Domů
Evropská Unie
EK schválila podmínky pro označení jádra a plynu za zelené investice
Evropská Komise, Evropská Unie
Zdroj: Flickr

EK schválila podmínky pro označení jádra a plynu za zelené investice

Brusel 2. února (zpravodaj ČTK) – Evropská komise dnes schválila dočasné zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje energie, na něž mají členské země Evropské unie zásadně odlišné názory. Komise v takzvané taxonomii vyšla vstříc zemím jako Francie, Polsko či Česko, které chtějí na jádro a plyn sázet při odstavování elektráren či tepláren využívajících uhlí nebo ropu. Pravidla, jejichž cílem je přesvědčit soukromé investory k podpoře zmíněných zdrojů v příštích dvou desítkách let, kritizuje skupina dalších států a Rakousko komisi hrozí žalobou.

Konečná podoba taxonomie se proti původnímu návrhu z přelomu roku dočkala několika změn. Komise například odstranila dílčí termíny pro přechod k čistému plynu a ponechala jen konečný rok 2035, kdy budou muset zelenými investicemi podpořené podniky využívat pouze nízkoemisní plyny. Už v současnosti se však budou muset vejít do maximálních povolených hodnot produkce oxidu uhličitého. U jádra se zásadní podmínky nezměnily, státy tedy budou muset mimo jiné mít hlubinná úložiště vyhořelého paliva od roku 2050. Zelený status budou mít pouze ty nové jaderné bloky, které získají stavební povolení do roku 2045. Každé tři roky přitom bude moci komise na základě nových vědeckých poznatků pravidla přehodnotit a navrhnout změnu podmínek.

„Posílení soukromých investic v přechodu k čistým energiím je klíčem pro dosažení našich klimatických cílů. Proto přicházíme se striktními pravidly, která pomohou získat finance pro podporu tohoto přechodu od zdrojů jako je uhlí způsobujících větší škody,“ řekla dnes eurokomisařka pro finanční služby Mairead McGuinnessová, podle níž se v EU zhruba 15 procent energie stále vyrábí z uhlí, což chce Brusel co nejrychleji změnit.

Komise zdůrazňuje, že pravidla mají být pouze návodem pro investory, kteří budou chtít své peníze vložit do udržitelných projektů. Nijak však nijak neomezují členské státy v tom, jaký energetický mix si zvolí, mají pouze urychlit přechod k nízkouhlíkovému hospodářství a dosažení klimatické neutrality do poloviny století.

„Taxonomie přinese předvídatelnost pro trh a v dlouhodobějším měřítku také levnější energii vyrobenou v Evropě. A tak pomůže nezávislosti Evropy na geopolitické mocenské hře,“ uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová s odkazem na současnou energetickou závislost řady unijních zemí na Rusku.

Výsledná podoba pravidel je podle ní „zdravý evropský kompromis a dobrá dohoda pro Česko“.

Státy a Evropský parlament přenesly na komisi mandát ke schválení taxonomie, proto do její podoby po dnešku již nemohou zasahovat. Mají ale možnost ji odmítnout jako celek. Muselo by se však pro to nejdéle do půl roku vyslovit alespoň 20 z 27 členských zemí či většina europoslanců. To je podle dosavadních vyjádření politiků nepravděpodobné, ačkoli evropští zákonodárci z řad zelených již začali pro zamítnutí pravidel hledat spojence. Stejně jako další kritici poukazují na fakt, že jádro ani plyn podle nich nejsou udržitelnými zdroji.

„Stále je šance to zastavit,“ prohlásil německý zelený europoslanec Michael Bloss, k jehož frakci se dnes s kritikou konečné podoby návrhu přidala druhá početně nejsilnější skupina socialistů.

Naopak nejsilnější lidovci taxonomii ocenili a nehodlají hlasovat proti ní.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Omega
2. únor 2022, 14:47

To je ale lumpárna a alibismus. Takže jsme schválili, že v rámci boje proti emisím CO2 můžeme stavět a podporovat elektrárny produkující CO2.

Nojo, němci si holt prolobují všechno.

Petr prochaska
2. únor 2022, 18:13

Schválilo se jen, že plynové elektrárny se mohou podporovat do roku 2035 bez nutnosti přimíchávání vodíku. Takže teoreticky lze postavit plynovou elektrárnu s dotací. Je to rozumný kompromis. Předtím bylo nastaveno, že se od roku 2026 bude povinně přimíchávat vodík nebo ekologicky vyráběný metan (biometan nebo P2G). 2035 už budou pravděpodobně velké přebytky OZE v určitých časech, pomocí nichž bude možnost vyrábět zemní plyn ekologicky - P2G.

ll
2. únor 2022, 21:13

Jasně, nejlepší je žít bez elektřiny.

Milan
3. únor 2022, 12:41

A proč chcete bojovat proti CO2? Všechno se odvíjí od toho, že mediální masáž o škodlivosti CO2 nese své zkažené ovoce. Tam kde je strach, tam se dobře vydělává.

miro novak
2. únor 2022, 15:25

omego, takze ty dokazes prejst na cisto OZE energetiku bez plynu? Alebo len davas na obdiv to, co by si pred okolim mal radsej schovavat?

A.O
2. únor 2022, 17:18

Tady se zdůrazňuje paradox. Němci proti emisím CO² zbrojí a to hodně, ale plyn, emisní zdroj, jim opět nevadí.

Zato jim vadí bezemisní jádro. Pan Omega tu není zástupce OZE Kolony.

miro novak
2. únor 2022, 17:51

precital som si jeho prispevok opakovane, ale som to nepochopil inak, nemam problem sa ospravedlnit.

A.O
2. únor 2022, 18:02

Doporučuji si toho od Omegy přečíst více. Je tu toho dost.

JVr
2. únor 2022, 19:01

Nevím jestli to zrovna prolobovali Němci, myslím, že to obecně prolobovali všichni (realisté). Němci a Rakušáci jsou dokonce prý proti plynu (viz pár příspěvků níže), ale něco jiného říká stav jejich energetiky...

hlpb
3. únor 2022, 06:31

Tento paradox ale vidí jen místní bojovníci za JE. Všem ostatním to jako paradox nepřipadá a dočasná podpora plynových elektráren je absolutně logická, je to právě s tou podmínkou, že po roce 2035 už budou spalovat 100% H2. Nejen Německo chce svojí energetiku postavit na OZE a spalovaní H2 v plynových elektrárnách, jsou to stejné elektrárny, v kterých se dnes spaluje zemní plyn, který v budoucnu postupně nahradí H2. Jen doplním informaci, dnes se již staví gigatovárny na sériovou výrobu elektrolyzérů, kde se budou vyrábět ve velkém elektrolyzéry o výkonu 1 MW, 5 MW a 10 MW, to že si někteří v ČR myslí, že technologie na výrobu H2 ani neexistuje je tak maximálně zábavné.

Milan Vaněček
2. únor 2022, 20:21

Tak snad už skončí ta uměle vyvolávaná hysterie okolo energetiky, zima je mírná, vítr fouká, plyn v zásobnících EU nedojde a hrátky skončí, přijde jaro a sluníčko bude zase naplno svítit,

jádro a plyn dostaly co lobbysté chtěli,

blekauti snad přestanou blekotat,

ceny elektřiny zase klesnou ale ne pod 50-60 EUR/MWh

všichni budou spokojeni.

Pokrok nezastavíš, fotovoltaika, větrné elektrárny a bateriová akumulace bude pokračovat ve vítězném tažení,

metodou: nejdřív postavit čisté zdroje a akumulaci a až pak vypínat ty špinavé a s nebezpečným odpadem. Ten by se měl uklidit do 2050.

Doufám, že do toho zas někdo nehodí vidle...

xoor
3. únor 2022, 07:33

"ceny elektřiny zase klesnou ale ne pod 50-60 EUR/MWh" to těžko to je pouze váš vlhký sen. Trh (německý), říká úplně něco jiného, viz loňské aukce.

"Pokrok nezastavíš, fotovoltaika, větrné elektrárny a bateriová akumulace bude pokračovat ve vítězném tažení," bez H2 a nebo P2G akumulace technicky a ekonomicky těžko realizovatelné, ovšem otázka je pak výsledná cena pro spotřebitele.

ll
2. únor 2022, 21:15

Tohle není pokrok, ale teror zelených s netechnickým nebo žádným vzděláním.

energetik
5. únor 2022, 07:59

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

To vzdělání jste si popletl s zřejmě vámi volenou SPD nebo Volným Blokem. Jinak strana Zelených není u nás už několik ve vládě a vzdělání jejich voličů a členů je oproti jiným stranám a jejich voličů nadprůměrné. Takže ti vaši "zelení" jsou spíše červenooranžovomodří.
.

energetik
5. únor 2022, 08:55

Aha, takže lhát a zelených je zde dovoleno, ale říct pravdu o SPD a Volném Bloku se zde nesmí.

energetik
5. únor 2022, 07:50

Tak, ještě tam chybí zařadit uhlí a ropu a bude ta fraška kompletní.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se