Domů
Elektřina
EDF opouští finanční ředitel kvůli neshodám ohledně Hinkley Point C

EDF opouští finanční ředitel kvůli neshodám ohledně Hinkley Point C

Finanční ředitel francouzské energetické společnosti EDF končí kvůli obavám o budoucnost společnosti spojeným s projektem britské jaderné elektrárny Hinkley Point C. Navzdory nejednotnosti společnosti ohledně finálního investičního rozhodnutí generální ředitel EDF usiluje o jeho učinění v blízké budoucnosti.

Včera ráno EDF potvrdila rezignaci svého finančního ředitele Thomase Piquemala s okamžitou platností. Ačkoliv EDF neudala důvody jeho odstoupení, dvě osoby obeznámené se situací podle FT.com prozradily, že hlavním důvodem byly jeho obavy s učiněním konečného rozhodnutí o investici do projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C, který podle Piquemala ohrožuje finanční budoucnost EDF.

Neshody v EDF ohledně Hinkley Point C

Piquemal se v minulém týdnu několikrát sešel s generálním ředitelem skupiny EDF Jeanem-Bernardem Lévym, aby ho přesvědčil, že by společnost měla rozhodnutí odložit o 3 roky. Podle něj bude za tu dobu jasnější situace ohledně financí EDF a technologie reaktorů EPR.

Lévy naproti tomu s většinou představenstva, především členy z francouzské vlády, která vlastní 85 % EDF, tlačí na to, aby bylo finální rozhodnutí učiněno co nejdříve. Lévy v pondělním prohlášení uvedl, že lituje spěchu provázejícího odchod Piquemala, ale zároveň ujistil, že společnost prověřuje investici do projektu Hinkley Point „v nejlepších finančních podmínkách pro skupinu, s účelem učinit konečné rozhodnutí v blízké budoucnosti“.

O neshodách v EDF ohledně finálního rozhodnutí o projektu Hinkley Point jsme informovali již minulý týden. Mnozí z vysoce postavených představitelů EDF by rádi viděli odklad rozhodnutí až na příští rok, někteří dokonce, stejně jako Piquemal, volají po odložení na neurčito a počkání na novou modernizovanou verzi EPR reaktoru.

Hinkley Point C – důležitý stavební kámen energetické politiky Velké Británie

Předběžná podoba Hinkley Point C – dvou nových bloků s reaktory EPR, které mají vzniknout v sousedství reaktorů Magnox a AGR. Zdroj: EDF Energy

Plány na budoucnost dodávek elektřiny ve Velké Británii na projekt Hinkley Point C značně spoléhají, elektrárna by měla v roce 2025 dodávat okolo 7 % elektřiny v zemi.

Obavy vzrůstají především s odstavováním uhelných elektráren ve Velké Británii, kdy jen v několika posledních měsících bylo ohlášeno uzavření uhelných elektráren o instalovaném výkonu 7000 MW. Důvodem jsou nízké velkoobchodní ceny elektřiny a vysoká uhlíková daň.

Problémy s EPR reaktory

Infografika: Výstavba jaderných bloků v Evropě

I ostatní projekty výstavby EPR reaktorů mají vážné problémy – jsou o několik let zpožděny oproti původním plánům a o miliardy přesahují plánovaný rozpočet.

Reaktor Olkiluoto 3 je zpožděn o 8 let a přesáhl rozpočet o 5 miliard euro. Druhý evropský projekt Flamanville v severní Francii mimo zpoždění čelí i technickým problémům – v dubnu 2015 byly objeveny vážné problémy v materiálu tlakové nádoby reaktoru.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.