Litva navrhuje přerušit výstavbu Nord Streamu 2 do ruských voleb

DomůRychlé zprávyLitva navrhuje přerušit výstavbu Nord Streamu 2 do ruských voleb

Litva navrhuje přerušit výstavbu plynovodu Nord Stream 2 do ruských parlamentních voleb v září. Chce tak zvýšit tlak na Moskvu, aby provedla demokratické reformy. Dnes to podle agentury Reuters uvedl litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis. Zároveň by takové řešení představovalo kompromis mezi návrhy evropských podporovatelů a protivníků projektu, dodal.

Evropští ministři zahraničí se podle Reuters mají v pondělí dohodnout ohledně uvalení sankcí na okolí ruského prezidenta Vladimira Putina. Evropská unie tak chce reagovat na uvěznění kritika Kremlu Alexeje Navalného.

Plynovod Nord Stream 2, který by měl po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, je těsně před dokončením. Projekt dlouhodobě kritizují některé země střední a východní Evropy a Spojené státy. Ještě větší pozornosti se mu dostalo od doby, co Rusko opozičního předáka uvrhlo do vězení a vyhostilo evropské diplomaty. Německo na novém plynovodu ale trvá a označuje ho za čistě obchodní projekt.

„Zmrazení by mohlo být kompromisem,“ řekl agentuře Reuters Landsbergis. „Nenavrhujeme projekt zrušit, pouze jej pozastavit.

A pokračovat v něm, až budeme mít co do činění s demokraticky zvolenou ruskou vládou. To může zvýšit podporu pro ropovod,“ dodal.

Podle pěti zdrojů Reuters se očekává, že kabinet amerického prezidenta Joea Bidena už dnes zveřejní jména firem, o kterých se domnívá, že s výstavbou Nord Streamu 2 pomáhají. To by podle Reuters mohlo vyústit v uvalení sankcí na projekt, který je hotov už z 94 procent. Podle analytiků je za nevolí Washingtonu i snaha Spojených států uplatnit se na evropském trhu se svým zkapalněným zemním plynem (LNG).

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují