Domů
Rychlé zprávy
Rusko přiznalo, že cenový strop na ropu může navýšit deficit jeho rozpočtu pro letošní rok
Ropný tanker
Zdroj: Pixabay

Rusko přiznalo, že cenový strop na ropu může navýšit deficit jeho rozpočtu pro letošní rok

Jak informuje zahraniční portál Oilprice s odkazem na prohlášení ruského ministra financí Antona Siluanova, cenový strop zavedený na dodávky ruské ropy může v roce 2023 způsobit, že rozpočtový deficit Ruska přesáhne plánované 2 % HDP. Cenový strop rovněž pravděpodobně sníží produkci ropy, přičemž v počátku letošního roku může produkce poklesnout o 500-700 tis. barelů ropy denně.

Cenový strop pro ruskou ropu byl zaveden od 5. prosince 2022 na úrovni 60 USD/bbl. Podporují jej země G7, EU a Austrálie. Prohlášení ruského ministra financí z konce minulého roku bylo, jak uvádí agentura Reuters, jedním z prvních uznání vládních představitelů, že cenový strop negativně ovlivní stav státního rozpočtu.

Rusko již dříve uvedlo, že zavedení cenového stropu může zapříčinit snížení produkce ropy zkraje letošního roku až o 7 %. Siluanov se nechal slyšet, že nezávisle na tom, jak vysoké budou produkční škrty (resp. příjmy státního rozpočtu), budou výdajové položky pokryty za pomoci finančních trhů.

„Je možný vyšší deficit státního rozpočtu? Je možný, pokud budou příjmy nižší než plánované. A jaké jsou rizika příštího [pozn.: komentář z konce roku 2022] roku? Cenové riziko a restrikce,“ řekl Siluanov pro reportéry. „[Cenový strop] je důležitý z pohledu, že státům, jež jej zavedly, nebudeme dodávat. To znamená dodávky jiným státům. Náklady na přepravu tím nicméně vzrostou. Slevy [oproti trhu] se můžou v důsledku lišit.”

Představitelé ruské centrální banky očekávají, že deficit státního rozpočtu dosáhne přibližně 3 % HDP. Pokles příjmů z exportu ropy a plynu může být dle ukrajinské místopředsedkyně vlády, Yulie Svyrydenkové, vyšší než 50 %. Takto výrazný pokles příjmů pak dle ní může ovlivnit schopnost Ruska vést rozpočtově vysoce nákladnou válku.

Cena ropy Brent se aktuálně pohybuje okolo 86 USD/bbl. Trh rovněž blízce sleduje koronavirou situaci v Číně a ekonomickou situaci v USA, které značně ovlivňují současnou a očekávanou ropnou poptávku.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Richard Vacek
3. leden 2023, 08:52

Je neuvěřitelné, že by se Rusko vydalo stejnou cestou jako většina západních zemí. Dlouhodobě má totiž +- vyrovnaný státní rozpočet +0.8% (2021), zatímco EURO oblast -5%, Česko -6% a největší deficit mají tradičně USA -16%.

JVr
3. leden 2023, 14:21

Mno USA a státům EU leckdo půjčí ony to s vysokou pravděpodobností splatí, ale půjčit v současné situaci Rusku bude rizikové a nebude mnoho těch, co by půjčili (asi tak leda Číňané) z toho důvodu tam budou dost vysoké úroky tzn. obecně Rusko si nemůže dovlit velký deficit.

Jan Stehlik
3. leden 2023, 14:45

Ono také je otázka zda si někdo bude chtít pujčovat měnu v které vám pak zabaví učty. To si dnes 2/3 světa bude zásadně promýšlet a pujčky diverzifikovat . Příští roky nezustanou kamen na kameni .

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se