Obrovské 'větráky' zachytávají CO2 přímo ze vzduchu
Nová technologie v podobě obřích ‚větráků‘ dokáže zachytávat oxid uhličitý již vypuštěný do ovzduší. Výstavba prvního demonstrativního zařízení započala na začátku tohoto roku v Kanadě.
Průmyslové závody a obří komíny jsou podle mnohých největším zdrojem oxidu uhličitého. Realita je poněkud jiná. Celých 24 procent z celkového množství vypouštěných emisí připadají na dopravu a toto množství v budoucnu poroste.
V současné době existují technologie, které jsou schopny zachytit oxid uhličitý (CO2) již při jeho vzniku, ale neexistují technologie pro zachytávání CO2 již vypuštěného do ovzduší. Tedy až do teď.
S novou metodou přišla společnost Carbon Engineering. Na začátku tohoto roku začala výstavba demonstračního zařízení v Squamish v Britské Kolumbii. Demonstrační zařízení má ověřit technologii v malém měřítku a nabyté zkušenosti by měly vést k vzniku rozsáhlého zařízení na zachytávání CO2 v roce 2017.
Stromy jako vzor
Stejně jako stromy, tak i tato technologie zachytává CO2 z okolního vzduchu. Nicméně, jak poznamenává vývojový tým z Carbon Engineering: „Výstavba potřebného počtu stromů by vyžádala přeměnu velkého množství hospodářské půdy. Absorpce dostatečného množství CO2 by si vyžádala 1000 krát větší plochu stromového porostu než zabírá plocha absorpčního zařízení.“ Zařízení má jednu podstatnou výhodu oproti stromům, je jí možnost výstavby v jakémkoliv prostředí. Jako nejvýhodnější se jeví poušť.
David Keith, profesor na Harvard University School of Engineering a výkonný předseda Carbon Engineering, spolu s týmem vědců pracoval na demonstračním zařízení po několik let na University of Calgary. Prototyp pohltí emise od 14 až 15 vozidel resp. okolo 100 kg CO2 za den.
Princip technologie je velice jednoduchý. Vzduch vstupuje do zařízení, prochází CO2-absorpční kapalinou, která pohltí asi 80 procent oxidu uhličitého do roztoku. Ten je následně připraven k dalšímu zpracování.
V budoucnu se plánuje využití absorpčního roztoku k výrobě kapalného uhlovodíku, které by byl kompatibilní s dnešní infrastrukturou.
Zdroj: BigThink
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se