Domů
Rychlé zprávy
Počet vyřazovaných jaderných reaktorů překonává nově stavěné reaktory
Výstavba bloku jaderné elektrárny

Počet vyřazovaných jaderných reaktorů překonává nově stavěné reaktory

Rychlé zprávy
6 komentářů
4. září 2018, 13:37
ČTK

Vyřazování jaderných reaktorů z provozu výrazně překonává výstavbu nových elektráren, protože tempo výstavby reaktorů v Číně zpomalilo a několik rozvojových zemí zrušilo projekty na nové elektrárny. Vyplývá to z výroční zprávy o stavu jaderného průmyslu WNISR.

Do poloviny letošního roku bylo v procesu vyřazení z provozu 115 reaktorů, což je zhruba 70 procent ze 173 reaktorů, které jsou trvale zavřené. Vyřazování z provozu zahrnuje odstranění paliva a demontáž reaktoru a stavby.

Plně vyřazeno z provozu tímto způsobem je jen 19 reaktorů, z nich 13 v USA, pět v Německu a jeden v Japonsku. Pouze deset jich bylo demontováno tak, že místo může být použito pro novou výstavbu. Mnoho firem dává přednost tomu, že po zastavení produkce elektřiny nechá jádra reaktorů desetiletí chladnout na místě.

„Odstraňování jaderných zařízení pracovníky, kteří vědí, jak to bylo sestaveno, dává větší smysl, než je o desetiletí později nechat demontovat lidmi, kteří o tom nic nevědí,“ uvedl hlavní autor zprávy Mycle Schneider.

Jaderná elektrárna Barakah
Ilustrační foto

Vyřazování z provozu se stalo velkou aktivitou pro mnoho stavitelů a provozovatelů reaktorů. Nákladný proces se tak stal obchodní příležitostí.

Na konci června bylo na celém světě ve výstavbě 50 reaktorů, z toho 16 v Číně, o celkové kapacitě 48,5 gigawattu (GW). Největší počet reaktorů ve výstavbě byl v roce 2013, kdy činil 68, od neštěstí v japonské elektrárně Fukušima však má tento údaj klesající trend.

Jaderná elektrárna Chapelcross
Ilustrační foto

Jadernou elektrárnu v současnosti staví 15 zemí, o dvě více než v polovině roku 2017. Nováčky jsou Bangladéš a Turecko, které začaly stavět první elektrárny. Některé země však své plány zrušilo, jako Jordánsko, Malajsie, USA. V Argentině, Indonésii a Kazachstánu byly plány na nové reaktory odloženy.

V polovině letošního roku bylo v provozu 413 jaderných reaktorů ve 31 zemích. O deset více než před rokem. K růstu přispěl restart několika reaktorů, které byly dlouhodobě odpojené. Nejvíce reaktorů v provozu bylo v roce 2002, a to 438.

Jaderné elektrárny vyrobily loni 2500 terawatthodin elektřiny, o jedno procento více než před rokem. Podíl jaderné energie na celkové výrobě elektřiny činil 10,3 procenta. V posledních pěti letech tento podíl zůstává relativně stabilní, napsala agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
loudil
4. září 2018, 14:26

Tento trend nerad vidím, jsem pro diverzifikaci zdrojů elektřiny. Bohužel je to holý fakt. Klesá rozestavěnost nových reaktorů a krásně je to vidět třeba u Číny. Ta měla v lednu 2013 rozestavěných 29 !! nových reaktorů, nyní má jen 14 , tedy necelou polovinu. Pokud nezačne letos rychle stavět, tak do konce roku bude mít rozestavěných 12 a příští rok 7 nebo 8. To by nebylo dobré , čínské jaderné plány by tak vzaly za své. Věřím ale v čínský reaktor Hualong One , kde by se mohlo dosáhnout skvělých parametrů výstavby = cena za kus : 3 mld. USD /= asi 60 mld. Kč/ a doba výstavby /lití betonu až po připojení k síti/ = pod 4 roky !! Například Hualong One stavěné v Pakistánu jako Karachi -2 a 3 mají skvělé tempo výstavby a rovněž tak další kusy stavěné v samotné Číně. Je neuvěřitelné, že stavby těchto reaktorů jsou v předstihu proti časovému plánu. V Pakistánu bylo k urychlení stavby reaktorů Hualong One poprvé užito metody ,kdy je do reaktorové budovy spouštěn jeřábem samotný reaktor i všechny tři parogenerátory a to ještě dříve, než je budova "přiklopena" víkem reaktorové budovy.

Počet rozestavěných reaktorů ve světě :

srpen 2014 = 72 kusů

srpen 2018 = 55 kusů

Během 4 let pokles o 17 reaktorů. Většina jde na vrub Číny.

http://www.world-nuclear.org/information-library/facts-and-figures/world-nuclear-power-reactors-archive/reactor-archive-august-2014.aspx

http://www.world-nuclear.org/information-library/facts-and-figures/world-nuclear-power-reactors-and-uranium-requireme.aspx

loudil
4. září 2018, 16:57

Bohužel, skutečný stav v oblasti jádra je ještě mnohem tragičtější, než to na první pohled vypadá. Proč ? Flotila světových reaktorů je přestárlá , přišla doba k jejich vyřazování z provozu. Dva největší provozovatelé jádra jsou dnes USA a Francie. Jak to u nich vypadá se stářím reaktorů ?? V USA je 99 reaktorů, z toho po roce 1991 byly zprovozněny dva !! Ve Francii je 58 reaktorů, po roce 1991 byly zprovozněny také dva ! Tedy z celkem 157 uvedených reaktorů jsou mladší jak 26 let jen 4 kusy ! Počítáme-li životnost maximálně 60 let , tak během příštích 34 let bude muset být těchto 153 starých reaktorů v těchto dvou státech vyřazeno. Připočteme-li 7 německých vyřazených do 2023 , tak máme 160 vyřazených reaktorů za 34 let. Ovšem není jen USA, Francie, Německo, také je Belgie, Švédsko, Švýcarsko, Japonsko, Španělsko, Rusko, Ukrajina,...ty všechny budou muset také vyřazovat. Pokud by se do roku 2050 měla zajistit jen - "prostá náhrada" - těch vyřazených, pak by bylo nutné každoročně začít stavbu 8 až 10 nových reaktorů. Lze to očekávat ? Zatím to tak nevypadá.

Počet nově zahájených staveb : /průměr asi 5 za rok/

2018 = 3

2017 =5

2016= 3

2015= 8

2014 =3

P.S. Pokud se nic nezmění, tak bude podíl jádra na světové výrobě elektřiny už jen dlouhodobě klesat. Je to fakt, který nechci hodnotit.

https://pris.iaea.org/PRIS/CountryStatistics/CountryDetails.aspx?current=US

Rastislav
4. září 2018, 20:29

Výkon jadra nemusí zákonite klesať, pretože výkon odstavovanych starých reaktorov je po väčšinu nižší nez novo stavanych

Milan Vaněček
4. září 2018, 20:36

Současný stav bych nazval stagnací, pokles bude až doslouží to velké množství elektráren postavených v osmdesátých letech minulého století.

Rastislav
4. září 2018, 21:13

Čína ma naplánované stavať skutočne veľký počet JE. Spolu s Indiou sa v dohlanej dobe stanú "jadrovým centrom"

loudil
4. září 2018, 21:46

Ano, Čína má skutečně velké plány. Ovšem už skoro dva roky nic nového nestaví. Pro mne osobně jen záhada. Přitom její plán je mít už za 2 roky, tedy 2020 rozestavěno min. 30 000 MW, tedy nějakých 30 reaktorů. Nyní má jen 14. Letos ještě připojí k síti minimálně další dva či tři , takže rozestavěnost bude dále klesat na 11 nebo 12. Cíl se ještě dá splnit, když letos a další dva roky 2019,2020 bude Čína každoročně zahajovat 8 až 10 rektorů. Uvidíme, Čína umí překvapit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se