Spotřeba tepla v Praze meziročně klesla o 5,5 pct, vliv má hlavně teplé počasí
Spotřeba tepla v Praze během aktuální topné sezony dosud meziročně klesla o 5,5 procenta. Snížení odběrů odpovídá zejména klimatickým podmínkám během roku. ČTK to řekl manažer zákaznického portfolia Čechy z Pražské teplárenské Pavel Maďar. Letošní topná sezona v ČR je podle Teplárenského sdružení nejteplejší za více než 60 let.
Skupina Veolia Energie, do níž Pražská teplárenská spadá, zahájila topnou sezonu na většině míst 9. října. To bylo podle Maďara o tři týdny později, než je obvyklé. Celkem Pražská teplárenská dodala do 240.000 pražských domácností do konce března 5954 terajoulů tepla. „Aktuálně topná sezóna ještě nekončí, obvykle se vytápění ukončuje ve druhé polovině května, což závisí na splnění podmínek podle měření teploty ovzduší v dané lokalitě,“ podotkl Maďar.
Spotřeba tepla letos klesá po celém Česku. Celkově je letošní odběr z centrálního zásobování teplem oproti desetiletému průměru o 15 procent nižší. Průměrná teplota od září do konce dubna byla podle dat Českého hydrometeorologického ústavu kolem 7,1 stupně Celsia, což je o dva stupně více než činí průměr za posledních deset topných sezon.
„Především vlivem počasí tak bude dodávka tepla z tepláren historicky nejnižší. Topit se začalo o měsíc později než obvykle, až v polovině října, a od února bylo počasí teplotně o měsíc napřed,“ uvedl mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.
Některé tuzemské teplárny kvůli teplému počasí v první polovině dubna přerušily dodávky, ve druhé polovině měsíce je ovšem opět obnovily.
Topná sezona podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu trvá od začátku září do konce května. Vytápění je možné přerušit nebo omezit dříve, pokud průměrná venkovní teplota vystoupí dva dny po sobě nad 13 stupňů Celsia a nečeká se ochlazení.
Mohlo by vás zajímat:
Ještě pár let a místo topení bude u nás největší spotřeba elektřiny v létě na chlazení.
A nebo se vlivem globálních změn rozpadne Golfský proud a hlavně severozápad Evropy čeká silné ochlazení. Sice my jsme více ve vnitrozemí, takže u nás to nebude tak drastické, ale s méně energií na topení pak nepočítejte.
Kromě toho topná soustava (z které vyplývá i max. spotřeba a dimenze energetiky) se nedělá na průměry (ani ty zimní), ale na nejstudenější dny v roce. A ty mohou být hodně mrazivé i při vyšší průměrné teplotě.
Raději bych o pozitivním vlivu teplé periody nepsal a soustředil se na negativa.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se