Dukovany odstávku zkrátily, Temelín prodloužil. Celý nepojede 52 dní

DomůRychlé zprávyDukovany odstávku zkrátily, Temelín prodloužil. Celý nepojede 52 dní

Jaderná elektrárna Dukovany oproti původnímu plánu zkrátila odstávku třetího bloku, který začal dodávat elektřinu do sítě již včera namísto původně plánovaného 19. října. Naproti tomu najíždění druhého bloku jaderné elektrárny Temelín bylo odloženo až na 17. října.

Pozitivní zprávou pro výrobu nízkoemisní elektřiny v ČR je dřívější spuštění třetího dukovanského bloku, který oproti plánu zkrátil svoji odstávku celkem o 23 dní. Původně měla odstávka třetího bloku skončit až 19. října, ale blok začal dodávat elektřinu do sítě již včera v podvečer. Plného výkonu by měl blok dosáhnout ve čtvrtek 29. září.

Do konce roku by měly být v provozu na Dukovanech všechny tři bloky. Odstaven je pouze blok č. 2, který žádá o prodloužení povolení k provozu.

Naopak negativní zprávou pro jadernou energetiku v ČR je prodloužení odstávky druhého bloku na jaderné elektrárně Temelín, která měla skončit již 1. října, ale podle aktualizovaného plánu skončí pravděpodobně až o šestnáct dní později, tedy 17. října.

Podle tiskového mluvčího elektrárny je situace způsobena zvýšeným rozsahem prací v nejaderné části elektrárny.

Aktuální plán odstávek na jaderné elektrárně Temelín
Aktuální plán odstávek na jaderné elektrárně Temelín

Blok č. 2 začal najíždět již 7. září, ale kvůli poškození olejových vložek turbogenerátoru byl znovu odstaven. Současně byla objevena i netěsnost na potrubní trase vypouštění parogenerátoru, která byla zjištěna až po odstavení bloku.

V elektrárně Temelín nyní stojí i blok č. 1, který je v plánované odstávce trvající do 15. listopadu.

Kvůli většímu rozsahu odstávek se očekává výroba jaderné elektrárny Temelín v tomto roce na úrovni cca 12,5 TWh. V důsledku prodloužení odstávky na bloku č. 2 je snížení výroby elektřiny odhadováno přibližně na 1,3 TWh.

Pro akcie skupiny ČEZ se jedná o negativní zprávu, protože výroba elektřiny v jaderných elektrárnách patří k nejlevnějším zdrojům. Pozitivní pro akcie ČEZ je naopak růst ceny elektřiny na burze v posledních dnech.

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují