Čínská jaderná elektrárna Tianwan 5 dosáhla první kritikality, k síti by měla být připojena ještě letos

DomůRychlé zprávyČínská jaderná elektrárna Tianwan 5 dosáhla první kritikality, k síti by měla být připojena ještě letos

Blok číslo 5 v čínské Jaderné elektrárně Tianwan poprvé dosáhl kritikality, oznámila to  společnost Jiangsu Nuclear Power Corporation. Blok, který je tvořen reaktorem typu ACPR1000 s instalovaným výkonem 1080 MWe, by podle stávajících plánů měl být připojen k síti ještě letos. 

Tianwan 5 měl první kritikality dosáhnout 27. července v 8:20 místního času. Podle JNPC dosažení tohoto milníku značí dokončení zprovoznění všech systémů a zařízení.

„Jedná se o další významný milník dosažený Jadernou elektrárnou Tianwan 5 po dokončení zavážky prvního paliva. Tento úspěch pokládá základy pro následující připojení na síť a komerční provoz bloku.“ – z prohlášení JNPC

Pátý a šestý blok v JE Tianwan společně tvoří 3 fázi výstavby této elektrárny. V obou blocích je využíván čínský reaktor ACPR1000. První lití betonu pro 5. blok proběhlo 27. prosince 2015, pro blok 6 první lití proběhlo 7. září 2016.

Společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) plánuje uvést oba bloky do komerčního provozu do konce příštího roku. 5. blok obdržel svou provozní licenci 7. července, zavážení paliva bylo dokončeno o dva dny později.

První dva reaktory v elektrárně jsou reaktory VVER 1000. První a druhý blok JE Tianwan byl vybudován v rámci první fáze výstavby elektrárny na základě dohody o spolupráci mezi Ruskem a Čínou. První lití betonu pro proběhlo v říjnu 1999, první blok byl uveden do provozu v červnu 2007, druhý v zář 2007.

Třetí a čtvrtý blok tvořící třetí fázi výstavby elektrárny je rovněž tvořen ruskými reaktory VVER 1000. Třetí blok byl uveden do provozu v únoru 2018, čtvrtý v prosinci téhož roku.

Aktuálně jsou v přípravě bloky 7 a 8, ve kterých má být využit reaktor VVER 1200. V březnu minulého roku byl uzavřen kontrakt  mezi ruskou společností AtomStroyExport, divizí Rosatomu, a CNNC.

Zdroj úvodního obrázku: CNNC