Domů
Elektřina
Mezinárodní agentura pro atomovou energii chválí kroky ČR v oblasti jaderné regulace

Mezinárodní agentura pro atomovou energii chválí kroky ČR v oblasti jaderné regulace

Tým Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), který během své květnové mise v Česku posuzoval regulační rámec pro jadernou a radiační bezpečnost, vítá pokrok z posledních let. Přesto je však podle expertního týmu v oblasti implementace nového atomového zákona stále na čem pracovat.

Tým IRRS (z angl. Integrated Regulatory Review Service), který v ČR posuzoval kvalitu národního regulatorního rámce a jeho soulad s bezpečnostními standardy agentury při zajišťování jaderné bezpečnosti a radiační ochrany, zde hostil mezi 15. a 23. květnem Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Podle závěrů týmu české orgány implementovaly většinu z doporučení, které obdržely po misi IRRS v roce 2013. Velký podíl na zlepšení měly podle MAAE nový atomový zákon a vypracování podpůrných regulačních vyhlášek založených na bezpečnostních normách agentury.

„Atomový zákon vytvořil dobré základy pro robustní bezpečnostní rámec. Rovněž jsme zpozorovali zlepšení v řízení lidských zdrojů, včetně dlouhodobého strategického plánování, competency mappingu a tréningu zaměstnanců,“ uvedl vedoucí týmu Petteri Tiippana, generální ředitel finského jaderného regulátora STUK.

Nový atomový zákon, který v Česku vstoupil v účinnost od začátku letošního roku, mimo jiné zpřesňuje požadavky a procesní pravidla pro provoz nynějších a pro spouštění nových bloků jaderných elektráren.

ČR by měla dále pracovat na implementaci atomového zákona

Tým IRRS přesto české vládě a SÚJB poskytl jeden nový návrh ke zlepšení, podle kterého by úřad měl zvážit vypracování předpisů na podporu provádění ustanovení atomového zákona týkajících se expozičních situací a nápravných činností.

„Pozitivní výsledky navazující kontroly týmu IRRS jsou pro SÚJB potvrzením správného směru našeho úsilí v oblasti zlepšování národního bezpečnostního rámce, který byl posílen přijetím nové národní legislativy v jaderné oblasti,“ řekla k závěrům mise předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Podle Grega Rzentkowskiho, ředitele divize MAAE pro bezpečnost jaderných zařízení, je SÚJB efektivní a transparentní regulátor, což ukázaly i výsledky mise IRRS.

Závěrečnou zprávu z mise by česká vláda měla od MAAE obdržet do zhruba tří měsíců. České úřady agentuře sdělily, že report plánují uveřejnit.

Komentáře

(1)

Pete

24. květen 2017, 16:20

Rád bych se v tomto případě mýlil, ale domnívám se, že evropské JE současný tlak nemohou ekonomicky ustát. To co se nepovedlo ekologickým aktivistům dokončili sami zaměstnanci jaderek ruku v ruce se státními dozory evropských zemí.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.