Domů
Rychlé zprávy
Třetí blok japonské jaderné elektrárny Ikata dosáhl plného výkonu
Japonská jaderná elektrárna Ikata. Autor: Newsliner

Třetí blok japonské jaderné elektrárny Ikata dosáhl plného výkonu

Třetí blok jaderné elektrárny Ikata, který byl spuštěn 12. srpna, dosáhl plného výkonu. Jde o pátý japonský reaktor, u kterého byl obnoven provoz po událostech ve Fukušime z roku 2011.

Majitel elektrárny Ikata, společnost Shikoku Electric Power Company, informoval o spuštění třetího bloku 12. srpna. Elektřinu začal dodávat do sítě 15. srpna a plného výkonu dosáhl minulé pondělí.

Jaderná elektrárna Ikata se nachází v prefektuře Ehime a je jedinou jadernou elektrárnou na ostrově Šikoku. Výstavba elektrárny byla zahájena v roce 1973, o čtyři roky později byl uveden do provozu první blok. V roce 1982 byl spuštěn druhý blok, který má stejně jako první blok výkon 538 MWe. Třetí a zároveň poslední blok s tlakovodním reaktorem byl spuštěn v jaderné elektrárně Ikata v roce 1994. Jeho výkon je 846 MWe.

Právě třetí blok je zatím poslední, který v Japonsku obnovil provoz po havárii ve Fukušimě. Přesně před rokem se Japonsko začalo navracet k jaderné energetice, kdy byl spuštěn první blok v elektrárně Sendai. O dva měsíce později byl uveden do provozu druhý blok.

Aktuálně jsou v provozu tři japonské jaderné bloky

Začátkem letošního roku byl obnoven provoz dvou reaktorů v jaderné elektrárně Takahama. V červenci však přišlo překvapivé rozhodnutí japonského soudu, který vyhověl pětici občanů a nařídil odstavení obou bloků.

Ani elektrárna Ikata se neobešla bez problémů a proti spuštění byly ihned podány čtyři žaloby. I další provozovatelé čelí řadě žalob, přesto zažádaly o restart u více než 20 reaktorů z celkových 42 provozuschopných.

Japonsko tlačí k návratu k jaderné energetice vysoká cena elektřiny, která byla způsobena zejména výrobou z fosilních paliv, jenž nahradila odstavené jaderné elektrárny. Mluvčí Kansai Electric, provozovatele elektrárny Takahama, uvedl, že odstavení dvou reaktorů v Takahamě snižuje zisk společnosti o 10 miliard jenů měsíčně (2,33 miliardy korun). Jako hlavní důvod uvedl právě nutnost vyššího využívání fosilních paliv.

Autor úvodní fotografie: Newsliner

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vladimír Wagner
30. srpen 2016, 00:06

Japonské jaderné bloky se musí po 13 měsících provozu odstavit a projít výměnou paliva a kontrolou , budou bloky v Sendai v říjnou a prosinci odstaveny. Pak musí projít opět i schválením orgány prefektury. Nově zvolený guvernér prefektury je silně protijaderný a dokonce tlačí i na předčasné odstavení bloků. Je tak otázka, jestli nebudou bloky odstaveny dříve a ještě otevřenější je otázka, kdy budou opět zprovozněny. Jinak tato politika znamená pro Japonsko hodně velké ekonomické ztráty za nákup fosilních paliv (má však obrovské štěstí, že jejich cena je nízká a není to daleko horší) a hodně vysokou produkci emisí. Uvidíme, jak dlouho to Japonsko zvláště v konkurenci s Jižní Koreou a Čínou ekonomicky vydrží.

Milan Vaněček
30. srpen 2016, 15:24

Pane kolego, tady vidíte ten rozdíl mezi Japonskem a námi: jak píšete tam nově zvolený guvernér bude asi respektovat mínění občanů, co ho volili. Proto to se znovu uváděním JE v Japonsku do provozu vypadá tak bledě i po 5 letech.

A ty obrovské další náklady po Fukušimě budou souviset i s tím, že i skladování (dochlazování) vyhořelého paliva ve všech Japonských JE (nejen těch pár v provozu ale i všech odstavených) bude vyžadovat další zvýšená bezpečnostní opatření (vyšší hráze proti tsunami, ....). Ale jsem si jist že to Japonci ekonomicky vydrží.

Současně jsem si taky uvědomil jednu věc: Japonci ukázali, že okamžité odstavení všech JE (zajišťujících jim cca 30% výroby el. energie) je možné, neboť JE také potřebují vysoké záložní výrobní kapacity, které jak vidět Japonci měli (my je taky máme).

Teď jsem zvědav, co budete říkat za 6 let až Bavoři odstaví JE představující 50% výroby el. energie v Bavorsku (pravda ne hned ale do roku 2022) a OZE budou u nich dominovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se