Domů
Rychlé zprávy
Kanada: První průzkumný vrt poslouží při hledání budoucího úložiště jaderného odpadu

Kanada: První průzkumný vrt poslouží při hledání budoucího úložiště jaderného odpadu

Kanada řeší, jakým způsobem naložit s vysoce aktivním jaderným odpadem ze svých elektráren. Podobně jako i jiné země, hledají kanadské instituce nejvhodnější místo pro vybudování trvalého úložiště jaderného odpadu. Na počátku měsíce započal průzkum na první z šesti vytipovaných lokalit. Výsledky prvotních analýz mají být hotovy do jednoho roku. Výsledky na všech šesti vytipovaných lokalitách pak mají být hotovy do roku 2023.

V kanadské provincii Ontario byl dne 6. listopadu spuštěn první vrt, který má za cíl vyhodnotit kvalitu podloží pro budoucí vznik kanadského jaderného úložiště pro vysoce aktivní odpadyjaderných elektráren. Vrtání začalo ve skalním útvaru známém jako Revell Batholith asi 35 km západně od města Ignace. Očekává se, že na místě budou práce trvat nejméně tři měsíce, přičemž následná analýza bude trvat přibližně rok. Závěry ze studie budou přezkoumány specialisty na geologické vědy, životní prostředí a jaderné inženýrství.

„Vrtání prvního vrtu představuje důležitý mezník v kanadském plánu bezpečného a dlouhodobého managementu použitého jaderného paliva. Tento krok je výsledkem několika let tvrdé práce všech zúčastněných a rozsáhlé spolupráce s obyvateli v oblasti včetně Prvních národů a společenství Métis.“

Mahrez Ben Belfadhel, viceprezident pro výběr lokalit NWMO

Technické požadavky spolu se společenskou přijatelností

Státní organizace Nuclear Waste Management Organisation (NWMO), kanadská obdoba SÚJB, hledá vhodné místo pro úložiště prostřednictvím dlouhodobého procesu nazvaného Adaptive Phase Management, který byl zahájen v roce 2010. Proces postupně eliminuje vytipované oblasti ze seznamu registrovaných komunit. Do prvotního vyhodnocení bylo vybráno 21 oblastí v Ontariu a Saskatchewanu. Patnáct z těchto oblastí bylo vyřazeno a již nejsou dále zkoumány. Důvodem vyřazení bylo v naprosté většině nesplnění základních podmínek na úložiště a jednom případě (Nipigonu, Ontario) došlo ke stáhnutí nabídky ze strany komunity. Studie tak nyní pokračují v šesti zbývajících oblastech. Všechny se nacházejí v provincii Ontario a jedná se o:

 • Blind River a Elliotské jezero,
 • Hornepayne,
 • Huron-Kinloss,
 • Ignace,
 • Manitouwadge,
 • Jižní Bruce.
 • Ilustrace jaderného úložiště. Zdroj: NWMO

  NWMO uvedla, že pracuje společně se všemi komunitami a prozatím neupřednostňuje žádnou z oblastí. Proces výběru se postupně pokračuje a očekává se, že preferované místo pro podrobnou charakterizaci lokality by mělo být vybráno do roku 2023. Preferované místo musí být ve vhodném skalním masivu a musí kromě technických podmínek splňovat i společenskou přijatelnost. Projekt se proto musí rozvíjet v partnerství s okolní komunitou, Prvními národy a obyvateli Métis.

  Kanda není jediná

  Budoucnost vyhořelého paliva z jaderných elektráren v současnosti řeší téměř všechny země, ve kterých je jaderná technologie užívána k výrobě elektrické energie. V České republice probíhá hledání vhodné lokality pod vedením státní organizace SÚRAO. Do nedávna byly v ČR vybrány dvě lokality, které měly být dále podrobně zkoumány. Po rozhodnutí ministra životního prostředí Brabce (ANO) ovšem došlo k navrácení dalších čtyř lokalit do procesu výběru.

  Nejblíže k vybudování konečného úložiště je v současnosti Finsko, kde již od finské vlády dostala společnost Posiva stavební povolení. Finská lokalita Olkiluoto se nachází hned v sousedství provozovaných jaderných elektráren. Úložiště se má skládat ze sítě tunelů v hloubce 400-450 metrů pod zemským povrchem a do provozu by mělo být uvedeno v roce 2023.

  Komentáře

  (0)

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
  Vyžadované informace jsou označeny *
  Pravidla diskuze
  Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
  Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
  Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
  Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
  V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
  OM Solutions s.r.o.
  Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
  Třebíč
  IČ: 02682516
  SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.