Domů
Rychlé zprávy
JAR vybírá dodavatele jaderné elektrárny, uvažuje o Rosatomu

JAR vybírá dodavatele jaderné elektrárny, uvažuje o Rosatomu

Rychlé zprávy
Bez komentáře
19. červen 2017, 19:39
ČTK

Jihoafrická republika vybírá dodavatele jaderné elektrárny, v celosvětovém měřítku může jít o jeden z největších kontraktů za desítky let, uvedla dnes agentura Reuters. Jedním z vážných kandidátů je ruský Rosatom, dalšími zájemci jsou firmy z Jižní Koreje, Francie, USA a Číny, oznámil předseda správní rady společnosti South African Nuclear Energy Corporation (Necsa) Kelvin Kemm. Země plánuje výstavbu jaderných reaktorů o kapacitě 9600 megawattů, aby mohla odstavit elektrárny spalující uhlí.

„Naším cílem je rozhodnout do konce letošního roku a projekt zahájit hned poté,“ uvedl Kemm v rozhovoru a agenturou Reuters na konferenci o jaderné energetice v Moskvě.

Ilustrační foto

Rosatom je podle něj na seznamu potenciálních dodavatelů, nicméně rozhodnuto zatím nic nebylo.

Spolupráci Ruska a Jihoafrické republiky v jaderné energetice letos zkomplikovalo rozhodnutí jihoafrického nejvyššího soudu, který jejich dohodu o jaderné spolupráci označil na nezákonnou. V květnu však Rosatom prohlásil, že je stále odhodlán účastnit se výběrového řízení na výstavbu jaderných kapacit v Jihoafrické republice.

Kemm konstatoval, že rozhodnutí soudu oddálilo plány stavby reaktorů o několik měsíců. Na dotaz, zda je Rosatom hlavním subjektem nynější soutěže Kemm řekl „rozhodně, Rosatom je velmi důležitým hráčem“.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se