Domů
Rychlé zprávy
GasNet doporučuje stavebníkům: Nechte si vytyčit plynovody, ušetříte statisíce korun
Ad
Zdroj: GasNet

GasNet doporučuje stavebníkům: Nechte si vytyčit plynovody, ušetříte statisíce korun

V roce 2020 došlo během stavební sezóny k 537 případům narušení plynárenských zařízení. Celkově škody dosáhly několika miliónů korun. Zcela zbytečně. Největší český distributor plynu, skupina GasNet, proto apeluje na stavebníky a stavební firmy, aby si před zahájením zemních prací nechaly vytyčit polohu plynárenského zařízení na staveništi.

Vytyčení GasNet provádí zdarma a může se tím zabránit zbytečným škodám. Jenom v loňském roce došlo k 537 případům narušení plynárenských zařízení, z toho bylo 439 způsobeno neodbornou stavební činností.

Jedná se jednoznačně o nejčastější příčinu narušení našich plynovodů externími subjekty. Stavební firmy či jednotlivci nemají vytyčené sítě nebo provádějí práce neodborným postupem a způsobí tím únik zemního plynu. Ročně tak vznikají škody v řádu miliónů, které pochopitelně po viníkovi vymáháme,“ říká Pavel Káčer, provozní ředitel společnosti GasNet Služby.

Bez stanoviska stavebník porušuje zákon

Základním předpokladem pro bezpečné provedení zemních prací v ochranném a bezpečnostním pásmu plynovodu je souhlas GasNetu s provedením stavební činnosti. „Stavebník od nás obdrží stanovisko, na jehož základě si může objednat vytyčení plynárenských sítí. Tuto povinnost mu ukládá energetický zákon a její nedodržení znamená jednoznačně porušení legislativy,“ vysvětluje Pavel Káčer.

Vytyčení lze objednat online a je zdarma

Pro stavebníky i odbornou veřejnost provozuje GasNet na svém webu gasnet.cz portál Distribuce plynu online. Zde po vyplnění Žádosti o vydání stanoviska můžete získat informaci o poloze plynovodů a souhlas se stavební činností. Lze si jednoduše objednat vytyčení a následnou kontrolu stavby. Tedy vše potřebné pro bezpečné provedení prací.

Vydání stanoviska a vytyčení plynovodů provádí GasNet zdarma. Pro zjednodušení objednání vytyčení letos GasNet pro stavebníky připravil užitečnou novinku. Stanoviska vyjadřující souhlas se stavební činností jsou nyní vybavena QR kódem, který žadatele o vytyčení rychle navede na portál Distribuce plynu online.

Vyhněte se zbytečným pokutám

Přestože se jedná o povinnost vyplývající ze zákona, každý rok dochází k několika stovkám případů, kdy stavebníci naruší plynárenské zařízení. V roce 2020 nebylo před zahájením stavby u více než 42 % případů provedeno vytyčení. Společnost GasNet za loňský rok eviduje celkem 537 narušení, při kterých muselo být odstaveno 7 192 zákazníků.

Proti roku 2019 došlo v loňském roce k nárůstu těchto případů. Apelujeme proto na stavebníky a firmy, aby podobným situacím předcházeli. Zbytečně tak vznikají situace, které mohou ohrozit zdraví či způsobit materiální škody. Tyto případy dále předáváme na Energetický regulační úřad, který rozhoduje podle závažnosti havárie o výši pokuty,“ uvádí dále Pavel Káčer, a pokračuje: „Bez vytyčení a přesného určení polohy plynovodu nesmí být stavební činnosti zahájeny."

Komentáře

(4)

Ivan Novák

10. květen 2021, 09:19

Neboli, vlastník plynovodu je má v katastru zakresleny špatně nebo vůbec.

pr

10. květen 2021, 09:34

Čímž vlastník plynovodu nedodržel zákon který mu ukládal do roku 2017 promítnout věcná břemena do KN. Raději podplatili posrance aby to těsně před konečným termínem ze zákona vypadlo. ALE! Bylo to tam přes deset let a protože se vlastník vědomě nestaral bylo jeho právo promlčeno!

Carlos

10. květen 2021, 09:42

Věcné břemeno ale není čára na mapě, to je jenom zápis že to tam je. Víte jak by to bylo dočárané? Od toho jsou jiné mapy. Každopádně by přesná pozice trubek měla být veřejně dostupná tak aby to mohl zaměřit kdokoliv

Mohl byste poslat odkaz, nebo alespoň paragraf, který to plynařům nařizoval? Pro zajímavost.

Jinak je to prasárna že se musí člověk na vlastním pozemku dovolovat někoho jestli smí kopat. Mělo by to být naopak a ten kdo tam tahá síť by se měl dovolit a přizpůsobit tomu co chce majitel pozemku. Jedno jestli je to plyn, elektrika, datové linky, voda. Případů kdy se majitelé různých sítí chovají jako hovada se dá najít dost.

pr

10. květen 2021, 12:13

" .... do konce roku 2015 bylo v energetickém zákoněobsaženo ustanovení § 98odst. 13, v němž se stanovilo, že provozovatel zajistí promítnutí existujícího věcného břemene podle § 76 odst. 7 u energetických sítí a zařízení daných do provozu před nabytím účinnosti tohoto zákona do katastru nemovitostí do konce roku 2017"

celkově je to popsáno:

google. com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjw6_bp7r7wAhXNGewKHfstBCsQFjAAegQIBBAD&url=https%3A%2F%2Fwww.mvcr.cz%2Fsoubor%2Fsp-6-18-nop-pdf.aspx&usg=AOvVaw1FPWNsVC5nBmPe9ZZFMq2y

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.