JE Cernavoda jsou již provozovány 2 reaktory Candu 6, které dodala předchůdkyně společnosti Candu Energy, společnost Atomic Energy of Canada Ltd (AECL), a které byly postaveny kanadsko-italským konsorciem AECL a Ansaldo. První blok byl spuštěn v roce 1996, v roce 1991 ale byly práce na dalších čtyřech blocích pozastaveny. Druhý blok byl následně dokončen a je v provozu od roku 2007.

Již v červenci 2014 podepsala čínská společnost China Nuclear Power Engineering Co (CNPEC), dceřiná společnost CGN, „závaznou a exkluzivní“ dohodu o spolupráci s Candu Energy na výstavbě dvou dalších reaktorů v jaderné elektrárně Cernavoda v Rumunsku. V září stejného roku pak CGN předložila jedinou nezávaznou nabídku na dostavbu dalších dvou reaktorů a následně byla prohlášena za „kvalifikovaného investora“.

V listopadu 2015 společnosti Nuclearelectrica a CGN podepsaly memorandum o porozumění o vývoji, výstavbě, provozu a následném vyřazení reaktorů Cernavoda 3 a 4.

Zdroj úvodního obrázku: Nuclearelectrica

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Milan Vaněček
13. květen 2019, 11:30

Tak to vypadá že Čína a Rusko si chtějí rozebrat bývalé země RVHP a současné země BRICS jako zákazníky pro výstavbu jaderných elektráren. Zřejmě jim slíbí i financování.

frank
13. květen 2019, 12:55

Ona to není špatná strategie půjčit a pak nechat splácet EBRD nebo Světovou banku :) , akorát bych si dovolil upozornit, že konkrétně BRICS v souvislosti s vaším příspěvkem úplně nefunguje, v Indii si Čína ani neškrtne, do Ruska půjde s atomem těžko a naopak :) Brazílie je momentálně dost na sestupu. Navíc Čína nemá ráda, že jí Rusko leze do zelí a hned tak Rusku nezapomene, že ji vyšťouchlo z Jižní Afriky .

Celkově se rozhodně nedá říci, že si zákazníky nějak předem rozebrali, naštěstí pro zákazníky spolu vedou tvrdý konkurenční boj :)

Loudil
13. květen 2019, 13:16

Řekl bych, že to s atomem v BRICS naopak funguje dobře. Čína už má 2 reaktory od Rosatomu v provozu a na další 4 má Rus smlouvu, v Indii také dva VVER v provozu a na další je také smlouva. Rosatom je velmi silný hráč , a tak se Čína zřejmě ani nesnaží Rusku vnucovat své reaktory, Číně zatím stačí : Pakistán, Británie, Rumunsko, Argentina. Indie se nebrání ani jiným zemím , tuším, že už má smlouvu na stavbu 6 ks EPR -1750 od Francie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se