Rick Perry oživuje projekt amerického trvalého úložiště jaderného paliva
Ministr energetiky USA, Rick Perry, se při plánování rozdělování financí ze státního rozpočtu přimluvil za otevření otázky vybudování amerického trvalého úložiště vyhořelého jaderného paliva. Nutnost zabývat se tímto tématem označil jako morální povinnost.
„Máme morální a národní bezpečnostní povinnost, abychom dospěli k dlouhodobému řešení a našli nejbezpečnější dostupné úložiště. Chápu, že je to pro někoho politicky citlivé téma, ale nemůžeme tuto plechovku před sebou dále kopat po silnici,“ řekl Perry.
Rozpočet USA na fiskální rok 2018, který trvá od začátku října 2017 do konce prosince 2018, požaduje 28 miliard dolarů (657 miliard korun) pro Ministerstvo energetiky (Department of Energy – DOE). Součástí rozpočtu je 120 milionů dolarů (2,8 miliardy korun) vyhrazených pro obnovení licenčního procesu trvalého uložiště v lokalitě Yukka Mountain a zahájení doprovodného programu pro dočasné uložení odpadu.
110 milionů má připadnout na licenční aktivity včetně financování správy, provozu a údržby lokality a technické, vědecké a právní podpory. Zbylých 10 milionů dolarů by bylo využito pro zahájení „robustního programu pro dočasné ukládání“, který by doplnil úložiště tím, že bude schopen urychlit odstraňování použitého paliva a vysoce radioaktivních odpadů, které jsou v současné době uloženy v 39 státech.
Yucca Mountain v Nevadě je od roku 1987 uvedena v americkém zákoně o ochraně jaderných odpadů jako jediné úložiště pro likvidaci použitého jaderného paliva a vysoce radioaktivních odpadů. DOE předložila žádost o stavební povolení na tento projekt americkému regulátorovi (NRC) v roce 2008, avšak předchozí americká administrativa se následně rozhodla přerušit projekt a jmenovala tzv. Blue Ribbon komisi, aby předložila alternativní strategie.
Většina obyvatel Nevady se staví proti plánu, který by vyhořelé jaderné palivo z celých Spojených států umístil do úložiště v jejich státě.
Úvodní fotografie: LANS under US Department of Energy
Mohlo by vás zajímat:
Největším nepřítelem jaderné energetiky a následného ukládání vyhořelého paliva je demokracie. Když lidé mají možnost říci NE, tak to řeknou.
Ještě, že u takzvaných obnovitelných zdrojů demokracie neplatí. Nikdo se nás na panely na polích a šílené doplatky na faktuře neptal. Tam bychom určitě volali sborově ANO... ANO ...
Bohužel neplatí. Jinak by se nás museli zeptat v referendu, jako to bylo o OZE ve Švýcarsku. A my bychom jim v roce 2009 řekli-NE, je to zatím pro chudé Česko moc drahé. Zeptejte se za 10 let.
Bohužel došlo k zločinnému spiknutí, žádné referendum, někteří si plní kapsy a ovčany každoročně, po 20 let, budou stříhat. Zeptejte se u Vás v podniku.
V roce 2030, až už vše zinkasují, tak se o tom bude na PR universitách přednášet jako o nejlepší marketingové akci proti fotovoltaice v malé zemi ve středu Evropy. A energetika ve světě už bude zcela jinde....
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se