Domů
Rychlé zprávy
TotalEnergies a Veolia budou spolupracovat v oblasti biometanu
Bioplynová stanice
Zdroj: iStock

TotalEnergies a Veolia budou spolupracovat v oblasti biometanu

Francouzští energetičtí giganti TotalEnergies a Veolia podepsali dohodu o spolupráci týkající se výroby biometanu. Ten bude produkován v zařízeních na úpravu odpadů a odpadních vod společnosti Veolia, která působí ve více než 15 zemích včetně České republiky. TotalEnergies, dříve Total, přispěje vyjma spolufinancování znalostní trhu a celého obchodního řetězce.

TotalEnergies na svých stránkách oznámil, že společně s Veolií bude rozvíjet a spolufinancovat projekty za účelem produkce biometanu. Cílem spolupráce je získat portfolio mezinárodních projektů zaměřené na obnovitelné plyny s produkční kapacitou až 1,5 TWh energie v biometanu do roku 2025.

Jak TotalEnergies uvádí ve své zprávě, množství odpovídá průměrné roční spotřebě zemního plynu od cca 500 tisíc obyvatel a přibližně 200 tisícům tunám CO₂. Využití biometanu pak vidí v dopravě nebo náhradě zemního plynu v energetice.

Pro představu, spotřeba zemního plynu v ČR byla v roce 2019, tedy před pandemií, na úrovni 91,4 TWh. Z evropského pohledu tak sice jde o relativně zanedbatelné množství, nicméně tento krok lze vnímat jako snahu trhu na ekologizaci i vzhledem k taxonomii EU.

Z té vyplývá, že pokud chtějí nové elektrárny na zemní plyn získat přízvisko „přechodné technologie“, tak se musí zavázat k tomu, že od roku 2036 přejdou na nízkouhlíkové plyny. Výhoda biometanu oproti vodíku spočívá v tom, že nevyžaduje úpravu plynárenské infrastruktury.

V nově uzavřeném partnerství budou společnosti Veolia a TotalEnergies sdílet své know-how. Veolia na straně zpracování odpadu, odpadních vod a produkce biometanu a TotalEnergies ze strany obchodního řetězce, možnostech využití a prodeje biometanu.

„Naše partnerství s TotalEnergies je v souladu se strategií Veolie vyvíjet řešení pro dekarbonizaci energetického mixu, zejména pomocí bioplynu, v rámci ekologické transformace,“ uvedla provozní ředitelka Veolie, Estelle Brachlianoffová.

Společnost Veolia je velkým hráčem na trhu s tepelnou energií v ČR a od roku 2020 ji patří například Pražská teplárenská. V souvislosti s přechodem na čistší zdroje energie získala společnost dotace z Modernizačního fondu v řádu stovek miliónů korun, které plánuje investovat do dekarbonizace svých zařízení v Karviné, Frýdku-Místku nebo Kolíně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
maly jarda
21. únor 2022, 22:30

Biometanu na bázi odpadového hospodářství jednoznačně patří budoucnost, bohužel babiš zničil naší energetiku nejen tím že rozložil rozpočet a že před lety zaříznul projekt dostavby Temelína ale i kompletním ignorováním rozvoje produkce biometanu .. očividně se bál že by to byla konkurence jeho dotované řepky

..od dob bursíka a jeho bilionové fotovoltaické zlodějiny je naše politická reprezentace na úrovni sabotérů z běčkového sovětského filmu

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se