Domů
Rychlé zprávy
Počet nově certifikovaných budov v ČR loni klesl o třetinu na 21

Počet nově certifikovaných budov v ČR loni klesl o třetinu na 21

Rychlé zprávy
Bez komentáře
29. květen 2018, 11:40
ČTK

Počet nově certifikovaných budov v Česku loni meziročně klesl o třetinu na 21. Poprvé mezi nimi byly i dva bytové domy. Celkově bylo v Česku na konci loňského roku 163 certifikovaných budov. Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub. Certifikace znamená audit budovy a je důkazem její kvality. Mezi kritéria pro udělení certifikátu patří spotřeba energií, spotřeba a užívání vody, kvalita materiálů či napojení budovy na MHD.

„U certifikovaných budov nastal loni pokles. Jde o důsledek zdlouhavého a složitého povolovacího procesu, jenž se dotýká i výstavby administrativních objektů, které v oblasti certifikací dlouhodobě vévodí. Nyní však už opět sledujeme mírný vzestup,“ uvedl Holub.

Dosud rekordní byl rok 2016, kdy přibylo 31 certifikovaných budov.

„Započítávají se pouze nově postavené budovy. Těch, které jsou certifikovány dodatečně, je několik dalších desítek,“ doplnila výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda.

První certifikovanou budovou v ČR byla v roce 2009 centrála ČSOB v Praze – Radlicích. Byla zároveň první v regionu střední a východní Evropy. Mezi budovami, které certifikát dosud obdržely, převládají kanceláře. Následují maloobchodní řetězce a skladové a logistické haly.

Loni se nově začaly certifikovat také bytové domy. Jednalo se o projekty Botanica K v pražských Jinonicích a Modřanka Tower v Modřanech. Příkladem administrativní budovy je Futurama Business Park v Karlíně. Nově přibylo také několik logistických budov v Prologis Parku v Rudné u Prahy.

Nejčastěji se dosud certifikovaly budovy v Praze a okolí. V mimopražských regionech to byly například Forum Nová Karolina v Ostravě, CTPark Brno, OC Nisa v Liberci nebo OC Haná v Olomouci.

Jedním ze systémů pro certifikaci je tzv. LEED. V něm se hodnotí osm kategorií, největší důraz je kladen na spotřebu energie a vody.

Větší počet bodů získá budova, která používá energii z obnovitelných zdrojů, nejvíce v případě, pokud si ji vyrábí sama. U vody se hodnotí jak vnitřní spotřeba při mytí nebo splachování, tak vnější jako například zalévání.

Důležitá je také poloha, blízkost MHD, zda se tam dají zaparkovat kola, nebo zda je tam dobíječka pro elektromobily. Dále se posuzuje kvalita prostředí, například zda jsou koberce z přírodních nebo syntetických materiálů.

Hodnotí se též výměna vzduchu a přístup k dennímu světlu. Co se týká stavebních materiálů, upřednostňovány jsou ty obnovitelné, jako je dřevo. Nejméně žádoucí jsou beton nebo sklo. Mezi dalšími systémy jsou například BREEAM nebo WELL.

V podílu certifikovaných budov na jejich celkovém počtu je Česko ve střední a východní Evropě lídrem. V Evropě jsou na tom nejlépe Velká Británie a Německo.

Počet nově certifikovaných budov v Česku:

Rok Počet
2009 1
2010 4
2011 4
2012 30
2013 15
2014 29
2015 28
2016 31
2017 21

Zdroj: Šance pro budovy

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se