Domů
Elektrárny ve světě
Japonský ministr rezignuje kvůli spornému výroku o Fukušimě

Japonský ministr rezignuje kvůli spornému výroku o Fukušimě

Japonský ministr pověřený koordinací obnovy oblastí poničených zemětřesením, cunami a havárií v jaderné elektrárně Fukušima z roku 2011 podá ve středu demisi, informovala dnes japonská veřejnoprávní televize NHK. Masahiro Imamura tak učiní kvůli výroku, že je dobře, že katastrofa postihla severovýchod ostrova Honšú a nikoliv Tokio.

Sporný výrok zazněl dnes na společenské akci, které se účastnili poslanci vládní Liberálnědemokratické strany premiéra Šinzóa Abeho. Předseda vlády se už za Imamurova slova omluvil.

Ministr podle agentury AFP hovořil o hospodářských dopadech katastrofy v prefektuře Fukušima. Škody by podle něj byly mnohem větší, pokud by podobné zemětřesení a cunami postihlo oblast hlavního města.

Rychlou rezignaci ministra lze podle agentury Reuters vysvětlit snahou premiéra Abeho minimalizovat dopady kontroverzního výroku na kabinet, který se v poslední době potýkal s několika podobnými přešlapy svých členů.

Ilustrační foto

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna cunami připravily 11. března 2011 v Japonsku o život téměř 19.000 lidí. Živly způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986.

Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladící systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160.000 osob, mnozí už se zřejmě nebudou moci do svých domovů nikdy vrátit.

Loni v prosinci japonská vláda téměř zdvojnásobila odhad nákladů spojených s havárií v jaderné elektrárně Fukušima na 21,5 bilionu jenů (4,8 bilionu Kč).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se