Domů
Rychlé zprávy
EIA: USA v roce 2018 dosáhly historicky rekordní produkce zemního plynu

EIA: USA v roce 2018 dosáhly historicky rekordní produkce zemního plynu

Podle dat americké vládní agentury U. S. Energy Information Administration (EIA) USA v roce 2018 dosáhly nových rekordů v produkci, spotřebě a exportu zemního plynu. Produkce plynu byla v loňském roce nejvyšší od roku 1930, od kdy má EIA k dispozici data.

Nejvíce se těží v Texasu

Americká agentura EIA vydala zprávu Natural Gas Annual pro rok 2018, která obsahuje informace kupříkladu o produkci, spotřebě, skladování, importu a exportu zemního plynu USA. Podle této zprávy v roce 2018 vzrostla těžba zemního o 12 % ve srovnání s rokem loňským. Toto zvýšení znamená dosažení rekordní průměrné výše těžby 83,3 miliard stop krychlových zemního plynu denně (Bcf/d), tedy přibližně 2,4 miliardy metrů krychlových (bcm/d). Jedná se o největší procentuální navýšení od roku 1951 a o celkový nejvyšší vytěžený objem plynu za rok od doby, od kdy EIA těžbu zemního plynu sleduje, tedy od roku 1930.

Produkce zemního plynu v USA mezi roky 1930 – 2018. Zdroj: EIA

K největšímu nárůstu produkce zemního plynu došlo v regionech Apalachian, Permian a Haynesville. Státem s nejvyšší produkcí plynu zůstal i nadále Texas. Místní těžba dosáhla 18,7 Bcf/d (přibližně 530 mcm/d) právě díky těžbě v oblasti Permian v západním Texasu a východním Novém Mexiku.

Spotřeba vzrostla nejvíce v elektroenergetice

Spotřeba zemního plynu se zvýšila mezi lety 2017 a 2018 o 11 %. Důvodem je zejména zvýšená spotřeba zemního plynu v elektroenergetickém sektoru. Spotřeba plynu ovšem vzrostla ve všech sektorech koncové spotřeby. Například ve vytápění díky chladné zimě a v chlazení díky rekordně teplému létu.

Spotřeba zemního plynu v různých sektorech v USA v letech 2010 – 2018. Zdroj: EIA

Exporty zemního plynu dosáhly v roce 2018 10 Bcf/d (přibližně 283 milionů metrů krychlových, mcm/d) zemního plynu. V roce 2017 to bylo 8,6 Bcf (přibližně 244 mcm/d). V loňském roce bylo uvedeno do provozu několik zařízení na export zkapalněného zemního plynu.

Komentáře

(1)

eneregtik II

19. listopad 2019, 15:32

To je velmi pozitivní zpráva, má mnohé "plusy" :

1. Plyn vyřadí stále více a více uhelných elektráren v USA

2. Přebytek plynu na světovém trhu nám spotřebitelům sníží cenu

3. Vývoz plynu z USA do EU zařídí potřebnou diverzifikaci dodávek , po které někteří tolik touží

4. Těžbou zdevastované životní prostředí mají Američani a ti jsou od nás daleko

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.