Domů
Elektřina
Evropská komise se zatím transakcí firmy ČEZ v Bulharsku zabývat nebude

Evropská komise se zatím transakcí firmy ČEZ v Bulharsku zabývat nebude

Elektřina
Bez komentáře
15. březen 2018, 15:35
ČTK

Evropská komise (EK) zatím nebude zasahovat do plánovaného prodeje bulharských aktiv společnosti ČEZ. Na konferenci věnované energetice to dnes v Sofii řekl místopředseda EK a komisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič. Podle něho jde o dohodu mezi dvěma soukromými společnostmi a komise by zasáhla jen v případě, že by transakce porušovala unijní legislativu, informují bulharská média.

Šefčovič se také zatím odmítl vyjádřit k tomu, zda by měl do transakce vstoupit bulharský stát.

„Máme informace, že všechny příslušné orgány v Bulharsku provádějí nezbytná hodnocení a kontroly. Uvidí se až po uzavření dohody,“ řekl eurokomisař, který se v Sofii sešel i s bulharským premiérem Bojkem Borisovem, jehož země nyní předsedá EU.

Možný vstup bulharského státu do prodeje svých aktiv prověří ČEZ a problémem by mohlo být, zda by nešlo o nedovolenou podporu poskytovanou státem a o porušení pravidel energetického balíčku EU týkajících se vlastnického oddělení výrobních, distribučních a obchodních činností.

Ilustrační foto

Bulharský parlament ve středu vytvořil komisi, která se má plánovaným prodejem bulharských aktiv společnosti ČEZ zabývat. K tomuto kroku přistoupil poté, co transakce vyvolala v zemi bouřlivé reakce. Bulhaři dokonce vyšli do ulic a požadovali demisi vlády.

ČEZ v únoru podepsal smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv místní firmě Inercom, což vzbudilo pochybnosti, zda tak malý podnik je schopen financovat a řídit strategicky důležité energetické provozy. Nedůvěru také vyvolaly nejasnosti, z jakých zdrojů firma získala peníze potřebné k tak velkému nákupu.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Unijní ministři pro energetiku řeší, jak stlačit ceny elektřiny. ‚Shoda bude velmi vysoká,‘ věří poradce
30. září 2022, 05:40
Čistý zisk Skupiny ČEZ v příštích letech poroste, zřejmě překoná hranici 100 miliard korun
30. září 2022, 04:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se