Domů
Rychlé zprávy
Německo: Nová pravidla umožní provozovatelům sítí omezovat dodávky pro tepelná čerpadla a elektromobily
Domácí nabíjecí stanice pro elektromobily. Zdroj: Wallbox
Zdroj: Wallbox

Německo: Nová pravidla umožní provozovatelům sítí omezovat dodávky pro tepelná čerpadla a elektromobily

Němečtí provozovatelé distribučních soustav budou moci od ledna 2024 dočasně omezovat dodávky elektřiny pro tepelná čerpadla a nabíjecí místa pro elektromobily, aby zachovali stabilitu sítě. Umožní to nová pravidla, která oznámil německý síťový regulátor (BNetzA).

Cílem těchto pravidel je urychlit integraci těchto zařízení do distribučních sítí. Provozovatelé distribučních soustav budou muset na oplátku nabídnout dotčeným spotřebitelům snížené distribuční poplatky a nebudou smět odmítat nebo odkládat připojení nových tepelných čerpadel nebo dobíjecích stanic.

Německé elektrické sítě nejsou prozatím dostatečně rozvinuté, aby se mohly vypořádat s nárůstem poptávky po elektřině, který se očekává v důsledku rozmachu elektrifikace vytápění a dopravy. V případě hrozby přetížení sítí tak provozovatelé museli často odmítat připojení tepelných čerpadel nebo nabíjecích stanic pro elektromobily.

"Chceme, aby všichni byli připojeni a zároveň měli bezpečnou síť. … Očekáváme, že zásahy ze strany provozovatele sítě zůstanou nutnou výjimkou," uvedl šéf BNetzA Klaus Müller.

Provozovatelé sítí budou podle nových pravidel moci dočasně snížit odběr elektřiny ze sítě pro tepelná čerpadla a nabíjecí stanice pro elektromobily, ale nebude jim umožněno úplné vypnutí těchto zařízení. Vždy musí být k dispozici minimální výkon, aby bylo možné provozovat tepelná čerpadla a nabíjet elektromobily.

„Řiditelná zařízení spotřeby, jako jsou tepelná čerpadla a soukromá nabíjecí zařízení pro elektromobily, mají vyšší výkon než většina domácích spotřebičů. Tato zařízení také často odebírají elektřinu ve stejné době,“ uvádí BNetzA ve své zprávě.

Provozovatelé sítě mohou po dobu aktuálního přetížení snížit dodávku až na 4,2 kW. To znamená, že tepelná čerpadla mohou být nadále v provozu a elektromobily mohou být zpravidla dobíjeny na vzdálenost 50 kilometrů za dvě hodiny, uvádí BNetzA. Zároveň dodává, že snížení odběru se nebude týkat ostatních spotřebičů v domácnosti. Zohledněny mají být také zvláštní požadavky velkých tepelných čerpadel.

„Toto opatření musí být odvozeno od objektivních kritérií pro určení stavu sítě. Určení stavu sítě představuje aktuální využití sítě na základě naměřených hodnot v reálném čase. Pro tento účel je nezbytná rychlá digitalizace sítí nízkého napětí, včetně sběru naměřených hodnot v reálném čase,“ uvádí BNetzA.

BNetzA nově rozšiřuje v ustanoveních možnosti zásahů spotřebitelů. Jednotlivé systémy mohou nechat ovládat přímo provozovatelem sítě nebo se mohou rozhodnout, že od provozovatele sítě obdrží výši přípustné spotřeby elektřiny, která nesmí být překročena. V takovém případě spotřebitelé koordinují snižování spotřeby nezávisle pomocí systému řízení spotřeby energie pro několik řiditelných spotřebičů.

BNetzA dodává, že provozovatelé soustav jsou povinni rozšiřovat soustavy prozíravě a v souladu očekáváným nárůstem poptávky. Pokud provozovatelé aplikují opatření ke snižování odběru ze sítě a lze očekávat jejich pokračující využívání, musí to zohlednit při plánování rozvoje sítě.

Přijetí nových pravidel je spíše pozitivní

Několik let připravované plány BNetzA se zpočátku nesetkaly s velkým nadšením. A to zejména ze strany automobilového průmyslu, který se obával, že sníží atraktivitu elektromobilů. Nové směrnice však byly přijaty lépe. Sdružení energetických společností BDEW tento krok přivítalo.

"[BNetzA] našla dobré řešení, díky němuž nyní může rychle dojít k připojení statisíců tepelných čerpadel a wallboxů a stále může být zaručena obvyklá vysoká úroveň bezpečnosti dodávek v Německu," uvedla šéfka BDEW Kerstin Andreaeová.

Také Asociace inovátorů energetického trhu (bne) to uvítala jako "vyvážený kompromis mezi zájmy spotřebitelů a provozovatelů sítí" a místní sdružení utilit VKU uvedlo, že celkově pozitivně hodnotí, že nařízení bylo nyní zavedeno.

Tepelná čerpadla a elektromobily jako pilíř dekarbonizace Německa

Elektrifikace odvětví, která jsou v současnosti závislá na fosilních palivech, jako je právě vytápění a doprava, je pro dosažení klimatických cílů Německa klíčová.

Německá vláda plánuje od roku 2024 instalovat do domácností 500 000 nových tepelných čerpadel ročně a do roku 2030 chce mít na silnicích 15 milionů plně elektrických osobních automobilů. Aby bylo možné udržet krok s očekávaným nárůstem poptávky po elektřině, vyzval šéf BNetzA Klaus Müller k podpoře rozšiřování lokálních elektrických sítí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
Vladimír Šťastný
5. prosinec 2023, 14:28

Jak to chtějí technicky provést?

Vítězslav
5. prosinec 2023, 16:18

skrze IoT. Každé takové odběrné místo může mít relativně jednoduchou krabičku, která přes 3G/LTE/5G komunikuje s nějakým centrálním serverem.

Vladimír Šťastný
6. prosinec 2023, 08:06

Komunikuje a přes HDO lze změnit tarif. Ale mě zajímá, jak dokáží to, co je zmíněno v článku....Provozovatelé sítě mohou po dobu aktuálního přetížení snížit dodávku až na 4,2 kW....

minduton
7. prosinec 2023, 12:46

Aha... aha... si to představujete jak Hurvínek válku. Ne, že by to nefungovalo, ale řešení tohoto problému musí být relativně jednoduché, robustní, vymahatelné a kontrolovatelné. Já si myslím, že to ve finále bude skončí tak, že se prostě udělá cvak přímo na dálkově ovládaném sekčáku, mínus 1,5 MW spotřeba a bude vymalováno... rovnovážné bilance výroba-spotřeba bude dosaženo.

Už to vidím, jak se při -15 st.C borec s TČ nechá omezovat... když mu to dálkově vypnou, tak prostě v kuchyni a v obýváku zapne přímotopná ohřívadla z Lídlu a bude to ještě víc grády než před regulačním zásahem.

Jirka94535
5. prosinec 2023, 16:22

"Cílem těchto pravidel je urychlit integraci těchto zařízení do distribučních sítí. "

"Chceme, aby všichni byli připojeni a zároveň měli bezpečnou síť."

Atd. Některá vyjádření mi znějí jako protimluv. Vždy si vzpomenu na startovací heslo "Nebude vás to stát více než kostku ledu." Jsem příznivec odklonu od fosilních paliv a FVE (bez provozních dotací), ale cesta západních sousedů se mi nezdá tou ideální.

Tomáš Tyll
5. prosinec 2023, 21:41

Tak u nás se takovému omezení říká HDO a neomezují vás jen v době "problému" ale pokaždé v určitý čas. Teda neomezují, jen za distribuci zaplatíte desetinásobek...

Jirka94535
6. prosinec 2023, 05:24

Neříkáte pravdu, teda alespoň u sazby D45d, kterou v jednom objektu mám. Spotřebiče uvedené ve smlouvě musí být na okruhu ovládaném HDO a jsou na čtyři hodiny denně automaticky vypínány. Ostatní spotřebiče nejsou omezeny, ale uvedené čtyři hodiny jedou na VT. VT i NT má stejnou cenu silovky (3490bez). Liší se pouze cena distribuce, VT 311, NT 180. Takže žádný desetinásobek, rozdíl v ceně distribuce je zhruba 40%, v celkové ceně kolem 3%, počítáno "od oka". Vypíná se vždy na hodinu, doba je předem známa, liší se podle oblastí, lze jí vyhledat podle přiděleného kódu pro danou oblast. Za deset let byly dvě malé změny, nezaznamenal jsem vypnutí mimo přidělené doby. Tím nevylučuji, že distributor může v případě nouze přepnout na VT, ale měl by dodržet 4/20.

Omega
5. prosinec 2023, 17:01

A je to tady, teď si budu muset pořídit na zimu benzínový generátor abych měl topení přes TČ

Vivat ekologie

Petr
5. prosinec 2023, 18:36

Vy jste nikdy neslyšel o elektrickém tarifu s nízkou a vysokou sazbou?

Jirka94535
5. prosinec 2023, 19:06

Z článku je zřejmé, že nepomůže ani tarif zdarma. Tvůj elektroměr bude ovládán distributorem v plném rozsahu, uvědomuješ si všechny důsledky? Kdysi jsem četl SF z totality ve vzdálené budoucnosti, na kreditkách nebyly peníze ale energetické jednotky, kdo zlobil.....

Omega
5. prosinec 2023, 21:35

Slyšel. Mám TČ, kde kompresor bere 3kW, ale má jako zálohu 2 přímotopné topné patrony 6kw. Takže při -25°C mi to bere 12kW výkonu. Při omezení na maximálně 4kW budu v zimě bez topení.

Jinak kdo bude mít elektromobil, tak ho nenabije.

Kdo se zapojí do V2G bude mít auto vybité tak, že nebude použitelné.

Tohle jsou přímé důsledky tohoto zákona

Petr uherek
6. prosinec 2023, 18:01

Pokud máte dobře navržené TČ, tak budete i v zimě topit jen kompresorem a tím pádem Vám 4kW bohatě stačí, že?

A nebo máte TČ navržené tak, že dodavateli technologie je jedno, jakým zdrojem topíte (kompresor nebo bivalentní zdroj) a pak budete v zimě asi mrznout.

Omega
6. prosinec 2023, 21:23

To není o návrhu TČ, to je o technologii. Prostě starší tepelná čerpadla při teplotách hluboko pod nulou nefungovala tak dobře. Takže si při teplotách pod -10 vypomáhala topnou patronou.

Ale o tom tahle diskuse není. Ta je o tom, že v německu mají zákon, který jim v zimě dovolí odříznout lidi od elektrického topení.

Jenyk
5. prosinec 2023, 17:39

Vivat za totáče osvědčené regulační stupně! Už schází jen jednotná "ekologická" kandidátní listina do voleb.

Jan Kopecký
5. prosinec 2023, 20:10

Už zbývá jen zavést ESG rating na úroveň každého jednotlivce, a navázat na něj "příděl" energie - "báječný nový svět". Máme se na co těšit...

Pravoslav Motyčka
5. prosinec 2023, 21:39

Toto je normální řízení na straně spotřeby v ČR funguje už velmi dlouho v případě nouze v síti což se u nás stalo naposled když byl Kyrill , tehdy byla ohrožena stabilita sítě no tak byly stupně a domácnostem nesepnulo HDO pro ohřev teplé vody. Nemá to nic společného s totalitou , ale s fyzikou.

Baton David
5. prosinec 2023, 21:47

připomíná to hospodáře co aby splatil dluhy vzniklé jeho hloupostí prodá traktor.. Lidé co tohle vymýšlí jsou svéprávní? Představte si situaci jaká se naskytuje zrovna tyto dny, fve vyrobí prd, vte vyrobí druhej prd a je zima, tepelným čerpadlům klesne topný faktor pod 2 a státní regulace jim omezí výkon na 4kW, tepelna ztráta nemovitostí poleze přes 10kW, pokud nebudou ohřívat užitkovou vodu, tak by to mohli čerpadlem vytopit tak na 15°C, horší když v tý kose budou chtít jet autem ještě nakoupit

Pravoslav Motyčka
6. prosinec 2023, 01:13

Vy jste také myslitel , když ji to v kritické situaci neomezí , tak se sít zhroutí , takže lidé budou mít studené domy nebude fungovat nic včetně výroby potravin, prodávat se nebude také nic nic a situace bude trvat déle než 3 dni , pak ve městech zavládne chaos a kriminalita. Omezit tepelná čerpadla je naprosto nutné , to že si to náš ERU nemyslí je tragická chyba, která nás jednou může vyjít hodně draho.

Jirka94535
6. prosinec 2023, 05:40

Ale to je vytloukání klínu klínem. Navrhovaný zákon se snaží minimalizovat problémy způsobené nerozumným způsobem přechodu k OZ. Nastaly by tyto problémy kdyby se zvolilo jiné tempo, nevypínaly předčasně JE, atp.?

Tomáš Foldyna
6. prosinec 2023, 09:36

Ano, asi by nenastaly a ještě kdyby se rozvoj elektromobility netlačil dotacemi.

Kdyby místo odstávky JE postavili alespoň pár nových bloků ...

Baton David
6. prosinec 2023, 14:45

mají z ideologických důvodů jaderné elektrárny zakázané, ale povypínat všechny co fungují ještě dřív než za ně bude náhrada to už není ideologické ale imbecilské rozhodnutí. To co navrhují teď je zabránění nebo spíše oddalování blackoutu, před kterým byly odborníky varováni ještě dříve než s vypínáním začali, teď ať si v tom koupou čumáky a užijí zbývající čas u koryt, protože se může lehce stát že když budou energie drahé a na příděl tak je lid požene vidlema

Omega
6. prosinec 2023, 21:29

Kritická situace nastane, když vybouchne vedení.

Kritická situace není, když úmyslně bráním postavit dostatek zdrojů.

Takže řešení není omezit lidem topení, ale zajistit aby elektřina byla. A nejjednodušší řešení (a nejlevnější) je 8 GW výkonu v jáderných elektrárnách. A OZE ať posílají přebytky na výrobu vodíku.

Michal K.
6. prosinec 2023, 10:26

inak neriesi sa toto uz davno cez HDO ?

Baton David
6. prosinec 2023, 14:49

klasické HDO šlo provozovat s danou výrobou a předvídatelnou spotřebou, ale už ne s tímto bordelem v síti, proto jsou taky nové ceny s minimálními rozdíly mezi VT a NT

Michal K.
6. prosinec 2023, 10:34

plan 15 milionom BEV v 2030 mi pripomina, ze uz mali jeden taky plan. Do roku 2020 mat 1 milion BEV. Splnili to o rok neskor (alebo o dva, uz si nepamatam presne) a to vdaka tomu, ze tam zapocitali aj hybridy a plugin hybridy.

minduton
7. prosinec 2023, 12:48

To nebude fungovat...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se