Domů
Rychlé zprávy
Úložiště radioaktivních odpadů v Jáchymově bude během několika let zcela zaplněno
Úložiště radioaktivního odpadu Bratrství, ležící nad městem Jáchymov na úpatí Krušných hor. Zdroj: SÚRAO

Úložiště radioaktivních odpadů v Jáchymově bude během několika let zcela zaplněno

Kapacita úložiště radioaktivních odpadů Bratrství u Jáchymova na Karlovarsku je téměř zaplněna. Z celkových prostor tam volná zbývá asi pětina, zaplnit by se měla během několika let. Následně začne proces celkového uzavření jednoho ze tří současných úložišť v Česku, potrvá několik desítek let. ČTK to dnes při návštěvě úložiště řekla Martina Máčelová ze Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO).

„Zatím poslední volný prostor v úložišti je v komoře číslo jedna, kam se vejde ještě asi 40 obalových souborů. Toto místo zaplníme letos. Pak máme v plánu na základě povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost v zadní části vytvořit ještě jednu ukládací komoru a ještě nějakou dobu toto úložiště provozovat,“ řekla Máčelová.

Schéma úložiště radioaktivního odpadu Bratrství, ležící nad městem Jáchymov na úpatí Krušných hor. Zdroj: SÚRAO

Radioaktivní odpad musí být před uložením v pevném skupenství. Následně se vloží do stolitrového sudu, kde je zabetonován. Sud je pak uložen do většího, dvousetlitrového sudu a betonem se vyplní i mezikruží. V řádně popsaných sudech se odpad ukládá do jednotlivých komor.

„Po zaplnění komory se celý prostor zazdí a s pomocí připravených trubek se vyplní speciální betonovou směsí. Stejným způsobem se později vyplní celý prostor úložiště, kde je v současné době asi 500 metrů chodeb,“ doplnila Máčelová.

Díky tomuto způsobu uložení by radioaktivní odpad neměl ohrozit ani další generace za mnoho desítek let.

Úložiště u Jáchymova bylo vybudováno v bývalém uranovém dole, otevřeno bylo v roce 1974. Ukládá se tam pouze odpad s obsahem přírodních radionuklidů. Jsou to například vysloužilé zářiče nebo radiové jehly ze zdravotnictví, suť s obsahem uranu a další.

SÚRAO má v Česku zatím tři úložiště radioaktivního odpadu. Kromě Bratrství je to ještě úložiště Richard u Litoměřic a úložiště v areálu jaderné elektrárny Dukovany. V současné době vybírá SÚRAO lokalitu pro vznik hlubinného úložiště vyhořelého paliva z jaderných elektráren, vhodné místo chce vybrat do roku 2025.

Zdroj úvodní fotografie: SÚRAO

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se