Domů
Elektřina
Evropská komise se zatím transakcí firmy ČEZ v Bulharsku zabývat nebude

Evropská komise se zatím transakcí firmy ČEZ v Bulharsku zabývat nebude

Evropská komise (EK) zatím nebude zasahovat do plánovaného prodeje bulharských aktiv společnosti ČEZ. Na konferenci věnované energetice to dnes v Sofii řekl místopředseda EK a komisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič. Podle něho jde o dohodu mezi dvěma soukromými společnostmi a komise by zasáhla jen v případě, že by transakce porušovala unijní legislativu, informují bulharská média.

Šefčovič se také zatím odmítl vyjádřit k tomu, zda by měl do transakce vstoupit bulharský stát.

„Máme informace, že všechny příslušné orgány v Bulharsku provádějí nezbytná hodnocení a kontroly. Uvidí se až po uzavření dohody,“ řekl eurokomisař, který se v Sofii sešel i s bulharským premiérem Bojkem Borisovem, jehož země nyní předsedá EU.

Možný vstup bulharského státu do prodeje svých aktiv prověří ČEZ a problémem by mohlo být, zda by nešlo o nedovolenou podporu poskytovanou státem a o porušení pravidel energetického balíčku EU týkajících se vlastnického oddělení výrobních, distribučních a obchodních činností.

Ilustrační foto

Bulharský parlament ve středu vytvořil komisi, která se má plánovaným prodejem bulharských aktiv společnosti ČEZ zabývat. K tomuto kroku přistoupil poté, co transakce vyvolala v zemi bouřlivé reakce. Bulhaři dokonce vyšli do ulic a požadovali demisi vlády.

ČEZ v únoru podepsal smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv místní firmě Inercom, což vzbudilo pochybnosti, zda tak malý podnik je schopen financovat a řídit strategicky důležité energetické provozy. Nedůvěru také vyvolaly nejasnosti, z jakých zdrojů firma získala peníze potřebné k tak velkému nákupu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.