Domů
Rychlé zprávy
Dukovany odstávku zkrátily, Temelín prodloužil. Celý nepojede 52 dní

Dukovany odstávku zkrátily, Temelín prodloužil. Celý nepojede 52 dní

Jaderná elektrárna Dukovany oproti původnímu plánu zkrátila odstávku třetího bloku, který začal dodávat elektřinu do sítě již včera namísto původně plánovaného 19. října. Naproti tomu najíždění druhého bloku jaderné elektrárny Temelín bylo odloženo až na 17. října.

Pozitivní zprávou pro výrobu nízkoemisní elektřiny v ČR je dřívější spuštění třetího dukovanského bloku, který oproti plánu zkrátil svoji odstávku celkem o 23 dní. Původně měla odstávka třetího bloku skončit až 19. října, ale blok začal dodávat elektřinu do sítě již včera v podvečer. Plného výkonu by měl blok dosáhnout ve čtvrtek 29. září.

Do konce roku by měly být v provozu na Dukovanech všechny tři bloky. Odstaven je pouze blok č. 2, který žádá o prodloužení povolení k provozu.

Naopak negativní zprávou pro jadernou energetiku v ČR je prodloužení odstávky druhého bloku na jaderné elektrárně Temelín, která měla skončit již 1. října, ale podle aktualizovaného plánu skončí pravděpodobně až o šestnáct dní později, tedy 17. října.

Podle tiskového mluvčího elektrárny je situace způsobena zvýšeným rozsahem prací v nejaderné části elektrárny.

Aktuální plán odstávek na jaderné elektrárně Temelín

Blok č. 2 začal najíždět již 7. září, ale kvůli poškození olejových vložek turbogenerátoru byl znovu odstaven. Současně byla objevena i netěsnost na potrubní trase vypouštění parogenerátoru, která byla zjištěna až po odstavení bloku.

V elektrárně Temelín nyní stojí i blok č. 1, který je v plánované odstávce trvající do 15. listopadu.

Kvůli většímu rozsahu odstávek se očekává výroba jaderné elektrárny Temelín v tomto roce na úrovni cca 12,5 TWh. V důsledku prodloužení odstávky na bloku č. 2 je snížení výroby elektřiny odhadováno přibližně na 1,3 TWh.

Pro akcie skupiny ČEZ se jedná o negativní zprávu, protože výroba elektřiny v jaderných elektrárnách patří k nejlevnějším zdrojům. Pozitivní pro akcie ČEZ je naopak růst ceny elektřiny na burze v posledních dnech.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Milan Vaněček
27. září 2016, 15:39

Co se to děje v Temelínu a Dukovanech? V Dukovanech výroba od maxima v letech 2013-4 stále klesá,

koeficient využití v roce 2015 jen těsně nad 0,7 (jak to že v USA je typicky 0,9 ?). V Temelíně opět výroba od maxima v letech 2012-3 stále klesá, odhad koeficientu využití na rok 2016 je těsně nad 0,7

Josef
27. září 2016, 23:26

No co se děje nekvalitní rengenové snímky svárů, kdy se kvůli novým snímkům musí odstavovat JE - a nižší výroba má být i v roce 2017 , ale už ne o tolik, škody jdou do miliard.

C
27. září 2016, 23:26

Loni Dukovanům problém nadělala velká neplánovaná odstávka kvůli svarům.

Temelín má problémy co jej postavili, je to takový dost nepodařené stavba, řekl bych. Nehledě na to že elektřiny je na trhu až příliš a ČEZ nehodlá zjevně zavírat, skutečně zavírat, uhelné elektrárny.

Myslím že dobrý způsob jak prodloužit období bez odstávek by bylo zavedení nové směsi paliva, která by byla schopná si je v dostatečné míře vyrábět, otázka je prostě jestli lze do VVER zavést dost thoria a uranu pro rozběh a jak by to ovlivnilo výkon.

energetik
28. září 2016, 10:44

Nic nevydrží věčně a prý ani láska k jedné slečně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se