Domů
Rychlé zprávy
Čínská jaderná elektrárna Tianwan 5 dosáhla první kritikality, k síti by měla být připojena ještě letos

Čínská jaderná elektrárna Tianwan 5 dosáhla první kritikality, k síti by měla být připojena ještě letos

Blok číslo 5 v čínské Jaderné elektrárně Tianwan poprvé dosáhl kritikality, oznámila to  společnost Jiangsu Nuclear Power Corporation. Blok, který je tvořen reaktorem typu ACPR1000 s instalovaným výkonem 1080 MWe, by podle stávajících plánů měl být připojen k síti ještě letos. 

Tianwan 5 měl první kritikality dosáhnout 27. července v 8:20 místního času. Podle JNPC dosažení tohoto milníku značí dokončení zprovoznění všech systémů a zařízení.

„Jedná se o další významný milník dosažený Jadernou elektrárnou Tianwan 5 po dokončení zavážky prvního paliva. Tento úspěch pokládá základy pro následující připojení na síť a komerční provoz bloku.“ – z prohlášení JNPC

Pátý a šestý blok v JE Tianwan společně tvoří 3 fázi výstavby této elektrárny. V obou blocích je využíván čínský reaktor ACPR1000. První lití betonu pro 5. blok proběhlo 27. prosince 2015, pro blok 6 první lití proběhlo 7. září 2016.

Společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) plánuje uvést oba bloky do komerčního provozu do konce příštího roku. 5. blok obdržel svou provozní licenci 7. července, zavážení paliva bylo dokončeno o dva dny později.

První dva reaktory v elektrárně jsou reaktory VVER 1000. První a druhý blok JE Tianwan byl vybudován v rámci první fáze výstavby elektrárny na základě dohody o spolupráci mezi Ruskem a Čínou. První lití betonu pro proběhlo v říjnu 1999, první blok byl uveden do provozu v červnu 2007, druhý v zář 2007.

Třetí a čtvrtý blok tvořící třetí fázi výstavby elektrárny je rovněž tvořen ruskými reaktory VVER 1000. Třetí blok byl uveden do provozu v únoru 2018, čtvrtý v prosinci téhož roku.

Aktuálně jsou v přípravě bloky 7 a 8, ve kterých má být využit reaktor VVER 1200. V březnu minulého roku byl uzavřen kontrakt  mezi ruskou společností AtomStroyExport, divizí Rosatomu, a CNNC.

Zdroj úvodního obrázku: CNNC

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
energetik II
4. srpen 2020, 08:20

Výborný čas stavby ! První řetězové reakce bylo dosaženo jen 4 roky a 7 měsíců po zahájení stavby. Počítám , že na síť bude připojena do měsíce, tedy kompletní čas výstavby bude 4 roky 8 měsíců. Pokud se jaderný reaktor staví něco kolem 4 let, pak je bezpochyby možné výrazně stlačit celkové stavební náklady oproti třeba 15 letým stavbám reaktorů ve Francii či Finsku.

Blahopřání do Pekingu k dosažení nejkratších termínů stavby jaderek na světě.

St
4. srpen 2020, 14:48

Krásná práce. Tady jde vidět, že když se chce, tak jde stavět JE rychle a včas. Jak to, že v Evropě to nejde a v Číně ano. Nepřijde mi, že by měli o tolik schopnější techniky než my tady v Evropě.

Jaroslav Novák
5. srpen 2020, 01:04

Jde zřejmě o licenci VVER1000 pod čínským označením, azkušenosti ze shodné stavby i montáže projevily do až bleskové stavby, VVER 1200MWe bude ukázkou harmonie stavby montáže a zprovoznění, protože si obě strany chtějí dokázat své schopnosti dodržet lhůty a cenu!!! Samozřejmostí je kvalita a výkon I.O+II.O!!! Ujel nám vlak!!!

Věčné odkládání dostavby ETE34 s ETE12 (pro řadu synergických efektů) by racionální hospodář nic jiného nenavrhoval a neprodleně začal stavbu ETE34 za 300 mld.Kč konečná cena, dodavatelé jako ETE12=český energetický průmysl!!! Kdy přestane vláda ČR handlovat, ale stavět, aby bylo čím svítit ??? Až se šmelinářů se strachem a Covidem 19 zbavíme!!!

Vladimír Wagner
5. srpen 2020, 08:35

Dovolil bych si korigovat. V elektrárně Tchien-wan už sice pracují čtyři reaktory VVER1000, ale blok Tchien-wan 5 (i Tchien-wan 6) jsou Čínské bloky III. generace ACPR1000 vycházející ze západních modelů (francouzských). V této elektrárně se začala příprava výstavby bloků 7 a 8. Ty budou zase ruské, nejspíše VVER1200. Ale to už v článku je také.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se